Hypoúvěr v roce 2023

Pro půjčku na bydlení nemusíte jen do banky. Hypotéku můžete získat i ze stavebního spoření. Jmenuje se hypoúvěr a nabízí prakticky stejné podmínky jako klasická hypotéka. Na rozdíl od nezajištěného úvěru ze stavebního spoření navíc nemusíte ukládat peníze na vkladovou část spoření.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypoúvěru.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypoúvěru v roce 2023

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoúvěr
   • Doklady totožnosti
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   Podle toho, jestli si hypoúvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu nebo rekonstrukci, potřebujete také:

   • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí
   • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   O hypoúvěru

   Jak už jsme zmínili, hypoúvěr je úvěr ze stavebního spoření, který funguje prakticky stejně jako běžná hypotéka. Jediným rozdílem je, že musíte mít u spořitelny založenou takzvanou technickou vkladovou část stavebního spoření. Nemusíte na ni ale vkládat žádné peníze.

   Její založení pomůže splnit zákonnou podmínku, která platí pro všechny úvěry ze stavebního spoření. Proto ji také potřebujete mít založenou alespoň 2 roky.

   Ostatní podmínky jsou stejné. Znamená to tedy, že:

   • získáte půjčku až do 90 % z hodnoty nemovitosti (u některých poskytovatelů nanejvýš do 80 %),
   • doba splácení je až 30 let,
   • za půjčku ručíte nemovitostí,
   • celou dobu splácíte úroky i dlužnou částku (na rozdíl od překlenovacího úvěru ze stavebního spoření, kde splácíte pouze úroky),
   • zpracování a vedení hypoúvěru je zdarma
   • a že zaplacené úroky si můžete odečíst z daní.

   Dosáhnete přitom i na několik milionů korun. Přesný limit se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco někde je hranice 5 000 000 korun, jinde si můžete půjčit i 20 000 000 korun. Nabízené fixace hypoúvěru se pak obvykle pohybují od 3 do 10 let.

   Na co hypoúvěr využijete

   Stejně jako hypotéku můžete hypoúvěr využít na výdaje spojené s pořízením nebo rekonstrukcí bydlení. Tato půjčka ze stavebního spoření navíc dokáže nahradit také předhypoteční úvěr.

   Můžete ji tedy použít i na koupi družstevního bytu, který poté získáte do osobního vlastnictví.

   Hypoúvěr vám tak pomůže s:

   • nákupem bytu nebo rodinného domu,
   • rekonstrukcí nemovitosti,
   • stavbou domu,
   • koupí stavebního pozemku,
   • pořízením družstevního bytu, který do 12 měsíců převedete do osobního vlastnictví,
   • nákupem nemovitosti v insolvenčním řízení
   • nebo s refinancováním stávajícího úvěru.

   Na co se nás u hypoúvěru často ptáte

   Chtěl jsem ve své spořitelně požádat o hypoúvěr, ale řekli mi, že ho nenabízí. Je to možné?

   Ano, je. Nabídka jednotlivých stavebních spořitelen se liší a hypoúvěry tak nenajdete všude. Pokud chcete zjistit, kde hypoúvěr získáte a jak dosáhnout na nejlepší podmínky, obraťte se na hypotečního poradce.

   Můžu hypoúvěr využít i k refinancování?

   Ano, ale jen pokud chcete refinancovat starší hypotéku, hypoúvěr nebo jinou půjčku na bydlení. Je to tedy podobné jako u hypotéky, kterou také můžete refinancovat jen starší úvěry na bydlení.

   Půjčí mi spořitelna celou potřebnou částku?

   Bohužel ne. Je to stejné jako u hypotéky. Získáte tedy maximálně 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou za půjčku ručíte. A někteří poskytovatelé vám dokonce půjčí nanejvýš 80%.

   Chci koupit družstevní byt, ale moje banka mi nepůjčí. Pomůže mi hypoúvěr?

   V případě, o kterém mluvíte, máte v zásadě dvě možnosti. První z nich je využít předhypoteční úvěr od banky. S jeho pomocí získáte peníze například na nákup družstevního nebo obecního bytu. V určitém časovém limitu (obvykle do 12 či 24 měsíců) pak musíte družstevní byt převést do osobního vlastnictví a dát ho bance do zástavy. Stejnou možnost vám nabízí i hypoúvěr. U něj máte 12 měsíců na převedení nemovitosti do osobního vlastnictví. Pokud to v daném limitu nestihnete, může poskytovatel půjčku zesplatnit. Nezbude vám tak než všechny půjčené peníze poměrně rychle vrátit.

   Na webu spořitelny jsem našel informace, že u hypoúvěru garantuje úrokovou sazbu na celou dobu úvěru. Je to pravda?

   Ne tak docela. Spořitelna sice garantuje, že po dobu splácení úrok nepřekročí stanovenou hranici, ale to neznamená, že vám současný úrok vydrží celou dobu. Stejně jako u hypotéky si totiž na začátku sjednáte dobu fixace. A jakmile skončí, dostanete nabídku nového úroku. Úroková sazba tak může růst podobně jako u hypotečního úvěru. Zároveň ale máte jistotu, že nepřekročí předem sjednanou maximální hranici.

   V praxi to vypadá tak, že se dohodnete na úrokové sazbě například 3,5 %. A to s fixací na 5 let. Zároveň vám spořitelna zaručí, že maximální úrok u vašeho úvěru bude 6 %. Když za 5 let fixace skončí, spořitelna vám navrhne novou sazbu. Můžete se přitom spolehnout, že bude nanejvýš 6 %.

   Hledám byt a chtěl bych předschválený úvěr, abych pak mohl nemovitost co nejrychleji koupit. Vím, že u hypotéky je to možné. Umí to i hypoúvěr?

   Ano, ale jen někde. Na trhu jsou totiž stavební spořitelny, které nabízejí takzvaný pohotovostní úvěr. Spořitelna vám tedy schválí určitý úvěrový limit, a jakmile najdete vhodnou nemovitost, můžete ho čerpat. Přesto se této variantě raději vyhněte. Má totiž řadu rizik a nevýhod. Seznámí vás s nimi hypoteční poradce a pomůže vám najít vhodnější řešení.

   Slyšel jsem, že hypoúvěr je druh překlenovacího úvěru. Čím se tedy liší od standardního překlenovacího úvěru?

   Rozdíl je jednoduchý. U standardního překlenovacího úvěru ze stavebního spoření splácíte bance pouze úroky. Zároveň musíte celou dobu ukládat peníze na stavební spoření. Dlužnou částku začnete splácet až ve chvíli, kdy naspoříte dost peněz. A překlenovací úvěr se pak změní v klasickou půjčku. V praxi tak můžete několik let splácet jen úroky. Kvůli tomu vás půjčka vyjde zbytečně draho. Hypoúvěr ale splácíte celou dobu stejně jako hypotéku. Platíte tedy jak úroky, tak dlužnou částku. Zároveň nemusíte nic dospořovat.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek