Hypotéka na rekonstrukci

Stovky tisíc nebo dokonce miliony korun. I na tolik vás může vyjít rekonstrukce domu či bytu. Málokdo má takové částky doma, a proto je obvykle potřeba sáhnout po hypotéce na rekonstrukci. Zajistí vám dost peněz na potřebné opravy a nabídne rezervu pro případ, že se práce zkomplikují.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na rekonstrukci.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci v roce 2023

   • věk alespoň 18 let,
   • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
   • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
   • doklady totožnosti,
   • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
   • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
   • odhad ceny nemovitosti.

   K získání hypotéky na rekonstrukci obvykle potřebujete také:

   • list vlastnictví,
   • položkový rozpočet oprav,
   • harmonogram prací
   • nebo například projektovou dokumentaci či studii rekonstrukce.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   O hypotéce na rekonstrukci domu či bytu

   Hypotéka na rekonstrukci je jedním z nejjednodušších způsobů, jak získat peníze na opravu domu či bytu. Výhodou je, že si můžete půjčit až 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou za úvěr ručíte. Obvykle tak získáte dost peněz na zaplacení všech oprav.

   Ručit přitom můžete nejen opravovaným domem či bytem, ale i jakoukoliv jinou vhodnou nemovitostí. Ať už je to například chalupa, nebo byt rodičů (u něj ale potřebujete souhlas rodičů se zástavou).

   Tato možnost se hodí ve chvíli, kdy opravovanou nemovitostí ručit nemůžete. Například když rekonstruujete kuchyň v družstevním bytě.

   Zpravidla je přitom lepší požádat o vyšší půjčku, než jakou nutně potřebujete. Až 20 % z hypotéky na rekonstrukci totiž můžete bez jakýchkoliv sankcí nedočerpat. Získáte tak dostatečnou rezervu, která vám umožní pokrýt případné vícepráce.

   Podmínky hypotéky na rekonstrukci

   Pokud žádáte o hypotéku na rekonstrukci domu či bytu, musíte si předem promyslet, co všechno chcete opravit a jaký bude postup. Bance totiž musíte zpravidla doložit harmonogram prací a jejich rozpočet.

   A to i u hypotéky na rekonstrukci svépomocí.

   U větších zásahů navíc potřebujete také stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací.

   Hypotéku na rekonstrukci domu či bytu můžete navíc „kombinovat“ s hypotékou na nákup nemovitosti. Hodí se to v případě, kdy kupujete nemovitost, kterou plánujete také opravit. V takovém případě požádáte o hypotéku na byt či dům a jeho rekonstrukci.

   Musíte přitom splnit podmínky požadované u hypotéky na nákup domu či bytu i podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci.

   Čerpání hypotéky na rekonstrukci

   Čerpání hypotečního úvěru je postupné – stejně jako u hypotéky na stavbu domu. Znamená to, že vám banka uvolňuje peníze podle toho, jak postupují práce.

   Na vše proto dohlíží odhadce, který spolupracuje s bankou.

   Po dokončení každé etapy rekonstrukce na místě zkontroluje odvedenou práci a připraví protokol o stavu stavby. Na jeho základě vám pak banka umožní čerpat další část hypotečního úvěru.

   Určitý počet čerpání je obvykle zdarma. Jakmile ale překročíte limit stanovený bankou, musíte zaplatit za každé čerpání. Poplatek i počet bezplatných čerpání se liší podle toho, u jaké banky o hypotéku na rekonstrukci žádáte.

   Na co se nás u hypotéky na rekonstrukci často ptáte

   Podle čeho poznám nejvýhodnější hypotéku na rekonstrukci?

   Na to bohužel nejde jednoznačně odpovědět. Záleží to na vašich požadavcích na hypoteční úvěr. Tedy jestli vás zajímá hlavně úroková sazba a RPSN, poplatky spojené s čerpáním úvěru, nebo další podmínky. V každém případě vám pomůže kalkulačka hypotéky na rekonstrukci. S její pomocí získáte základní přehled o podmínkách, které nabízí jednotliví poskytovatelé. A jejich produkty porovnáte.

   Kolik peněz si můžu půjčit pomocí hypotéky na rekonstrukci?

   Minimální výše úvěru je obvykle 200 000 či 300 000 Kč. Podle toho, u jakého poskytovatele o půjčku žádáte. Maximální částka se pak odvíjí od hodnoty nemovitosti, kterou za úvěr ručíte. Obecně platí, že pomocí hypotéky na rekonstrukci získáte až 90 % z hodnoty nemovitosti. Přesná částka ale závisí také na vašich příjmech a bonitě.

   Bydlím v družstevním bytě a chci ho zrekonstruovat. Dostanu od banky hypotéku?

   Ano, ale musíte ručit jinou nemovitostí. Faktickým vlastníkem družstevního bytu je totiž družstvo a ne vy. Můžete tedy ručit například chatou či chalupou. Nebo bytem svých rodičů – pokud s tím souhlasí.

   Získám hypotéku i na rekonstrukci svépomocí?

   Ano, to není problém. Podmínky jsou stejné jako u jakékoliv jiné hypotéky na rekonstrukci domu či bytu. Jen si musíte dobře naplánovat práce, abyste mohli bance předložit rozpočet prací i jejich harmonogram.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek