Hypotéka na rekonstrukci

Stovky tisíc nebo dokonce miliony korun. I na tolik vás může vyjít rekonstrukce domu či bytu. Málokdo má takové částky doma, a proto je obvykle potřeba sáhnout po hypotéce na rekonstrukci. Zajistí vám dost peněz na potřebné opravy a nabídne rezervu pro případ, že se práce zkomplikují.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

    Jsme spolehlivý a ověřený partner
    Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
    Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
    Dohled a licence od České Národní Banky

    Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na rekonstrukci.

    Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

    1. Zavoláme vám

    Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

      Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

      2. Vybereme nejvýhodnější

      Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

      Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

      3. Vše zařídíme

      Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

      Podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci v roce 2024

      • věk alespoň 18 let,
      • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
      • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
      • doklady totožnosti,
      • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
      • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
      • odhad ceny nemovitosti.

      K získání hypotéky na rekonstrukci obvykle potřebujete také:

      • list vlastnictví,
      • položkový rozpočet oprav,
      • harmonogram prací
      • nebo například projektovou dokumentaci či studii rekonstrukce.

      PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

      O hypotéce na rekonstrukci domu či bytu

      Hypotéka na rekonstrukci je jedním z nejjednodušších způsobů, jak získat peníze na opravu domu či bytu. Výhodou je, že si můžete půjčit až 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou za úvěr ručíte. Obvykle tak získáte dost peněz na zaplacení všech oprav.

      Ručit přitom můžete nejen opravovaným domem či bytem, ale i jakoukoliv jinou vhodnou nemovitostí. Ať už je to například chalupa, nebo byt rodičů (u něj ale potřebujete souhlas rodičů se zástavou).

      Tato možnost se hodí ve chvíli, kdy opravovanou nemovitostí ručit nemůžete. Například když rekonstruujete kuchyň v družstevním bytě.

      Zpravidla je přitom lepší požádat o vyšší půjčku, než jakou nutně potřebujete. Až 20 % z hypotéky na rekonstrukci totiž můžete bez jakýchkoliv sankcí nedočerpat. Získáte tak dostatečnou rezervu, která vám umožní pokrýt případné vícepráce.

      Podmínky hypotéky na rekonstrukci

      Pokud žádáte o hypotéku na rekonstrukci domu či bytu, musíte si předem promyslet, co všechno chcete opravit a jaký bude postup. Bance totiž musíte zpravidla doložit harmonogram prací a jejich rozpočet.

      A to i u hypotéky na rekonstrukci svépomocí.

      U větších zásahů navíc potřebujete také stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací.

      Hypotéku na rekonstrukci domu či bytu můžete navíc „kombinovat“ s hypotékou na nákup nemovitosti. Hodí se to v případě, kdy kupujete nemovitost, kterou plánujete také opravit. V takovém případě požádáte o hypotéku na byt či dům a jeho rekonstrukci.

      Musíte přitom splnit podmínky požadované u hypotéky na nákup domu či bytu i podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci.

      Čerpání hypotéky na rekonstrukci

      Čerpání hypotečního úvěru je postupné – stejně jako u hypotéky na stavbu domu. Znamená to, že vám banka uvolňuje peníze podle toho, jak postupují práce.

      Na vše proto dohlíží odhadce, který spolupracuje s bankou.

      Po dokončení každé etapy rekonstrukce na místě zkontroluje odvedenou práci a připraví protokol o stavu stavby. Na jeho základě vám pak banka umožní čerpat další část hypotečního úvěru.

      Určitý počet čerpání je obvykle zdarma. Jakmile ale překročíte limit stanovený bankou, musíte zaplatit za každé čerpání. Poplatek i počet bezplatných čerpání se liší podle toho, u jaké banky o hypotéku na rekonstrukci žádáte.

      Na co se nás u hypotéky na rekonstrukci často ptáte

      Podle čeho poznám nejvýhodnější hypotéku na rekonstrukci?

      Na to bohužel nejde jednoznačně odpovědět. Záleží to na vašich požadavcích na hypoteční úvěr. Tedy jestli vás zajímá hlavně úroková sazba a RPSN, poplatky spojené s čerpáním úvěru, nebo další podmínky. V každém případě vám pomůže kalkulačka hypotéky na rekonstrukci. S její pomocí získáte základní přehled o podmínkách, které nabízí jednotliví poskytovatelé. A jejich produkty porovnáte.

      Kolik peněz si můžu půjčit pomocí hypotéky na rekonstrukci?

      Minimální výše úvěru je obvykle 200 000 či 300 000 Kč. Podle toho, u jakého poskytovatele o půjčku žádáte. Maximální částka se pak odvíjí od hodnoty nemovitosti, kterou za úvěr ručíte. Obecně platí, že pomocí hypotéky na rekonstrukci získáte až 90 % z hodnoty nemovitosti. Přesná částka ale závisí také na vašich příjmech a bonitě.

      Bydlím v družstevním bytě a chci ho zrekonstruovat. Dostanu od banky hypotéku?

      Ano, ale musíte ručit jinou nemovitostí. Faktickým vlastníkem družstevního bytu je totiž družstvo a ne vy. Můžete tedy ručit například chatou či chalupou. Nebo bytem svých rodičů – pokud s tím souhlasí.

      Získám hypotéku i na rekonstrukci svépomocí?

      Ano, to není problém. Podmínky jsou stejné jako u jakékoliv jiné hypotéky na rekonstrukci domu či bytu. Jen si musíte dobře naplánovat práce, abyste mohli bance předložit rozpočet prací i jejich harmonogram.

      Články o hypotékách

      Žena potvrzující na telefonu elektronický podpis smluv

      Konec front na pobočkách: ČSOB zavádí elektronický podpis pro hypotéky

      Ve světě, kde digitální technologie překračují hranice možného a mění tradiční přístupy ve všech odvětvích, přichází ČSOB Hypoteční banka s průkopnickým krokem, který otevírá novou kapitolu v procesu získávání hypoték. Nyní, více než kdy jindy, je zřejmé, že budoucnost je digitální a ČSOB se rozhodla tuto budoucnost nejen přijmout, ale…

      Číst celý článek
      Detail pobočky FIO

      Úrokové sazby u hypoték ve Fio bance klesly na úroveň 4 procent

      Ve světě hypoték, kde každá desetina procenta hraje velkou roli a může znamenat velký rozdíl v peněžence klienta, přichází Fio banka s novinkou, která mnohým z nás může přinést úsměv na tváři. Snížení úrokových sazeb hypoték a splátkových úvěrů o několik desetin procent může na první pohled působit skromně, avšak…

      Číst celý článek
      Pobočka Air bank

      Air Bank nyní nabízí hypoteční úvěry také pro klienty s příjmy v eurech

      V dnešním propojeném světě, kdy lidé neváhají za prací vycestovat i za hranice své rodné země, se banky snaží přizpůsobit těmto potřebám moderního člověka. Právě Air Bank nyní přichází s novinkou, která otevírá dveře k vlastnímu bydlení širšímu spektru klientů. Od března totiž banka začíná akceptovat příjmy ze zaměstnání v zahraničí…

      Číst celý článek
      Muž předávající přívěsek ve tvaru domu.

      Komerční banka se rozhodla snížit úrokové sazby u hypotečních úvěrů

      Komerční banka se jako další finanční instituce rozhodla reagovat na změny na trhu úpravami úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Toto rozhodnutí přichází v reakci na snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Nové sazby bez dlouholetých fixací Nový sazebník Komerční banky ukazuje snížení úrokových sazeb napříč různými fixačními…

      Číst celý článek
      Detail pobočky ČNB

      Česká národní banka znovu snížila úrokové sazby

      Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb, což je krok, jenž může mít dopad na ekonomiku země, finanční trhy a každodenní život občanů. Ve čtvrtek, na svém prvním měnovém zasedání v tomto roce, se Bankovní rada ČNB rozhodla snížit základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 6,25 procenta.…

      Číst celý článek