Offsetová hypotéka v roce 2024

Získat hypotéku s úrokem 0 %? Ano, i to je možné. Přesně to umí offsetová hypotéka. Při výpočtu úroku u ní banka odečítá od jistiny peníze, které máte uložené na speciálním účtu. Čím víc tedy na tomto účtu máte, tím nižší úroky platíte. Můžete se tak dostat až na 0% úrok.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s offsetovou hypotékou.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky v roce 2024

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoteční úvěr
   • Doklady totožnosti
   • Trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců)
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   Podle toho, jestli si hypoteční úvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu nebo rekonstrukci, potřebujete také:

   • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí
   • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

   O offsetové hypotéce

   Offsetová hypotéka (někdy je také označovaná jako hypotéka se zápočtem úspor) funguje v zásadě jednoduše. Banka vám u ní spolu s klasickým hypotečním účtem zřídí také offsetový účet, na který si ukládáte peníze, které zrovna nepotřebujete. Máte je tedy například jako rezervu pro nenadálé výdaje nebo pro budoucí investice.

   Částku, kterou máte na offsetovém účtu, banka při počítání úroků odečte od zbývající částky hypotéky. A úroky pak počítá právě z tohoto rozdílu.

   V praxi to vypadá takto:

   Z vaší hypotéky zbývají splatit 2 000 000 korun. Na offsetovém účtu ale máte uložených 200 000 korun. Banka vám tedy úroky nepočítá z 2 000 000 korun, ale pouze z 1 800 000 korun.

   Peníze uložené na offsetovém účtu přitom máte kdykoliv k dispozici. Pokud je tedy potřebujete, můžete je okamžitě vybrat.

   Ovšem pozor – offsetovou hypotéku nabízí jen několik málo bank na českém trhu. V současnosti jsou to:

   • Air Bank,
   • Fio banka,
   • Moneta Money Bank,
   • Raiffeisenbank.

   Prostředky uložené na offsetovém účtu nejsou nijak úročené. I když se v některých bankách tento účet oficiálně jmenuje spořicí.

   Při výběru offset hypotéky myslete na to, že maximální sleva na úrocích se u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco někde vám od jistiny odečtou maximálně 20 % ze zbývající částky, jinde můžete odečíst i 100 %. A získat úrok 0 %.

   Zároveň platí, že základní úrok u offsetové hypotéky bývá obvykle vyšší než u klasického hypotečního úvěru. Proto si vždy dobře spočítejte, jestli se vám tato varianta vyplatí. A jestli vám úspory přinesou dostatečnou slevu.

   Rádi vám s tím poradí naši hypoteční poradci. Znají totiž podmínky u jednotlivých bank, a proto dokáží spočítat, jaká nabídka je pro vás nejlepší. A jestli je vhodnější klasický úvěr nebo offset hypotéka.

   Na co se nás u offsetové hypotéky často ptáte

   U offsetové hypotéky prý banka zřizuje offsetový účet. Co to je?

   Abychom to srozumitelně vysvětlili, musíme nejdřív popsat princip celého offsetu. Při něm můžete ovlivňovat výši hrazených úroků díky zůstatku na offsetovém účtu. Při splácení hypotéky se totiž průměrný denní zůstatek offsetového účtu odečte od nesplacené jistiny. Vy pak každý měsíc platíte úroky pouze z tohoto rozdílu. Zaplacená částka za úroky je díky tomu nižší.

   Příklad: Máte úvěr 3 000 000 korun a na offsetovém účtu jste celý předchozí měsíc měl 1 000 000 korun. Úroky tak zaplatíte pouze z částky 2 000 000 korun.

   A nyní zpět k původní otázce. Offsetový účet je tedy účet, který vám umožní v daném období „virtuálně“ snížit jistinu hypotéky, aniž byste ji musel reálně splatit. Peníze přitom máte kdykoliv po ruce – z offsetového účtu je totiž můžete kdykoliv vybrat.

   V některých bankách se můžete setkat s tím, že se offsetový účet jmenuje spořicí. Je to ale jen název. Žádné úročení nenabízí. Funguje stejně jako běžný účet.

   Proč bych měl hypotéku se zápočtem úspor využít?

   Je to jednoduché. Pokud máte větší úspory (ideální je, když jsou minimálně v řádu statisíců), přináší vám několik výhod:

   • sám si snížíte měsíční splátky,
   • můžete výrazně snížit náklady na hypotéku,
   • reálný úrok můžete u některých poskytovatelů snížit i na 0 %,
   • peníze z offsetového účtu můžete kdykoliv vybrat nebo je na něj vložit – stejně jako u běžného účtu.

   Prý se můžu dostat až na úrok 0 %. Je to tak?

   Ano, je. Pokud na offsetový účet uložíte stejnou nebo vyšší částku, jako je zbývající dluh (jistina). Bance pak dál splácíte jistinu, ale už bez úroků. Ovšem pozor, platí to pouze u určitých poskytovatelů. Některé banky maximální slevu limitují a můžete si tak odečíst například nanejvýš 20 % ze zbývajícího dluhu. Pokud vás zajímá, u kterých poskytovatelů můžete získat i 0% úrok, obraťte se na hypotečního poradce.

   Na co můžu offsetovou hypotéku využít?

   Možnosti jsou stejné jako u klasické hypotéky – tedy na výdaje spojené s pořízením či rekonstrukcí bydlení nebo na vypořádání majetkových poměrů. Například na koupi domu, bytu nebo stavebního pozemku, rekonstrukci nemovitosti či refinancování úvěru.

   Kdy začne banka odečítat mé úspory od dluhu?

   Hned, jak dokončíte čerpání úvěru. V tu chvíli banka zahájí offsetování – začne tedy peníze uložené na offsetovém účtu odečítat od jistiny. V praxi si můžete peníze na offsetový účet ukládat už při čerpání. A jakmile půjčku dočerpáte, odečte se uložená částka od vašeho dluhu. Snížíte si tak už první splátku.

   Můžu i u offsetové hypotéky poslat bance mimořádnou splátku?

   Samozřejmě můžete. Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru, který platí od prosince 2016, můžete každoročně mimořádně splatit až 25 % z původní výše úvěru. Bez ohledu na to, jestli máte klasický hypoteční úvěr nebo offsetovou hypotéku. Týká se to všech hypoték uzavřených od 1. prosince 2016, a také hypoték, které jste po tomto datu refinancoval nebo refixoval.

   Započítávají banky celou částku uloženou na offsetovém účtu?

   Ano, ale jen některé. Běžně se setkáte s tím, že jedna banka vám započte celou uloženou částku a umožní odečíst i 100 % ze zbývající jistiny, zatímco u jiné si odečtete maximálně 20 % ze zbývající dlužné částky. Ideální je proto nejprve kontaktovat hypotečního poradce, který vám pomůže najít nejvhodnější variantu.

   Články o hypotékách

   Malý dům položený na stole

   Jak jsou na tom úrokové sazby u hypotečních úvěru? Současný stav a výhled do budoucna

   Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na začátku července klesla oproti předchozímu měsíci o dva bazické body na 5,49 %, což je nejnižší hodnota od května 2022. Tento údaj vychází z dat Swiss Life Hypoindexu, který zpracovává nabídkové sazby na začátku každého měsíce. Tato metodika odráží průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru…

   Číst celý článek
   Budova ČNB

   ČNB snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu

   Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby (2T repo sazby) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně byla snížena i diskontní sazba na 3,75 % a lombardní sazba na 5,75 %. Tyto nové úrokové sazby vstoupili v platnost dnes v…

   Číst celý článek
   Přístav v Chorvatsku

   Plánujete koupi nemovitosti v zahraničí? S financováním vám může pomoci ČSOB

   V posledních letech roste počet Čechů, kteří si pořizují nemovitosti v oblíbených evropských zemích, kam často jezdí na dovolenou. Tento trend je motivován touhou mít svůj druhý domov v zahraničí, kde mohou trávit volné chvíle nebo dokonce důchod. Jednou z bank, která tento sen pomáhá realizovat, je ČSOB se svou…

   Číst celý článek
   Kostky se symbolem procenta

   Hypoteční trh zaznamenal výrazné oživení

   Česká bankovní asociace zveřejnila aktuální údaje o hypotečním trhu, které odhalují výrazné oživení v dubnu 2024. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry téměř za 22 miliard Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 20 % a meziroční růst přesahující 100 %. Tento růst je signálem zotavování trhu po období ekonomické…

   Číst celý článek
   Dokumenty, kalkulačka a hračka domu ležící na stole

   ČNB snižuje sazby, hypotéky ale nezlevňují: Proč banky zatím nesnižují úrokové sazby?

   Česká národní banka nedávno začala snižovat úrokové sazby po období výrazného zvyšování v důsledku inflační krize a celosvětové ekonomické nestability. Navzdory poklesu základních sazeb ČNB se však neočekává, že by banky začaly okamžitě snižovat úrokové sazby u hypoték. Ve skutečnosti se hypoteční sazby pohybují okolo 5,5%. Proč tedy banky zatím…

   Číst celý článek