Předhypoteční úvěr

Jak získat půjčku na družstevní byt, obecní pozemek nebo jinou nemovitost, kterou zatím nemůžete ručit? Pomůže vám předhypoteční úvěr. Je to krátkodobý úvěr na bydlení určený právě pro případy, kdy nemůžete dočasně ručit nemovitostí. Jakmile můžete nemovitost dát do zástavy, změníte ho na klasickou hypotéku.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem předhypotečního úvěru.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání předhypotečního úvěru v roce 2023

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoteční a předhypoteční úvěr
   • Doklady totožnosti
   • Trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců)
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   Jakmile získáte nemovitost do svého vlastnictví a dáte ji do zástavy, změní se předhypoteční úvěr v hypotéku. Proto potřebujete k žádosti o půjčku doložit stejné doklady jako u hypotečního úvěru. Tedy například:

   • kupní smlouvu,
   • stavební povolení,
   • nebo projektovou dokumentaci

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   Jak funguje předhypoteční úvěr

   Jak už jsme zmínili, předhypoteční úvěr je krátkodobá účelová půjčka určená k nákupu, stavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, kterou nemůžete dát do zástavy.

   Tedy například k:

   • nákupu družstevního bytu, který později převedete do osobního vlastnictví,
   • pořízení obecního bytu,
   • výstavbě montovaného domu nebo dřevostavby,
   • stavbě na klíč,
   • koupi nemovitosti v dražbě,
   • nákupu stavebního pozemku od obce nebo města
   • nebo k pořízení nemovitosti od firmy.

   Běžná hypotéka totiž pořízení takových nemovitostí neumožňuje (pokud nemáte jiný dům či byt, který můžete dát do zástavy).

   Další podmínky předhypotečního úvěru

   Oproti hypotéce má předhypoteční úvěr některá specifika.

   1. Úrok – je vyšší než u běžné hypotéky. Je to dané tím, že v první fázi bance neručíte žádnou nemovitostí. Úvěr je tak pro ni riskantnější. Proto také potřebujete mít větší bonitu než u běžné hypotéky.
   2. Termín – předhypoteční úvěr platí maximálně 2 roky (přesný termín se liší podle podmínek konkrétního poskytovatele – 2letý termín nabízí u předhypotečního úvěru například Česká spořitelna, Komerční banka nebo Raiffeisenbank). V této lhůtě musíte danou nemovitost získat do svého vlastnictví a dát ji bance do zástavy. Pokud to nestihnete, může banka půjčku zesplatnit. A vám nezbude než celou půjčku v určitém termínu vrátit.

   Jakmile dáte nemovitost do zástavy, předhypoteční úvěr se automaticky změní na hypotéku.

   Čím dřív to stihnete, tím lépe. U předhypotečního úvěru totiž splácíte pouze úroky – nikoliv jistinu. Tu začnete splácet až ve chvíli, kdy se předhypoteční úvěr změní na hypoteční. Teprve v tuto chvíli začnete reálně umořovat dluh.

   Myslete na to už při výběru nemovitosti. Například u družstevního bytu může převod do osobního vlastnictví trvat i několik let (pokud o něm družstvo vůbec uvažuje).

   Ideální je proto najít byt, kde už převádění do osobního vlastnictví začalo. A také od vedení družstva požadovat potvrzení o budoucím převodu do osobního vlastnictví, který se uskuteční nejpozději do 24 měsíců.

   Některé banky tento doklad požadují dokonce už při žádosti o předhypoteční úvěr.

   Pamatujte také, že předhypoteční úvěr nabízí jen některé banky na trhu. A že se podmínky u jednotlivých poskytovatelů liší. Pokud tedy chcete najít půjčku, která vám vyjde nejvíc vstříc, obraťte se na hypotečního poradce. Pomůže vám najít předhypoteční úvěr podle vašich představ.

   Na co se nás u předhypotečního úvěru často ptáte

   Můžu pomocí předhypotečního úvěru koupit i obecní pozemek, na kterém chci postavit dům? A na co všechno jde vlastně předhypoteční úvěr využít?

   Začneme první otázkou. Ano, předhypoteční úvěr vám pomůže i s nákupem obecního pozemku. Možností je ale mnohem víc. Nejčastěji o něj žádají klienti, kteří plánují:

   • nákup družstevního bytu (tedy převod členských práv),
   • koupi obecního bytu,
   • získání stavebního pozemku od obce nebo města a následnou stavbu,
   • pořízení nemovitosti v dražbě,
   • stavbu montovaného domu nebo dřevostavby,
   • stavbu na klíč
   • nebo koupi nemovitosti od firmy.

   Nabízejí předhypoteční úvěr všechny banky?

   Bohužel ne. Předhypoteční úvěr není běžný bankovní produkt, a proto ho najdete jen u některých poskytovatelů. Abyste zjistili, kde předhypoteční úvěr dostanete, obraťte se na hypotečního poradce. Ví, které banky tuto půjčku nabízejí, a zná i jejich podmínky. Pomůže vám tak vybrat ten nejvýhodnější předhypoteční úvěr.

   Splácení předhypotečního úvěru se prý liší od běžné hypotéky. V čem?

   Je to jednoduché. Když si vezmete hypotéku například na nákup bytu, splácíte celý úvěr. Tedy jistinu i úroky. U předhypotečního úvěru ale bance platíte pouze úroky, které jsou u některých bank ještě navýšené o produktovou přirážku. Dlužnou částku vůbec nesplácíte. Systém je tedy podobný jako u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření.

   Teprve když má banka dostatečné zajištění, úvěrová smlouva se změní na předem dohodnutou hypotéku a začínáte splácet standardní úvěr včetně jistiny.

   V praxi to vypadá následovně:

   Plánujete nákup družstevního bytu. Požádáte proto o předhypoteční úvěr. Banka vaši žádost schválí a pošle vám (respektive bytovému družstvu) dohodnutou sumu. Vy tak získáte družstevní podíl. Faktickým majitelem bytu je ale stále družstvo, a proto nemovitostí nemůžete ručit. Bance tak platíte pouze úroky z půjčené částky. Teprve po roce se vám podaří získat byt do osobního vlastnictví a následně ho dáte do zástavy bance. Předhypoteční úvěr díky tomu automaticky zanikne a změní se v hypotéku. A vy začnete kromě úroků splácet i půjčenou částku. A umořovat tak dluh.

   Do kdy musím předhypoteční úvěr splatit?

   Záleží to na podmínkách vašeho poskytovatele. Obvykle na to máte maximálně 24 měsíců. Znamená to, že do dvou let musíte dát bance do zástavy nemovitost, která má dostatečnou hodnotu, aby pokryla vaši půjčku (pamatujte přitom, že LTV je maximálně 90 % – můžete si tedy půjčit nanejvýš 90 % z hodnoty nemovitosti). Pak se předhypoteční úvěr změní na hypotéku. Její doba splácení závisí na vaší dohodě s bankou. Obecně je ale u většiny poskytovatelů nanejvýš 30 let.

   V bance jsem zjistil, že mi na předhypoteční úvěr údajně nestačí bonita. I když na samotnou a stejně vysokou hypotéku byla v pořádku. Je to možné?

   Je to možné, a dokonce to není nijak výjimečné. U předhypotečního úvěru potřebuje žadatel lepší bonitu proto, že ho čekají vyšší úroky než u hypotéky. Banka tak kompenzuje fakt, že v první fázi není její půjčka zajištěná. A tím pádem je rizikovější.

   Proč je u předhypotečního úvěru vyšší úrok?

   Vyplývá to z podstaty tohoto produktu. Tedy z toho, že v první fázi nemáte čím ručit a půjčka je nezajištěná. Pro banku je to riskantnější. Proto větší riziko kompenzuje vyššími úroky.

   Chci si vzít předhypoteční úvěr na družstevní byt. Jak mám zajistit převedení bytu do osobního vlastnictví, abych pak mohl úvěr změnit na hypotéku?

   Nejlepší je sejít se předem s vedením družstva a zjistit, jaké jsou podmínky pro převod bytu do osobního vlastnictví. Ujistěte se přitom, že do dvou let převod opravdu stihnete. Když se vám to nepodaří, nesplníte podmínky úvěru a banka ho může i zesplatnit.

   Chci postavit montovaný dům a dodavatel chce zálohy předem. Můžu to řešit hypotékou nebo potřebuji předhypoteční úvěr?

   V tomto případě bude banka požadovat, abyste ručil pozemkem a doložil smlouvu o dílo s dodavatelem. Pak vám může z hypotéky uvolnit prostředky nad rámec zástavy. Toto dočasné zajištění bývá limitované na maximálně 6 měsíců. Do té doby musíte dům dostavět a přidat ho do zástavy. Pokud to zvládnete, vystačíte si i s hypotékou.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek