Hypotéka na družstevní byt

Dlouhodobě platí, že pořízení družstevního bytu je levnější než získat vlastní dům nebo byt. Přesto k tomu potřebujete několik milionů korun. Proto řada lidí využívá hypotéku na družstevní byt – v určitých případech jejím prostřednictvím získají i 100 % potřebné částky.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

    Jsme spolehlivý a ověřený partner
    Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
    Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
    Dohled a licence od České Národní Banky

    Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na družstevní byt.

    Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

    1. Zavoláme vám

    Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

      Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

      2. Vybereme nejvýhodnější

      Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

      Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

      3. Vše zařídíme

      Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

      Podmínky pro získání hypotéky na družstevní byt v roce 2024

      • věk alespoň 18 let,
      • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
      • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
      • doklady totožnosti,
      • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
      • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
      • odhad ceny nemovitosti.

      K získání hypotéky na družstevní byt obvykle potřebujete také:

      • nemovitost, kterou můžete za úvěr ručit;
      • nebo jistotu, že družstvo byt v nejbližší době převede do osobního vlastnictví.

      PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

      O hypotéce na družstevní byt

      Hypotéka na družstevní byt je speciálním typem hypotečního úvěru. Nepořizujete si totiž jejím prostřednictvím nemovitost, ale kupujete „pouze“ podíl v bytovém družstvu.

      Díky tomu jsou družstevní byty obvykle levnější než srovnatelné byty v osobním vlastnictví. Problém ale je, že s nimi nemůžete ručit za hypotéku. Byt totiž není váš, ale bytového družstva. A to svým majetkem za váš úvěr ručit nebude.

      Naštěstí existují dva způsoby, jak hypotéku na družstevní byt získat:

      Hypotéka s ručením jinou nemovitostí

      Nejlepším způsobem, jak dosáhnout na hypotéku na družstevní byt, je obvykle ručení jiným bytem či domem. V takovém případě vám banka půjčí až 90 % z ceny této nemovitosti.

      Ručit můžete například:

      • jiným bytem, který je v osobním vlastnictví;
      • rodinným domem;
      • chalupou
      • či stavebním pozemkem.

      Není přitom nutné, aby nemovitost byla vaše. Za hypotéku na družstevní byt můžete ručit například i bytem svých rodičů. Musí ale s tímto krokem souhlasit. Pokud je navíc zastavená nemovitost dražší než kupovaný byt, můžete získat celou částku potřebnou k pořízení družstevního bytu.

      Předhypoteční úvěr

      Pokud nemáte vhodnou nemovitost, kterou byste dali do zástavy, můžete využít předhypoteční úvěr. Jeho prostřednictvím si půjčíte až 90 % z ceny nemovitosti. Vždy tak musíte část peněz doplatit ze svého.

      Právě předhypoteční úvěr lidé často označují za hypotéku na družstevní byt. Umožňuje totiž koupit nemovitost, i když zatím nemáte čím ručit.

      Předhypoteční půjčka je nezajištěný úvěr, který se po čase automaticky změní na hypotéku. A to ve chvíli, kdy kupovanou nemovitost získáte do svého vlastnictví a doložíte to bance. Obvykle na to máte maximálně 2 roky od uzavření smlouvy. Předem se proto u vedení družstva ujistěte, že v daném termínu byt do osobního vlastnictví opravdu převede. Jinak vám hrozí penále a případně i zesplatnění úvěru.

      Hypotéka na družstevní byt a stavební spoření

      Na internetu se můžete setkat i s radou, abyste nákup družstevního bytu financovali pomocí úvěru ze stavebního spoření. Tento tip je ale v současnosti prakticky nepoužitelný.

      Důvod je jednoduchý: ceny nemovitostí v posledních letech prudce vzrostly, a tak vám naprostá většina stavebních spořitelen nedokáže pomoci. Limit nezajištěného úvěru ze stavebního spoření je totiž většinou jen 1 000 000 korun.

      Někteří poskytovatelé nabízí i speciální úvěry na družstevní bydlení, kde zástavu nemovitosti nepotřebujete. Ani u nich ale zpravidla nezískáte dost peněz.

      Například Raiffeisen stavební spořitelna vám takto nabídne maximálně 2 000 000 korun.

      Nejvyšší částku pomocí této hypotéky na družstevní byt získáte od Buřinky (Česká spořitelna), a to až 3 500 000 korun. V Praze přitom za tuto částku koupíte maximálně byt 1+kk o 20 m2. V Brně dosáhnete i na 2+kk s plochou okolo 25–30 m2.

      Na co se nás u hypotéky na družstevní byt často ptáte

      Chtěl jsem ve své bance požádat o hypotéku na družstevní byt, ale řekli mi, že ji nenabízejí. Je to možné?

      Ano, stačí do kalkulátoru zadat potřebné informace a za okamžik zjistíte, jestli jsou na trhu nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. Pokud ne, na požadovanou půjčku pravděpodobně nAno, hypotéku na družstevní byt najdete v současnosti jen u některých poskytovatelů. Stejně jako předhypoteční úvěr.

      Můžu dostat hypotéku na družstevní byt, i když nemám žádnou jinou nemovitost, kterou bych mohl ručit?

      Ano, ale pouze za předpokladu, že krátce po nákupu převedete byt do osobního vlastnictví. V takovém případě vám pomůže předhypoteční úvěr. Předem si ale zjistěte u vedení družstva, jestli je převod bytu do osobního vlastnictví v plánu a v jakém horizontu. Pokud totiž nezískáte byt do svého vlastnictví do 2 let od podpisu úvěrové smlouvy, hrozí vám penále a v krajním případě i zesplatnění úvěru.

      Jak předhypoteční úvěr funguje?

      Od klasické hypotéky se výrazně liší. U běžného hypotečního úvěru totiž vyčerpáte smluvenou částku a následně splácíte jistinu i úroky. U předhypotečního úvěru ale hradíte pouze úroky, které jsou případně navýšené o produktovou přirážku. Dlužnou částku vůbec nesplácíte. A to až do doby, kdy převedete byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Teprve pak začnete kromě úroků splácet i úmor.

      Jak se liší podmínky hypotéky na družstevní byt a předhypotečního úvěru?

      Hypotéka na družstevní byt je klasický hypoteční úvěr, a tomu odpovídají i jeho podmínky. Musíte tedy ručit nemovitostí, smíte si půjčit až 90 % z její ceny a celou dobu splácíte jak jistinu, tak úroky. U předhypotečního úvěru splácíte nejdřív pouze úroky. A to až do doby, kdy získáte byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Zároveň u něj musíte počítat s vyšším úrokem. Zpočátku je totiž úvěr nezajištěný, a proto je pro banku rizikovější. Toto riziko poskytovatelé kompenzují právě vyšším úrokem. Kvůli tomu mají také vyšší nároky na bonitu. Proto bývá získání předhypotečního úvěru těžší než u klasické hypotéky.

      Články o hypotékách

      Malý dům položený na stole

      Jak jsou na tom úrokové sazby u hypotečních úvěru? Současný stav a výhled do budoucna

      Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na začátku července klesla oproti předchozímu měsíci o dva bazické body na 5,49 %, což je nejnižší hodnota od května 2022. Tento údaj vychází z dat Swiss Life Hypoindexu, který zpracovává nabídkové sazby na začátku každého měsíce. Tato metodika odráží průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru…

      Číst celý článek
      Budova ČNB

      ČNB snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu

      Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby (2T repo sazby) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně byla snížena i diskontní sazba na 3,75 % a lombardní sazba na 5,75 %. Tyto nové úrokové sazby vstoupili v platnost dnes v…

      Číst celý článek
      Přístav v Chorvatsku

      Plánujete koupi nemovitosti v zahraničí? S financováním vám může pomoci ČSOB

      V posledních letech roste počet Čechů, kteří si pořizují nemovitosti v oblíbených evropských zemích, kam často jezdí na dovolenou. Tento trend je motivován touhou mít svůj druhý domov v zahraničí, kde mohou trávit volné chvíle nebo dokonce důchod. Jednou z bank, která tento sen pomáhá realizovat, je ČSOB se svou…

      Číst celý článek
      Kostky se symbolem procenta

      Hypoteční trh zaznamenal výrazné oživení

      Česká bankovní asociace zveřejnila aktuální údaje o hypotečním trhu, které odhalují výrazné oživení v dubnu 2024. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry téměř za 22 miliard Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 20 % a meziroční růst přesahující 100 %. Tento růst je signálem zotavování trhu po období ekonomické…

      Číst celý článek
      Dokumenty, kalkulačka a hračka domu ležící na stole

      ČNB snižuje sazby, hypotéky ale nezlevňují: Proč banky zatím nesnižují úrokové sazby?

      Česká národní banka nedávno začala snižovat úrokové sazby po období výrazného zvyšování v důsledku inflační krize a celosvětové ekonomické nestability. Navzdory poklesu základních sazeb ČNB se však neočekává, že by banky začaly okamžitě snižovat úrokové sazby u hypoték. Ve skutečnosti se hypoteční sazby pohybují okolo 5,5%. Proč tedy banky zatím…

      Číst celý článek