Offsetová hypotéka v roce 2023

Získat hypotéku s úrokem 0 %? Ano, i to je možné. Přesně to umí offsetová hypotéka. Při výpočtu úroku u ní banka odečítá od jistiny peníze, které máte uložené na speciálním účtu. Čím víc tedy na tomto účtu máte, tím nižší úroky platíte. Můžete se tak dostat až na 0% úrok.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s offsetovou hypotékou.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky v roce 2023

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoteční úvěr
   • Doklady totožnosti
   • Trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců)
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   Podle toho, jestli si hypoteční úvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu nebo rekonstrukci, potřebujete také:

   • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí
   • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   O offsetové hypotéce

   Offsetová hypotéka (někdy je také označovaná jako hypotéka se zápočtem úspor) funguje v zásadě jednoduše. Banka vám u ní spolu s klasickým hypotečním účtem zřídí také offsetový účet, na který si ukládáte peníze, které zrovna nepotřebujete. Máte je tedy například jako rezervu pro nenadálé výdaje nebo pro budoucí investice.

   Částku, kterou máte na offsetovém účtu, banka při počítání úroků odečte od zbývající částky hypotéky. A úroky pak počítá právě z tohoto rozdílu.

   V praxi to vypadá takto:

   Z vaší hypotéky zbývají splatit 2 000 000 korun. Na offsetovém účtu ale máte uložených 200 000 korun. Banka vám tedy úroky nepočítá z 2 000 000 korun, ale pouze z 1 800 000 korun.

   Peníze uložené na offsetovém účtu přitom máte kdykoliv k dispozici. Pokud je tedy potřebujete, můžete je okamžitě vybrat.

   Ovšem pozor – offsetovou hypotéku nabízí jen několik málo bank na českém trhu. V současnosti jsou to:

   • Air Bank,
   • Fio banka,
   • Moneta Money Bank,
   • Raiffeisenbank.

   Prostředky uložené na offsetovém účtu nejsou nijak úročené. I když se v některých bankách tento účet oficiálně jmenuje spořicí.

   Při výběru offset hypotéky myslete na to, že maximální sleva na úrocích se u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco někde vám od jistiny odečtou maximálně 20 % ze zbývající částky, jinde můžete odečíst i 100 %. A získat úrok 0 %.

   Zároveň platí, že základní úrok u offsetové hypotéky bývá obvykle vyšší než u klasického hypotečního úvěru. Proto si vždy dobře spočítejte, jestli se vám tato varianta vyplatí. A jestli vám úspory přinesou dostatečnou slevu.

   Rádi vám s tím poradí naši hypoteční poradci. Znají totiž podmínky u jednotlivých bank, a proto dokáží spočítat, jaká nabídka je pro vás nejlepší. A jestli je vhodnější klasický úvěr nebo offset hypotéka.

   Na co se nás u offsetové hypotéky často ptáte

   U offsetové hypotéky prý banka zřizuje offsetový účet. Co to je?

   Abychom to srozumitelně vysvětlili, musíme nejdřív popsat princip celého offsetu. Při něm můžete ovlivňovat výši hrazených úroků díky zůstatku na offsetovém účtu. Při splácení hypotéky se totiž průměrný denní zůstatek offsetového účtu odečte od nesplacené jistiny. Vy pak každý měsíc platíte úroky pouze z tohoto rozdílu. Zaplacená částka za úroky je díky tomu nižší.

   Příklad: Máte úvěr 3 000 000 korun a na offsetovém účtu jste celý předchozí měsíc měl 1 000 000 korun. Úroky tak zaplatíte pouze z částky 2 000 000 korun.

   A nyní zpět k původní otázce. Offsetový účet je tedy účet, který vám umožní v daném období „virtuálně“ snížit jistinu hypotéky, aniž byste ji musel reálně splatit. Peníze přitom máte kdykoliv po ruce – z offsetového účtu je totiž můžete kdykoliv vybrat.

   V některých bankách se můžete setkat s tím, že se offsetový účet jmenuje spořicí. Je to ale jen název. Žádné úročení nenabízí. Funguje stejně jako běžný účet.

   Proč bych měl hypotéku se zápočtem úspor využít?

   Je to jednoduché. Pokud máte větší úspory (ideální je, když jsou minimálně v řádu statisíců), přináší vám několik výhod:

   • sám si snížíte měsíční splátky,
   • můžete výrazně snížit náklady na hypotéku,
   • reálný úrok můžete u některých poskytovatelů snížit i na 0 %,
   • peníze z offsetového účtu můžete kdykoliv vybrat nebo je na něj vložit – stejně jako u běžného účtu.

   Prý se můžu dostat až na úrok 0 %. Je to tak?

   Ano, je. Pokud na offsetový účet uložíte stejnou nebo vyšší částku, jako je zbývající dluh (jistina). Bance pak dál splácíte jistinu, ale už bez úroků. Ovšem pozor, platí to pouze u určitých poskytovatelů. Některé banky maximální slevu limitují a můžete si tak odečíst například nanejvýš 20 % ze zbývajícího dluhu. Pokud vás zajímá, u kterých poskytovatelů můžete získat i 0% úrok, obraťte se na hypotečního poradce.

   Na co můžu offsetovou hypotéku využít?

   Možnosti jsou stejné jako u klasické hypotéky – tedy na výdaje spojené s pořízením či rekonstrukcí bydlení nebo na vypořádání majetkových poměrů. Například na koupi domu, bytu nebo stavebního pozemku, rekonstrukci nemovitosti či refinancování úvěru.

   Kdy začne banka odečítat mé úspory od dluhu?

   Hned, jak dokončíte čerpání úvěru. V tu chvíli banka zahájí offsetování – začne tedy peníze uložené na offsetovém účtu odečítat od jistiny. V praxi si můžete peníze na offsetový účet ukládat už při čerpání. A jakmile půjčku dočerpáte, odečte se uložená částka od vašeho dluhu. Snížíte si tak už první splátku.

   Můžu i u offsetové hypotéky poslat bance mimořádnou splátku?

   Samozřejmě můžete. Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru, který platí od prosince 2016, můžete každoročně mimořádně splatit až 25 % z původní výše úvěru. Bez ohledu na to, jestli máte klasický hypoteční úvěr nebo offsetovou hypotéku. Týká se to všech hypoték uzavřených od 1. prosince 2016, a také hypoték, které jste po tomto datu refinancoval nebo refixoval.

   Započítávají banky celou částku uloženou na offsetovém účtu?

   Ano, ale jen některé. Běžně se setkáte s tím, že jedna banka vám započte celou uloženou částku a umožní odečíst i 100 % ze zbývající jistiny, zatímco u jiné si odečtete maximálně 20 % ze zbývající dlužné částky. Ideální je proto nejprve kontaktovat hypotečního poradce, který vám pomůže najít nejvhodnější variantu.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek