Pohled z výšky na město

V posledních měsících se český realitní trh dočkal znatelného oživení. Znamená to výrazný obrat oproti předchozím obdobím, kdy trh procházel skokovým propadem. Toto oživení se projevuje ve všech segmentech nemovitostí, od novostaveb přes starší byty až po rodinné domy a signalizuje tak návrat aktivity na dlouhodobější normální úroveň na realitním trhu.

Zvláště prodeje novostaveb ukázaly v posledním čtvrtletí překvapivě silný meziroční růst, téměř dvojnásobný ve srovnání s předchozím rokem, zatímco starší byty zaznamenaly nárůst o 49 % a rodinné domy o 45 %. Tento trend nastolil otázku, co stojí za tak rychlým obratem.

„Postupné zotavování hypotečního trhu v loňském roce bylo zřejmě způsobeno kombinací faktorů, od uvolnění pravidel v oblasti příjmových ukazatelů ze strany ČNB, po mírný pokles cen nemovitostí či mírný pokles hypotečních sazeb. Svou roli sehrála i odložená poptávka z předešlého období. V letošním roce by měl hypoteční trh dále oživovat a za celý rok lze očekávat dvouciferný růst, stále se však patrně nedostane na úrovně předpandemických let,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace v tiskové zprávě.

Jedním z klíčových faktorů, který podnítil zvýšený zájem o nemovitosti, bylo snížení úrokových sazeb. Po období, kdy sazby dosáhly svého maxima a hypoteční trh procházel stagnací, přineslo jejich snižování v loňském roce novou vlnu optimismu mezi potenciálními kupci. Zajímavé je, že i přes toto oživení trhu ceny starších bytů v průměru poklesly o 7 %, což bylo méně, než se původně očekávalo. To naznačuje, že trh nemovitostí je stále citlivý na ekonomické výkyvy, ale zároveň dokáže reagovat na pozitivní stimuly, jako jsou úrokové sazby. Vývoj cen bytů v jednotlivých čtvrtletích posledních dvou let ukazuje na dynamický trh, který reaguje na široké spektrum vlivů, od makroekonomických trendů po lokální tržní podmínky.

Aktivita na realitním trhu se začíná vracet “do normálu”

V posledním kvartálu předešlého roku došlo k postupnému návratu aktivity na realitním trhu k dlouhodobým průměrům. V tomto období se zaznamenal dvouciferný nárůst v segmentu novostaveb ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2022. Zájem o starší bytovou zástavbu sice byl nižší, avšak také vykázal dvouciferné zvýšení, přičemž na úrovni celé České republiky dosáhl 49 % a v hlavním městě se zvýšil na 55 %. Prodeje rodinných domů v posledním kvartálu rovněž výrazně posílily, a to o 45 %. Během loňského roku bylo v České republice postaveno téměř tisíc nových bytových domů a 22,5 tisíce rodinných domů, přičemž v novostavbách vzniklo téměř 12,5 tisíce bytů.

Jaká jsou očekávání do budoucna?

Pohled do budoucna naznačuje, že český realitní trh by mohl i nadále růst nebo alespoň stagnovat na stabilní úrovni. Předpokládá se, že s ustupujícím vlivem negativních faktorů, které trh v posledních letech ovlivňovaly, se otevírá prostor pro další oživení. To by mohlo vést ke zvýšené poptávce a potenciálně i k omezení marketingových pobídek ze strany developerů, což by mělo dopad na ceny novostaveb. U starších bytů pak lze očekávat, že jejich ceny budou nadále ovlivněny vývojem na trhu s novostavbami.

Zajímavostí, která vyniká v kontextu celého trhu, je, že i přes obecný trend poklesu cen, cihlové domy si udržely výrazně vyšší cenu ve srovnání s panelovými, což poukazuje na stále vysokou hodnotu, kterou kupující přikládají kvalitě a charakteru nemovitosti. Český realitní trh tedy vstupuje do nové éry s jasnějším výhledem, avšak s vědomím, že na stabilizaci čekají ještě některé výzvy. Budoucnost trhu s bydlením bude záviset na mnoha faktorech, od ekonomických podmínek po politické rozhodnutí, ale současný trend naznačuje, že trh má potenciál pro další růst.