Hypoúvěr v roce 2024

Pro půjčku na bydlení nemusíte jen do banky. Hypotéku můžete získat i ze stavebního spoření. Jmenuje se hypoúvěr a nabízí prakticky stejné podmínky jako klasická hypotéka. Na rozdíl od nezajištěného úvěru ze stavebního spoření navíc nemusíte ukládat peníze na vkladovou část spoření.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypoúvěru.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypoúvěru v roce 2024

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoúvěr
   • Doklady totožnosti
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   Podle toho, jestli si hypoúvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu nebo rekonstrukci, potřebujete také:

   • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí
   • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

   O hypoúvěru

   Jak už jsme zmínili, hypoúvěr je úvěr ze stavebního spoření, který funguje prakticky stejně jako běžná hypotéka. Jediným rozdílem je, že musíte mít u spořitelny založenou takzvanou technickou vkladovou část stavebního spoření. Nemusíte na ni ale vkládat žádné peníze.

   Její založení pomůže splnit zákonnou podmínku, která platí pro všechny úvěry ze stavebního spoření. Proto ji také potřebujete mít založenou alespoň 2 roky.

   Ostatní podmínky jsou stejné. Znamená to tedy, že:

   • získáte půjčku až do 90 % z hodnoty nemovitosti (u některých poskytovatelů nanejvýš do 80 %),
   • doba splácení je až 30 let,
   • za půjčku ručíte nemovitostí,
   • celou dobu splácíte úroky i dlužnou částku (na rozdíl od překlenovacího úvěru ze stavebního spoření, kde splácíte pouze úroky),
   • zpracování a vedení hypoúvěru je zdarma
   • a že zaplacené úroky si můžete odečíst z daní.

   Dosáhnete přitom i na několik milionů korun. Přesný limit se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco někde je hranice 5 000 000 korun, jinde si můžete půjčit i 20 000 000 korun. Nabízené fixace hypoúvěru se pak obvykle pohybují od 3 do 10 let.

   Na co hypoúvěr využijete

   Stejně jako hypotéku můžete hypoúvěr využít na výdaje spojené s pořízením nebo rekonstrukcí bydlení. Tato půjčka ze stavebního spoření navíc dokáže nahradit také předhypoteční úvěr.

   Můžete ji tedy použít i na koupi družstevního bytu, který poté získáte do osobního vlastnictví.

   Hypoúvěr vám tak pomůže s:

   • nákupem bytu nebo rodinného domu,
   • rekonstrukcí nemovitosti,
   • stavbou domu,
   • koupí stavebního pozemku,
   • pořízením družstevního bytu, který do 12 měsíců převedete do osobního vlastnictví,
   • nákupem nemovitosti v insolvenčním řízení
   • nebo s refinancováním stávajícího úvěru.

   Na co se nás u hypoúvěru často ptáte

   Chtěl jsem ve své spořitelně požádat o hypoúvěr, ale řekli mi, že ho nenabízí. Je to možné?

   Ano, je. Nabídka jednotlivých stavebních spořitelen se liší a hypoúvěry tak nenajdete všude. Pokud chcete zjistit, kde hypoúvěr získáte a jak dosáhnout na nejlepší podmínky, obraťte se na hypotečního poradce.

   Můžu hypoúvěr využít i k refinancování?

   Ano, ale jen pokud chcete refinancovat starší hypotéku, hypoúvěr nebo jinou půjčku na bydlení. Je to tedy podobné jako u hypotéky, kterou také můžete refinancovat jen starší úvěry na bydlení.

   Půjčí mi spořitelna celou potřebnou částku?

   Bohužel ne. Je to stejné jako u hypotéky. Získáte tedy maximálně 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou za půjčku ručíte. A někteří poskytovatelé vám dokonce půjčí nanejvýš 80%.

   Chci koupit družstevní byt, ale moje banka mi nepůjčí. Pomůže mi hypoúvěr?

   V případě, o kterém mluvíte, máte v zásadě dvě možnosti. První z nich je využít předhypoteční úvěr od banky. S jeho pomocí získáte peníze například na nákup družstevního nebo obecního bytu. V určitém časovém limitu (obvykle do 12 či 24 měsíců) pak musíte družstevní byt převést do osobního vlastnictví a dát ho bance do zástavy. Stejnou možnost vám nabízí i hypoúvěr. U něj máte 12 měsíců na převedení nemovitosti do osobního vlastnictví. Pokud to v daném limitu nestihnete, může poskytovatel půjčku zesplatnit. Nezbude vám tak než všechny půjčené peníze poměrně rychle vrátit.

   Na webu spořitelny jsem našel informace, že u hypoúvěru garantuje úrokovou sazbu na celou dobu úvěru. Je to pravda?

   Ne tak docela. Spořitelna sice garantuje, že po dobu splácení úrok nepřekročí stanovenou hranici, ale to neznamená, že vám současný úrok vydrží celou dobu. Stejně jako u hypotéky si totiž na začátku sjednáte dobu fixace. A jakmile skončí, dostanete nabídku nového úroku. Úroková sazba tak může růst podobně jako u hypotečního úvěru. Zároveň ale máte jistotu, že nepřekročí předem sjednanou maximální hranici.

   V praxi to vypadá tak, že se dohodnete na úrokové sazbě například 3,5 %. A to s fixací na 5 let. Zároveň vám spořitelna zaručí, že maximální úrok u vašeho úvěru bude 6 %. Když za 5 let fixace skončí, spořitelna vám navrhne novou sazbu. Můžete se přitom spolehnout, že bude nanejvýš 6 %.

   Hledám byt a chtěl bych předschválený úvěr, abych pak mohl nemovitost co nejrychleji koupit. Vím, že u hypotéky je to možné. Umí to i hypoúvěr?

   Ano, ale jen někde. Na trhu jsou totiž stavební spořitelny, které nabízejí takzvaný pohotovostní úvěr. Spořitelna vám tedy schválí určitý úvěrový limit, a jakmile najdete vhodnou nemovitost, můžete ho čerpat. Přesto se této variantě raději vyhněte. Má totiž řadu rizik a nevýhod. Seznámí vás s nimi hypoteční poradce a pomůže vám najít vhodnější řešení.

   Slyšel jsem, že hypoúvěr je druh překlenovacího úvěru. Čím se tedy liší od standardního překlenovacího úvěru?

   Rozdíl je jednoduchý. U standardního překlenovacího úvěru ze stavebního spoření splácíte bance pouze úroky. Zároveň musíte celou dobu ukládat peníze na stavební spoření. Dlužnou částku začnete splácet až ve chvíli, kdy naspoříte dost peněz. A překlenovací úvěr se pak změní v klasickou půjčku. V praxi tak můžete několik let splácet jen úroky. Kvůli tomu vás půjčka vyjde zbytečně draho. Hypoúvěr ale splácíte celou dobu stejně jako hypotéku. Platíte tedy jak úroky, tak dlužnou částku. Zároveň nemusíte nic dospořovat.

   Články o hypotékách

   Malý dům položený na stole

   Jak jsou na tom úrokové sazby u hypotečních úvěru? Současný stav a výhled do budoucna

   Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na začátku července klesla oproti předchozímu měsíci o dva bazické body na 5,49 %, což je nejnižší hodnota od května 2022. Tento údaj vychází z dat Swiss Life Hypoindexu, který zpracovává nabídkové sazby na začátku každého měsíce. Tato metodika odráží průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru…

   Číst celý článek
   Budova ČNB

   ČNB snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu

   Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby (2T repo sazby) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně byla snížena i diskontní sazba na 3,75 % a lombardní sazba na 5,75 %. Tyto nové úrokové sazby vstoupili v platnost dnes v…

   Číst celý článek
   Přístav v Chorvatsku

   Plánujete koupi nemovitosti v zahraničí? S financováním vám může pomoci ČSOB

   V posledních letech roste počet Čechů, kteří si pořizují nemovitosti v oblíbených evropských zemích, kam často jezdí na dovolenou. Tento trend je motivován touhou mít svůj druhý domov v zahraničí, kde mohou trávit volné chvíle nebo dokonce důchod. Jednou z bank, která tento sen pomáhá realizovat, je ČSOB se svou…

   Číst celý článek
   Kostky se symbolem procenta

   Hypoteční trh zaznamenal výrazné oživení

   Česká bankovní asociace zveřejnila aktuální údaje o hypotečním trhu, které odhalují výrazné oživení v dubnu 2024. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry téměř za 22 miliard Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 20 % a meziroční růst přesahující 100 %. Tento růst je signálem zotavování trhu po období ekonomické…

   Číst celý článek
   Dokumenty, kalkulačka a hračka domu ležící na stole

   ČNB snižuje sazby, hypotéky ale nezlevňují: Proč banky zatím nesnižují úrokové sazby?

   Česká národní banka nedávno začala snižovat úrokové sazby po období výrazného zvyšování v důsledku inflační krize a celosvětové ekonomické nestability. Navzdory poklesu základních sazeb ČNB se však neočekává, že by banky začaly okamžitě snižovat úrokové sazby u hypoték. Ve skutečnosti se hypoteční sazby pohybují okolo 5,5%. Proč tedy banky zatím…

   Číst celý článek