Hypoúvěr v roce 2024

Pro půjčku na bydlení nemusíte jen do banky. Hypotéku můžete získat i ze stavebního spoření. Jmenuje se hypoúvěr a nabízí prakticky stejné podmínky jako klasická hypotéka. Na rozdíl od nezajištěného úvěru ze stavebního spoření navíc nemusíte ukládat peníze na vkladovou část spoření.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

    Jsme spolehlivý a ověřený partner
    Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
    Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
    Dohled a licence od České Národní Banky

    Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypoúvěru.

    Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

    1. Zavoláme vám

    Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

      Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

      2. Vybereme nejvýhodnější

      Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

      Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

      3. Vše zařídíme

      Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

      Podmínky pro získání hypoúvěru v roce 2024

      • Věk alespoň 18 let
      • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
      • Podepsaná žádost o hypoúvěr
      • Doklady totožnosti
      • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
      • Odhad nemovitosti

      Podle toho, jestli si hypoúvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu nebo rekonstrukci, potřebujete také:

      • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí
      • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
      • projektovou dokumentaci
      • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

      PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

      O hypoúvěru

      Jak už jsme zmínili, hypoúvěr je úvěr ze stavebního spoření, který funguje prakticky stejně jako běžná hypotéka. Jediným rozdílem je, že musíte mít u spořitelny založenou takzvanou technickou vkladovou část stavebního spoření. Nemusíte na ni ale vkládat žádné peníze.

      Její založení pomůže splnit zákonnou podmínku, která platí pro všechny úvěry ze stavebního spoření. Proto ji také potřebujete mít založenou alespoň 2 roky.

      Ostatní podmínky jsou stejné. Znamená to tedy, že:

      • získáte půjčku až do 90 % z hodnoty nemovitosti (u některých poskytovatelů nanejvýš do 80 %),
      • doba splácení je až 30 let,
      • za půjčku ručíte nemovitostí,
      • celou dobu splácíte úroky i dlužnou částku (na rozdíl od překlenovacího úvěru ze stavebního spoření, kde splácíte pouze úroky),
      • zpracování a vedení hypoúvěru je zdarma
      • a že zaplacené úroky si můžete odečíst z daní.

      Dosáhnete přitom i na několik milionů korun. Přesný limit se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco někde je hranice 5 000 000 korun, jinde si můžete půjčit i 20 000 000 korun. Nabízené fixace hypoúvěru se pak obvykle pohybují od 3 do 10 let.

      Na co hypoúvěr využijete

      Stejně jako hypotéku můžete hypoúvěr využít na výdaje spojené s pořízením nebo rekonstrukcí bydlení. Tato půjčka ze stavebního spoření navíc dokáže nahradit také předhypoteční úvěr.

      Můžete ji tedy použít i na koupi družstevního bytu, který poté získáte do osobního vlastnictví.

      Hypoúvěr vám tak pomůže s:

      • nákupem bytu nebo rodinného domu,
      • rekonstrukcí nemovitosti,
      • stavbou domu,
      • koupí stavebního pozemku,
      • pořízením družstevního bytu, který do 12 měsíců převedete do osobního vlastnictví,
      • nákupem nemovitosti v insolvenčním řízení
      • nebo s refinancováním stávajícího úvěru.

      Na co se nás u hypoúvěru často ptáte

      Chtěl jsem ve své spořitelně požádat o hypoúvěr, ale řekli mi, že ho nenabízí. Je to možné?

      Ano, je. Nabídka jednotlivých stavebních spořitelen se liší a hypoúvěry tak nenajdete všude. Pokud chcete zjistit, kde hypoúvěr získáte a jak dosáhnout na nejlepší podmínky, obraťte se na hypotečního poradce.

      Můžu hypoúvěr využít i k refinancování?

      Ano, ale jen pokud chcete refinancovat starší hypotéku, hypoúvěr nebo jinou půjčku na bydlení. Je to tedy podobné jako u hypotéky, kterou také můžete refinancovat jen starší úvěry na bydlení.

      Půjčí mi spořitelna celou potřebnou částku?

      Bohužel ne. Je to stejné jako u hypotéky. Získáte tedy maximálně 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou za půjčku ručíte. A někteří poskytovatelé vám dokonce půjčí nanejvýš 80%.

      Chci koupit družstevní byt, ale moje banka mi nepůjčí. Pomůže mi hypoúvěr?

      V případě, o kterém mluvíte, máte v zásadě dvě možnosti. První z nich je využít předhypoteční úvěr od banky. S jeho pomocí získáte peníze například na nákup družstevního nebo obecního bytu. V určitém časovém limitu (obvykle do 12 či 24 měsíců) pak musíte družstevní byt převést do osobního vlastnictví a dát ho bance do zástavy. Stejnou možnost vám nabízí i hypoúvěr. U něj máte 12 měsíců na převedení nemovitosti do osobního vlastnictví. Pokud to v daném limitu nestihnete, může poskytovatel půjčku zesplatnit. Nezbude vám tak než všechny půjčené peníze poměrně rychle vrátit.

      Na webu spořitelny jsem našel informace, že u hypoúvěru garantuje úrokovou sazbu na celou dobu úvěru. Je to pravda?

      Ne tak docela. Spořitelna sice garantuje, že po dobu splácení úrok nepřekročí stanovenou hranici, ale to neznamená, že vám současný úrok vydrží celou dobu. Stejně jako u hypotéky si totiž na začátku sjednáte dobu fixace. A jakmile skončí, dostanete nabídku nového úroku. Úroková sazba tak může růst podobně jako u hypotečního úvěru. Zároveň ale máte jistotu, že nepřekročí předem sjednanou maximální hranici.

      V praxi to vypadá tak, že se dohodnete na úrokové sazbě například 3,5 %. A to s fixací na 5 let. Zároveň vám spořitelna zaručí, že maximální úrok u vašeho úvěru bude 6 %. Když za 5 let fixace skončí, spořitelna vám navrhne novou sazbu. Můžete se přitom spolehnout, že bude nanejvýš 6 %.

      Hledám byt a chtěl bych předschválený úvěr, abych pak mohl nemovitost co nejrychleji koupit. Vím, že u hypotéky je to možné. Umí to i hypoúvěr?

      Ano, ale jen někde. Na trhu jsou totiž stavební spořitelny, které nabízejí takzvaný pohotovostní úvěr. Spořitelna vám tedy schválí určitý úvěrový limit, a jakmile najdete vhodnou nemovitost, můžete ho čerpat. Přesto se této variantě raději vyhněte. Má totiž řadu rizik a nevýhod. Seznámí vás s nimi hypoteční poradce a pomůže vám najít vhodnější řešení.

      Slyšel jsem, že hypoúvěr je druh překlenovacího úvěru. Čím se tedy liší od standardního překlenovacího úvěru?

      Rozdíl je jednoduchý. U standardního překlenovacího úvěru ze stavebního spoření splácíte bance pouze úroky. Zároveň musíte celou dobu ukládat peníze na stavební spoření. Dlužnou částku začnete splácet až ve chvíli, kdy naspoříte dost peněz. A překlenovací úvěr se pak změní v klasickou půjčku. V praxi tak můžete několik let splácet jen úroky. Kvůli tomu vás půjčka vyjde zbytečně draho. Hypoúvěr ale splácíte celou dobu stejně jako hypotéku. Platíte tedy jak úroky, tak dlužnou částku. Zároveň nemusíte nic dospořovat.

      Články o hypotékách

      Žena potvrzující na telefonu elektronický podpis smluv

      Konec front na pobočkách: ČSOB zavádí elektronický podpis pro hypotéky

      Ve světě, kde digitální technologie překračují hranice možného a mění tradiční přístupy ve všech odvětvích, přichází ČSOB Hypoteční banka s průkopnickým krokem, který otevírá novou kapitolu v procesu získávání hypoték. Nyní, více než kdy jindy, je zřejmé, že budoucnost je digitální a ČSOB se rozhodla tuto budoucnost nejen přijmout, ale…

      Číst celý článek
      Detail pobočky FIO

      Úrokové sazby u hypoték ve Fio bance klesly na úroveň 4 procent

      Ve světě hypoték, kde každá desetina procenta hraje velkou roli a může znamenat velký rozdíl v peněžence klienta, přichází Fio banka s novinkou, která mnohým z nás může přinést úsměv na tváři. Snížení úrokových sazeb hypoték a splátkových úvěrů o několik desetin procent může na první pohled působit skromně, avšak…

      Číst celý článek
      Pobočka Air bank

      Air Bank nyní nabízí hypoteční úvěry také pro klienty s příjmy v eurech

      V dnešním propojeném světě, kdy lidé neváhají za prací vycestovat i za hranice své rodné země, se banky snaží přizpůsobit těmto potřebám moderního člověka. Právě Air Bank nyní přichází s novinkou, která otevírá dveře k vlastnímu bydlení širšímu spektru klientů. Od března totiž banka začíná akceptovat příjmy ze zaměstnání v zahraničí…

      Číst celý článek
      Muž předávající přívěsek ve tvaru domu.

      Komerční banka se rozhodla snížit úrokové sazby u hypotečních úvěrů

      Komerční banka se jako další finanční instituce rozhodla reagovat na změny na trhu úpravami úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Toto rozhodnutí přichází v reakci na snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Nové sazby bez dlouholetých fixací Nový sazebník Komerční banky ukazuje snížení úrokových sazeb napříč různými fixačními…

      Číst celý článek
      Detail pobočky ČNB

      Česká národní banka znovu snížila úrokové sazby

      Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb, což je krok, jenž může mít dopad na ekonomiku země, finanční trhy a každodenní život občanů. Ve čtvrtek, na svém prvním měnovém zasedání v tomto roce, se Bankovní rada ČNB rozhodla snížit základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 6,25 procenta.…

      Číst celý článek