Refinancování hypotéky v roce 2023

Nižší úrok, delší doba splatnosti nebo víc peněz. To všechno vám dokáže přinést refinancování hypotéky. Je to vlastně převod hypotéky k jiné bance, která vám nabídne výhodnější podmínky než stávající poskytovatel. Podívejte se, jak refinancování funguje a kdy se vám vyplatí.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s refinancováním hypotéky.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky v roce 2023

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoteční úvěr
   • Doklady totožnosti
   • Trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců)
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   U refinancování hypotéky se může stát, že si banka vystačí i s původním odhadem nemovitosti. Záleží ale na jeho stáří. V každém případě budete potřebovat také:

   • původní úvěrovou smlouvu,
   • aktuální list vlastnictví,
   • nebo snímek z katastrální mapy.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   Jak funguje refinancování hypotéky

   Podstata přefinancování hypotéky je jednoduchá. Vezmete si hypoteční úvěr v nové bance, která vaši původní půjčku doplatí.

   Proč o takovém kroku uvažovat?

   Takzvaná refinance hypotéky vám v naprosté většině případů přinese řadu výhod. Patří mezi ně například:

   • nižší úrok,
   • méně poplatků,
   • navýšení půjčky
   • nebo prodloužení splatnosti.

   Díky refinancování hypotéky můžete ušetřit i desetitisíce korun za rok. Banka vám totiž obvykle dokáže nabídnout výrazně výhodnější úrok, než jaký získáte u nové hypotéky.

   Jak je to možné?

   Jednoduše řečeno jste pro poskytovatele důvěryhodnější klient než žadatel o nový úrok. Banka z registru dlužníků vyčte úvěrovou historii a ví, že se na vás může při splácení spolehnout. Díky tomu je vám ochotná nabídnout lepší podmínky.

   Přefinancování hypotéky můžete navíc využít i ke sloučení hypotéky a jiného úvěru. Stačí při žádosti o refinancování navýšit částku, kterou si chcete půjčit. A s její pomocí doplatit jiné úvěry. Získáte tak výrazně nižší úrok než u spotřebitelských úvěrů a snížíte si splátky.

   Jak refinancovat hypotéku

   Co je to refinancování hypotéky a jak funguje, už víte. Jak přesně ale hypoteční úvěr refinancovat?

   Nejdřív musíte vybrat banku, kterou o přeúvěrování požádáte. Pomůže vám s tím kalkulačka refinancování hypotéky. Zadáte do ní několik základních údajů a získáte srovnání jednotlivých variant refinancování. Sami si pak snadno vyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější.

   Nebo požádejte o pomoc hypotečního poradce. Podle vašich požadavků najde nejvýhodnější možnosti refinancování hypotéky. Navíc vám pomůže vyjednat co nejlepší podmínky i vyřešit veškerou administrativu.

   Jakmile vyberete nového poskytovatele:

   • připravte si potřebné doklady,
   • požádejte o nabídku refinancování hypotéky (některé banky vám ji připraví až 2 roky předem, můžete si tak včas zajistit výhodný úrok),
   • podepište hypoteční smlouvu.

   Nová banka pak za vás doplatí původní hypoteční úvěr. A vy už dál splácíte novému poskytovateli.

   Kdy lze refinancovat hypotéku

   Refinancování hypotéky můžete využít kdykoliv. Nejvýhodnější je to ale před koncem fixace. Právě tehdy máte předčasné splacení úvěru zdarma.

   Bezplatně můžete hypotéku refinancovat 3 měsíce před koncem fixace. V té době vám banka musí poslat novou nabídku a vy ji můžete odmítnout a úvěr doplatit.

   V praxi ale můžete o převod hypotéky k jiné bance požádat kdykoliv. Jen musíte počítat s poplatky.

   Jak vysoké budou, záleží na tom, kdy jste podepsali aktuální hypoteční smlouvu, případně kdy proběhla refinance hypotéky.

   • Pokud to bylo před prosincem 2016, můžou se poplatky za předčasné splacení vyšplhat i na statisíce korun.
   • Pokud jste smlouvu podepsali 1. prosince 2016 nebo později, neměly by poplatky přesáhnout několik set korun. Od prosince 2016 totiž platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, podle které si smí banky za předčasné splacení účtovat jen nezbytné náklady. Tedy zejména administrativní výdaje.

   Najdou se ale i poskytovatelé, kteří si nadále účtují desetitisícové poplatky. Pokud tedy řešíte, kdy refinancovat hypotéku, zvažte, jestli se vám nevyplatí počkat na konec fixace. A jestli si nejste jistí, obraťte se na naše hypoteční poradce. Posoudí vaši smlouvu a poradí vám, jestli bude lepší počkat nebo požádat o přeúvěrování hypotéky už nyní.

   Na co se nás u refinancování hypotéky často ptáte

   Můžu refinancovat u jakékoliv banky, nebo musím zůstat u té současné?

   Refinancovat můžete kdekoliv. Dokonce je to tak, že o refinancování hypotéky mluvíme pouze v případě, že o něj požádáte u nového poskytovatele. Pokud „jen“ přijmete novou sazbu od svého stávajícího poskytovatele, je to refixace.

   Kdy je nejlepší refinancovat hypotéku?

   Záleží to na aktuálních sazbách, podmínkách původní smlouvy i očekávaném vývoji úroků. Obecně se dá říct, že refinancování se vyplatí, pokud vaše banka plánuje zvedat sazby. Přesněji vám poradí hypoteční poradce.

   Do konce fixačního období mi zbývají ještě tři roky, ale v jiné bance mi nabízí výrazně lepší podmínky, než mám nyní. Můžu hypotéku refinancovat už teď?

   Hypotéku můžete refinancovat kdykoliv. Platí ale, že ke konci fixace je to výhodnější. Pokud totiž chcete hypoteční úvěr refinancovat 24 měsíců (a méně) před koncem fixace, můžete to zvládnout i bez poplatků. Stačí si vybrat některou z aktuálních nabídek a dohodnout se na refinancování. Poté dál platíte stávající hypotéku a na konci fixace plynule přejdete k novému poskytovateli.

   Pokud chcete hypotéku refinancovat s větším předstihem, musíte počítat se sankcemi. Můžou se pohybovat od několika stovek korun po desetitisíce. Záleží na tom, kdy jste podepsali aktuální smlouvu a jaké jsou podmínky daného poskytovatele. Zvažte proto, jestli je nabídka refinancování natolik výhodná, že se vám převod hypotéky k jiné bance vyplatí.

   Jsou u refinancování hypotéky nějaké poplatky?

   Ano, ale je jich mnohem méně, než když si berete zcela novou hypotéku. Banky vás totiž vnímají jako ověřeného a spolehlivého klienta, a proto vám nabídnou výhodnější podmínky. U naprosté většiny z nich dokonce získáte refinancování zcela zdarma. Počítejte pouze s poplatky na katastru nemovitostí, a to za vklad zástavního práva pro nového poskytovatele a za výmaz zástavního práva banky, od které odcházíte.

   Naopak stávající banka vám může naúčtovat poplatky za předčasné splacení hypotéky (pokud refinancujete jindy než před koncem fixace). Obvykle by ale neměly přesáhnout několik set korun.

   Jak můžu snížit administrativu spojenou s refinancováním?

   Recept je jednoduchý – požádejte o pomoc hypotečního poradce. Většinu papírování vyřeší za vás a ušetříte si spoustu starostí i času. I při refinancování si totiž musí banka prověřit, že si s hypotékou poradíte. A každý poskytovatel postupuje jinak. Zatímco některému stačí výpis z vašeho účtu, odhad domu a nabývací titul, jiné banky chtějí podobných dokumentů mnohem víc.

   Stačí bance původní odhad nemovitosti?

   Záleží na tom, jak je starý a také na podmínkách dané banky. Obecně platí, že poskytovatelé obvykle akceptují odhad starý až 6 let. Posuzovaná nemovitost v něm ale musí být už dokončená. Myslete na to zejména v případě, že jste si původní úvěr brali na stavbu nebo rekonstrukci. Zároveň musíte doložit aktuální fotodokumentaci a list vlastnictví

   Můžu hypotéku refinancovat i bez prokazování příjmů?

   Bohužel ne. Každý poskytovatel si totiž ze zákona musí prověřit vaši bonitu. A tím pádem ho zajímají i vaše příjmy. Většina bank proto požaduje prohlášení o příjmech a výpisy z běžného účtu.

   Mám americkou hypotéku a chci ji refinancovat klasickým účelovým úvěrem, abych si snížil úroky. Je to možné?

   Není. K refinancování neúčelové půjčky můžete využít zase jen neúčelovou půjčku. I to se vám ale obvykle vyplatí. Neúčelové hypotéky totiž obvykle mají poměrně velký prostor pro snížení sazby. A pokud si nejste jistí, jestli je pro vás takové refinancování vhodné, obraťte se na hypotečního poradce. Zjistí, jestli má tento krok ve vašem případě smysl, a pomůže vám najít tu nejvýhodnější nabídku.

   Můžu refinancovat úvěr ze stavebního spoření hypotékou?

   Můžete. Záleží ale i na tom, jestli máte řádný nebo překlenovací úvěr. Zatímco u řádného úvěru je refinancování prakticky stejné jako u běžné hypotéky, u překlenovacího úvěru je to složitější. Některé stavební spořitelny totiž mají ve smlouvě podmínku, že musí s výpovědí a okamžitým doplacením úvěru souhlasit. Stejné podmínky platí v případě, že chcete do jednoho produktu spojit hypotéku a úvěr ze stavebního spoření.

   Končí mi fixační období, ale dům ještě nemám dostavěný. Můžu i přesto hypotéku refinancovat?

   Můžete. Jen fakticky nepůjde pouze o refinancování, ale o kombinaci refinancování a úvěru na rekonstrukci. Ten určuje, do kdy musíte stavbu dokončit. Pro banku je tedy tato varianta bezpečnější.

   Chci si při refinancování hypotečního úvěru půjčit něco navíc, abych splatil starší spotřebitelský úvěr. Povolí mi to banka?

   Pokud máte dostatečnou bonitu a zástavu, neměl by to být problém. Při refinancování totiž nemusíte prokazovat, k čemu peníze použijete. Pamatujte ale, že celková dlužná částka nesmí přesáhnout 90 % z hodnoty nemovitosti.

   Jaký je rozdíl mezi refinancováním a konsolidací?

   Refinancováním hypotéky se rozumí převedení jednoho úvěru k jiné bance. Při konsolidaci naopak sloučíte několik půjček do jedné. Obvykle se toto řešení používá například u kontokorentů, spotřebitelských úvěrů a kreditních karet.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek