Hypotéka na stavbu domu

Vysoké ceny pozemků i materiálu. To jsou některé věci, které komplikují výstavbu vlastního bydlení. Řešení je přitom jednoduché – využít hypotéku na stavbu domu. Banka vám půjčí až 90 % z ceny plánované nemovitosti. A to i na stavbu svépomocí.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na stavbu domu.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na stavbu domu v roce 2023

   • věk alespoň 18 let,
   • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
   • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
   • doklady totožnosti,
   • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
   • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
   • odhad ceny nemovitosti.

   K získání hypotéky na stavbu domu obvykle potřebujete také:

   • projektovou dokumentaci;
   • položkový rozpočet a harmonogram prací;
   • územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru, případně územní rozhodnutí a stavební povolení;
   • smlouvu se zhotovitelskou firmou.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   O hypotéce na stavbu domu

   Hypotéka na výstavbu domu je v současnosti nejsnazším způsobem, jak získat peníze na stavbu vlastní nemovitosti. Její získání je ale složitější než u jiných hypoteční úvěrů. Potřebujete totiž splnit víc požadavků.

   Kromě běžných podmínek pro získání hypotéky je to zejména dodání dokumentů souvisejících se stavbou domu. Tyto doklady pomůžou bance odhadnout budoucí hodnotu nemovitosti. A právě z ní se počítá maximální částka (LTV), kterou prostřednictvím hypotéky na stavbu získáte.

   Konkrétně můžete v současnosti získat až 90 % z budoucí hodnoty nemovitosti. A to i u hypotéky na stavbu domu svépomocí.

   U hypotéky na výstavbu domu je velmi důležitý také pozemek. Jeho hodnota se totiž započítává do budoucí ceny nemovitosti, od které se následně odvíjí LTV.

   Pokud už pozemek máte, je budoucí hodnota nemovitosti stejná jako v případě, že ho teprve kupujete. Zároveň ale nepotřebujete tak vysokou půjčku. Snadněji tak dosáhnete na nižší LTV, a díky tomu i na nižší úrok.

   Pamatujte ale, že pozemek musí splňovat následující pravidla:

   • být určený ke stavbě podle regulačního nebo územního plánu,
   • mít zkolaudované inženýrské sítě (případně je musíte vybudovat při stavbě domu),
   • být přístupný z veřejné komunikace (pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno umožňující průjezd a průchod).

   U některých poskytovatelů musíte navíc doložit i list vlastnictví a nabývací titul k pozemku.

   Tyto požadavky platí, i když budete pozemek teprve kupovat. V takovém případě můžete požádat:

   Samotná hypotéka na pozemek

   Samostatná hypotéka na pozemek má tu výhodu, že nemáte žádný termín, kdy musíte dům postavit. Můžete tak se stavbou začít třeba až za 10 let.

   Zároveň však počítejte s jedním omezením. Pokud splácíte úvěr na pozemek a následně požádáte o hypotéku na novostavbu, většinou musíte jít do banky, u které máte současný hypoteční úvěr.

   Když si chcete vzít půjčku na stavbu domu jinde, potřebujete:

   • hypotéku doplatit,
   • nebo ručit nemovitostí, která s pozemkem nesouvisí.

   Hypotéka na pozemek a stavbu domu

   Druhou možností je požádat rovnou o hypotéku na pozemek a stavbu domu. V takovém případě ale musíte do 2 let od podepsání hypoteční smlouvy dům postavit a zkolaudovat.

   A co když to nestihnete? Banka vám obvykle umožní termín o půl roku prodloužit, ovšem maximálně dvakrát.

   Když ani poté stavbu nedokončíte, hrozí vám penále vyplývající ze smlouvy. Proto si musíte vše důkladně spočítat a naplánovat. Zejména u hypotéky na stavbu svépomocí.

   Čerpání hypotéky na stavbu domu

   Stejně jako hypotéku na rekonstrukci, také půjčku na stavbu domu čerpáte postupně. Banka tedy uvolňuje peníze v závislosti na tom, jak postupuje stavba.

   Na průběh prací dohlíží odhadce, který spolupracuje s bankou, a po dokončení každé etapy zkontroluje odvedenou práci. Zároveň vydá protokol o stavu stavby.

   Banka se z něj dozví, jak stavba pokračuje. Teprve poté vám umožní čerpat další část hypotečního úvěru.

   Většina poskytovatelů nabízí určitý počet čerpání zdarma. Jakmile však daný limit překročíte, musíte za každé čerpání zaplatit několik set korun. Přesná částka se přitom v jednotlivých bankách liší.

   U hypotéky na výstavbu domu počítejte také s případnými víceprácemi. U podobných projektů totiž nejsou nijak neobvyklé. Je proto lepší požádat o vyšší úvěr, než jaký nutně potřebujete (pokud to umožní vaše bonita a hodnota zástavy).

   Banky nabízí možnost nedočerpat až 20 % z hypotéky, a to bez jakýchkoliv poplatků. Získáte tak dostatečnou rezervu, která pokryje případný růst nákladů. Ať už kvůli vícepracím, nebo kvůli rostoucím cenám materiálu, na které můžete narazit zejména u hypotéky na stavbu svépomocí.

   Hypotéka na dřevostavbu

   Speciální kategorií hypotéky na výstavbu domu je hypotéka na dřevostavbu. Zbudování dřevostavby je totiž mnohem rychlejší než stavba běžného domu, což může být z pohledu banky problém.

   Hrozí totiž, že výstavba bude rychlejší než pravidelné kontroly odhadcem. A banka vám tak neumožní čerpat dost rychle. Někteří poskytovatelé proto nabízejí speciální hypotéku na dřevostavbu. Počítá s rychlejším průběhem prací a dokáže peníze uvolňovat flexibilněji.

   Na co se nás u hypotéky na stavbu často ptáte

   Chci pomocí hypotéky financovat i stavební pozemek. Mám si vzít hypotéku na pozemek a stavbu, nebo mám požádat o úvěr jen na pozemek a až následně si vzít půjčku na stavbu domu?

   To se bohužel nedá jednoznačně říct. Záleží například na tom, jak daleko jste s plánováním domu. U hypotéky na pozemek a stavbu domu totiž musíte do 2 let od uzavření smlouvy postavit a zkolaudovat nemovitost, na kterou si půjčujete. Pokud to nestihnete, hrozí vám penále. Na druhou stranu nemusíte o hypotéku žádat víckrát a ušetříte tak čas i některé poplatky. Obecně je ale bezpečnější požádat nejprve o hypotéku na pozemek. A teprve když jste připravení stavět, vzít si také hypotéku na novostavbu.

   Jak najdu nejvýhodnější hypotéku na stavbu domu?

   Záleží na tom, co si představujete pod pojmem nejvýhodnější hypotéka. Jestli je pro vás důležité, jak dokáže banka řešit netypické případy, nebo se zajímáte hlavně o úroky a RPSN. Pokud řešíte zejména cenu, dokáže vám poradit kalkulačka hypotéky na stavbu. V ostatních případech je nejlepší obrátit se na hypotečního poradce. Zná nabídku a podmínky u jednotlivých bank a dokáže tak najít úvěr, který nejvíc odpovídá vašim potřebám. Navíc vám vyjedná nižší úrokovou sazbu.

   Chci hypotéku na stavbu domu, ale bojím se, že se práce protáhnou a nestihnu úvěr vyčerpat. Jak můžu takovou situaci řešit?

   Na vyčerpání hypotéky na stavbu domu máte obvykle až 2 roky od podpisu smlouvy. Pokud přesto nestihnete do té doby dům postavit a zkolaudovat, můžete banku požádat o prodloužení termínu. Někteří poskytovatelé vám umožní postupně prodloužit dobu čerpání až o další rok. Jestli si ale přesto nejste jistí, že stihnete práce dokončit včas, požádejte nejdřív o hypotéku na pozemek. Teprve když budete připravený stavbu opravdu zahájit (a včas ji dokončit), požádejte i o úvěr na výstavbu domu.

   Chtěl jsem ve své bance požádat o hypotéku na dřevostavbu, na internetu jsem ale takovou možnost nenašel. Jak je to možné?

   Důvod je jednoduchý – vaše banka zřejmě tento úvěr nenabízí. Hypotéka na dřevostavbu je totiž poměrně specifický produkt, který najdete jen u některých poskytovatelů. Pokud chcete vědět, kteří to aktuálně jsou a jaké nabízejí podmínky, obraťte se na naše hypoteční poradce. Pomůžou vám najít nejvhodnější banku a vyjednat co nejlepší podmínky.

   Pomůže mi půjčka na stavbu i se zaplacením kuchyně?

   Ano, u hypotéky na novostavbu máte možnost (stejně jako u dalších hypotečních úvěrů) využít také neúčelovou část hypotéky. U ní se banka nezajímá o to, na co peníze využijete. Výše neúčelové části hypotéky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někde může být až 30 % z úvěru.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek