Úvěr ze stavebního spoření
Úvěr ze stavebního spoření je ideálním řešením při rekonstrukci bytu či domu. S jeho pomocí získáte částku od několika desítek tisíc po několik milionů korun. U nižších částek navíc nemusíte ručit nemovitostí.

Hypoteční kalkulačka
Nechte si ZDARMA poradit s výběrem úvěru ze stavebního spoření.
Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.
1. Zavoláme vám
Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.
2. Vybereme nejvýhodnější
Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.
Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.
3. Vše zařídíme
Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.
Podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření v roce 2023
- Věk alespoň 18 let
- Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo výpis z účtu, který prokazuje vaše příjmy
- Podepsaná žádost o úvěr ze stavebního spoření
- Doklady totožnosti
- Případně rozpočet rekonstrukce
Pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření navíc potřebujete:
- spořit alespoň 2 roky,
- mít dostatečné hodnotící číslo,
- naspořit alespoň 35–50 % z cílové částky (konkrétní limit se liší podle poskytovatele).
O úvěru ze stavebního spoření
O půjčku ze stavebního spoření mohou požádat klienti dané stavební spořitelny. Základní podmínkou pro jeho získání je, že peníze musíte použít na řešení bytové situace.
Tedy například na:
- koupi bytu,
- stavbu domu
- nebo rekonstrukci stávajícího bydlení.
Podle toho, zda plánujete za úvěr ručit nemovitostí, můžeme půjčku ze stavebního spoření rozdělit na nezajištěnou a zajištěnou (tedy v podstatě hypotéku ze stavebního spoření).
Nezajištěný úvěr ze stavebního spoření
Nezajištěná půjčka ze stavebního spoření je v podstatě klasický úvěr, u kterého nepotřebujete žádnou zástavu. Hodí se zejména v případě, že si potřebujete půjčit jen několik desítek či stovek tisíc korun. Nemusíte tak zastavovat celý dům například kvůli nové kuchyni.
Tento stavební úvěr je ale zpravidla limitovaný částkou 1 000 000 korun. Víc vám většina poskytovatelů bez zajištění nepůjčí. Zároveň u něj musíte počítat s vyšším úrokem než u zajištěného úvěru. Přesto je levnější než běžné spotřebitelské úvěry.
Zajištěný úvěr ze stavebního spoření
Zajištěné půjčce ze stavebního spoření se říká hypoúvěr (nebo také hypotéka ze stavebního spoření). Jak už název napovídá, jeho podmínky jsou v zásadě stejné jako u hypotéky.
Můžete tedy počítat například:
- se splatností až 30 let,
- půjčkou až do výše 90 % z ceny zastavené nemovitosti
- nebo s podobným úrokem jako u hypotečního úvěru.
Řádný vs. překlenovací úvěr ze stavebního spoření
Pokud chcete zjistit, jak přesně funguje úvěr ze stavebního spoření, je třeba pochopit také rozdíl mezi řádnou a překlenovací půjčkou.
Řádný úvěr ze stavebního spoření získáte, když:
- spoříte alespoň 2 roky,
- dosáhnete na předepsané hodnotící číslo vaší spořitelny (obvykle se odvíjí hlavně od doby spoření a našetřené částky)
- a máte naspořeno alespoň 35–50 % z cílové částky (přesná hodnota se liší podle podmínek dané spořitelny).
Při splnění těchto podmínek máte na půjčku ze zákona nárok.
Její maximální výše odpovídá rozdílu mezi cílovou a naspořenou částkou, a navíc ji můžete kdykoliv bez sankcí doplatit.
Oproti tomu překlenovací úvěr ze stavebního spoření můžete získat třeba hned při založení stavebka.
Nejste u něj limitovaní dobou spoření, hodnotícím číslem ani naspořenou částkou. Využijete ho tedy ve chvíli, kdy na řádný úvěr nedosáhnete.
Zároveň má ale překlenovací úvěr ze stavebního spoření oproti řádné půjčce několik nevýhod. Těmi hlavními jsou:
- vyšší úroková sazba
- a fakt, že splácíte pouze úroky – dluh tedy zůstává stále stejný.
Tyto podmínky platí až do doby, než splníte podmínky pro získání řádného úvěru. Poté překlenovací úvěr změníte na řádný. A získáte výhodnější podmínky. Na překlenovací úvěr ze stavebního spoření nemáte zákonný nárok, jako je tomu u řádného úvěru. Navíc ho můžete předčasně splatit jen v době fixace. Mimo toto období musí splacení schválit spořitelna. A zpravidla vám za to naúčtuje nemalý poplatek.
Na co se nás u úvěru ze stavebního spoření často ptáte
Kdo v ČR poskytuje úvěry ze stavebního spoření?
Všechny stavební spořitelny. Aktuálně tedy úvěr ze stavebního spoření nabízí:
Jak nastavit výši úvěru ze stavebního spoření?
Je to jednoduché – výše úvěru se odvíjí od cílové částky stavebního spoření. V praxi se počítá tak, že od cílové částky odečtete naspořené peníze a dostanete výši úvěru ze stavebního spoření. Cílovou částku tak nastavte podle toho, na co si chcete půjčit. Pamatujte přitom, že čím vyšší částku nastavíte, tím víc peněz získáte, ale zároveň zaplatíte vyšší poplatky za založení úvěru. A větší budou také měsíční vklady a splátky úvěru.
Jak najít nejvýhodnější úvěr ze stavebního spoření?
Ať už hledáte řádný nebo překlenovací úvěr pomůže vám kalkulačka úvěru ze stavebního spoření. S její pomocí získáte přehled o aktuálních nabídkách stavebních spořitelen a snadno je mezi sebou porovnáte.
Mám zvolit raději hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření?
Záleží na tom, jak chcete peníze použít. Pokud potřebujete jen několik desítek či stovek tisíc, je lepší úvěr ze stavebního spoření. Pomocí hypotéky si totiž musíte půjčit minimálně 300 000 korun. Proto lidé využívají půjčku ze stavebního spoření hlavně k financování rekonstrukcí a různých úprav domu či bytu. Naopak ke koupi nebo stavbě nemovitosti je lepší hypotéka.
Pokud si nejste jistí, jestli je pro vás lepší hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření, kontaktujte hypotečního poradce. Pomůže vám najít produkt, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. A ještě vám vyjedná výhodnější podmínky.
Články o hypotékách
DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky
Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…
Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru
V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…
Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?
Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…
Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit
Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…
Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají
Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…