Hypotéka na pozemek

Ať už chcete vlastní dům nebo chatu, bez pozemku se neobejdete. Jenže jejich ceny v posledních letech prudce rostou. Co s tím? Využijte hypotéku na pozemek. Dokáže vám zajistit peníze na pořízení pozemku i na stavbu domu.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na pozemek.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na pozemek v roce 2023

   • věk alespoň 18 let,
   • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
   • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
   • doklady totožnosti,
   • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
   • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
   • odhad ceny nemovitosti.

   Podle toho, jestli si hypoteční úvěr berete jen na koupi pozemku, nebo také na následnou výstavbu, potřebujete také:

   • kupní smlouvu,
   • stavební povolení, územní rozhodnutí nebo podobný dokument,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   O hypotéce na pozemek

   Hypotéka na pozemek je poměrně specifický druh půjčky. Oproti klasickému hypotečnímu úvěru například na byt totiž potřebujete splnit výrazně víc podmínek.

   V první řadě musíte doložit dokumenty, které potvrzují, že na pozemku můžete postavit dům či chalupu. Hypotéku totiž dostanete jen na stavební pozemek.

   Mezi takové dokumenty patří:

   Kromě toho potřebujete také list vlastnictví nebo nabývací titul k nemovitosti, který prokazuje nabytí pozemku současným majitelem.

   Pozemek navíc musí:

   • mít zkolaudované inženýrské sítě (případně je musíte vybudovat);
   • být přístupný z veřejné komunikace – pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno, které vám umožní průchod a průjezd;
   • být mimo záplavovou zónu;
   • být bez právních vad – nesmí na něm být například zástavní právo.

   Pokud některý z těchto požadavků nesplňujete, bude získání hypotéky na stavební pozemek velmi komplikované. Raději se proto obraťte na hypotečního poradce, který vám pomůže najít řešení.

   Před žádostí o úvěr musíte navíc zvážit, které variantě hypotéky dáte přednost – zda samotné hypotéce na stavební pozemek, nebo hypotéce na pozemek a stavbu domu.

   Hypotéka na stavební pozemek

   Jednodušší je požádat pouze o hypotéku na stavební pozemek. A hypotéku na stavbu domu získat až následně.

   V takovém případě je pouze na vás, kdy o druhou hypotéku požádáte. Jestli to bude například za rok, za 5 let nebo třeba za 15 let.

   Pokud však stále ještě splácíte hypotéku na stavební pozemek, počítejte s jedním omezením. O půjčku na stavbu domu potřebujete požádat banku, u které máte současný hypoteční úvěr.

   Důvod je jednoduchý. Když za hypotéku na stavbu ručíte domem, který budujete, je součástí zástavy i pozemek pod ním. Jenže pokud s ním už ručíte za další úvěr, nemůžete ho dát do zástavy jiné bance.

   I tuto situaci ale můžete vyřešit. Pokud tedy chcete půjčku jinde, musíte:

   • hypotéku na pozemek doplatit,

   nebo za nový úvěr ručit nemovitostí, která s domem ani pozemkem nesouvisí.

   Hypotéka na pozemek a stavbu domu

   Druhou možností je požádat rovnou o hypotéku na pozemek a dům. V takovém případě však potřebujete splnit nejen požadavky související s úvěrem na pozemek, ale taky požadavky obvyklé u hypotéky na stavbu domu.

   Bance proto musíte doložit také například:

   • harmonogram stavby,
   • položkový rozpočet stavby,
   • projektovou dokumentaci,
   • stavební povolení a podobně.

   Poskytovatelé navíc obvykle požadují, abyste výstavbu a kolaudaci domu stihli do 2 let od podpisu hypoteční smlouvy. Banka vám sice obvykle umožní tento termín prodloužit, ale jen o několik měsíců. A maximálně dvakrát. Proto si předem dobře promyslete, zda vše stihnete v požadovaném termínu.

   Na co se nás u hypotéky na pozemek často ptáte

   Můžu dostat hypotéku na pozemek, který není stavební?

   Klasický hypoteční úvěr nezískáte. Můžete však požádat o americkou hypotéku. U ní banka účel půjčky neřeší. Využijete ji tedy například na nákup lesa. Musíte za ni ale ručit vhodnou nemovitostí – tedy například stavebním pozemkem, bytem, nebo domem.

   Kupuji parcelu, která částečně zasahuje do záplavového území a realitní makléř mi tvrdí, že na hypotéku i tak dosáhnu. Je to pravda?

   Ne tak docela. Pokud pozemek leží v záplavovém území, je to závažná komplikace. Můžete pak mít problémy s pojištěním domu, který chcete na pozemku postavit. A bez pojištění vám banka peníze nepůjčí. Raději se proto nejdřív spojte s hypotečním poradcem. Vše s vámi probere a zdarma vám pomůže najít nejvhodnější postup.

   Chtěl jsem požádat o hypotéku na pozemek, ale v bance mi tvrdí, že nic takového nenabízí. Je to možné?

   Ano, je. Hypotéku na stavební pozemek najdete jen u některých poskytovatelů. Pokud tedy chcete o tento úvěr požádat, obraťte se na hypotečního poradce. Ví, které banky tuto půjčku poskytují, a pomůže vám najít nejvýhodnější nabídku.

   Je lepší vzít si rovnou hypotéku na pozemek a stavbu domu, nebo mám nejdřív požádat o úvěr jen na pozemek a až následně si vzít půjčku na stavbu?

   To se bohužel nedá jednoznačně říct. Záleží například na tom, jak daleko jste s plánováním domu. U hypotéky na pozemek a stavbu domu totiž musíte do 2 let od uzavření smlouvy postavit a zkolaudovat nemovitost, na kterou si půjčujete. Pokud to nestihnete, hrozí vám penále. Na druhou stranu nemusíte o hypotéku žádat víckrát a ušetříte tak čas i některé poplatky. Obecně je ale bezpečnější požádat nejprve o hypotéku na pozemek. A teprve když jste připravení stavět, vzít si také hypotéku na dům.

   Kupuji stavební pozemek, ale inženýrské sítě končí kousek od pozemku. Dostanu hypotéku?

   Ano, ale jen za předpokladu, že pomocí hypotéky tyto sítě na pozemku zbudujete.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek