Hypotéka na družstevní byt

Dlouhodobě platí, že pořízení družstevního bytu je levnější než získat vlastní dům nebo byt. Přesto k tomu potřebujete několik milionů korun. Proto řada lidí využívá hypotéku na družstevní byt – v určitých případech jejím prostřednictvím získají i 100 % potřebné částky.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na družstevní byt.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na družstevní byt v roce 2023

   • věk alespoň 18 let,
   • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
   • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
   • doklady totožnosti,
   • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
   • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
   • odhad ceny nemovitosti.

   K získání hypotéky na družstevní byt obvykle potřebujete také:

   • nemovitost, kterou můžete za úvěr ručit;
   • nebo jistotu, že družstvo byt v nejbližší době převede do osobního vlastnictví.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

   O hypotéce na družstevní byt

   Hypotéka na družstevní byt je speciálním typem hypotečního úvěru. Nepořizujete si totiž jejím prostřednictvím nemovitost, ale kupujete „pouze“ podíl v bytovém družstvu.

   Díky tomu jsou družstevní byty obvykle levnější než srovnatelné byty v osobním vlastnictví. Problém ale je, že s nimi nemůžete ručit za hypotéku. Byt totiž není váš, ale bytového družstva. A to svým majetkem za váš úvěr ručit nebude.

   Naštěstí existují dva způsoby, jak hypotéku na družstevní byt získat:

   Hypotéka s ručením jinou nemovitostí

   Nejlepším způsobem, jak dosáhnout na hypotéku na družstevní byt, je obvykle ručení jiným bytem či domem. V takovém případě vám banka půjčí až 90 % z ceny této nemovitosti.

   Ručit můžete například:

   • jiným bytem, který je v osobním vlastnictví;
   • rodinným domem;
   • chalupou
   • či stavebním pozemkem.

   Není přitom nutné, aby nemovitost byla vaše. Za hypotéku na družstevní byt můžete ručit například i bytem svých rodičů. Musí ale s tímto krokem souhlasit. Pokud je navíc zastavená nemovitost dražší než kupovaný byt, můžete získat celou částku potřebnou k pořízení družstevního bytu.

   Předhypoteční úvěr

   Pokud nemáte vhodnou nemovitost, kterou byste dali do zástavy, můžete využít předhypoteční úvěr. Jeho prostřednictvím si půjčíte až 90 % z ceny nemovitosti. Vždy tak musíte část peněz doplatit ze svého.

   Právě předhypoteční úvěr lidé často označují za hypotéku na družstevní byt. Umožňuje totiž koupit nemovitost, i když zatím nemáte čím ručit.

   Předhypoteční půjčka je nezajištěný úvěr, který se po čase automaticky změní na hypotéku. A to ve chvíli, kdy kupovanou nemovitost získáte do svého vlastnictví a doložíte to bance. Obvykle na to máte maximálně 2 roky od uzavření smlouvy. Předem se proto u vedení družstva ujistěte, že v daném termínu byt do osobního vlastnictví opravdu převede. Jinak vám hrozí penále a případně i zesplatnění úvěru.

   Hypotéka na družstevní byt a stavební spoření

   Na internetu se můžete setkat i s radou, abyste nákup družstevního bytu financovali pomocí úvěru ze stavebního spoření. Tento tip je ale v současnosti prakticky nepoužitelný.

   Důvod je jednoduchý: ceny nemovitostí v posledních letech prudce vzrostly, a tak vám naprostá většina stavebních spořitelen nedokáže pomoci. Limit nezajištěného úvěru ze stavebního spoření je totiž většinou jen 1 000 000 korun.

   Někteří poskytovatelé nabízí i speciální úvěry na družstevní bydlení, kde zástavu nemovitosti nepotřebujete. Ani u nich ale zpravidla nezískáte dost peněz.

   Například Raiffeisen stavební spořitelna vám takto nabídne maximálně 2 000 000 korun.

   Nejvyšší částku pomocí této hypotéky na družstevní byt získáte od Buřinky (Česká spořitelna), a to až 3 500 000 korun. V Praze přitom za tuto částku koupíte maximálně byt 1+kk o 20 m2. V Brně dosáhnete i na 2+kk s plochou okolo 25–30 m2.

   Na co se nás u hypotéky na družstevní byt často ptáte

   Chtěl jsem ve své bance požádat o hypotéku na družstevní byt, ale řekli mi, že ji nenabízejí. Je to možné?

   Ano, stačí do kalkulátoru zadat potřebné informace a za okamžik zjistíte, jestli jsou na trhu nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. Pokud ne, na požadovanou půjčku pravděpodobně nAno, hypotéku na družstevní byt najdete v současnosti jen u některých poskytovatelů. Stejně jako předhypoteční úvěr.

   Můžu dostat hypotéku na družstevní byt, i když nemám žádnou jinou nemovitost, kterou bych mohl ručit?

   Ano, ale pouze za předpokladu, že krátce po nákupu převedete byt do osobního vlastnictví. V takovém případě vám pomůže předhypoteční úvěr. Předem si ale zjistěte u vedení družstva, jestli je převod bytu do osobního vlastnictví v plánu a v jakém horizontu. Pokud totiž nezískáte byt do svého vlastnictví do 2 let od podpisu úvěrové smlouvy, hrozí vám penále a v krajním případě i zesplatnění úvěru.

   Jak předhypoteční úvěr funguje?

   Od klasické hypotéky se výrazně liší. U běžného hypotečního úvěru totiž vyčerpáte smluvenou částku a následně splácíte jistinu i úroky. U předhypotečního úvěru ale hradíte pouze úroky, které jsou případně navýšené o produktovou přirážku. Dlužnou částku vůbec nesplácíte. A to až do doby, kdy převedete byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Teprve pak začnete kromě úroků splácet i úmor.

   Jak se liší podmínky hypotéky na družstevní byt a předhypotečního úvěru?

   Hypotéka na družstevní byt je klasický hypoteční úvěr, a tomu odpovídají i jeho podmínky. Musíte tedy ručit nemovitostí, smíte si půjčit až 90 % z její ceny a celou dobu splácíte jak jistinu, tak úroky. U předhypotečního úvěru splácíte nejdřív pouze úroky. A to až do doby, kdy získáte byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Zároveň u něj musíte počítat s vyšším úrokem. Zpočátku je totiž úvěr nezajištěný, a proto je pro banku rizikovější. Toto riziko poskytovatelé kompenzují právě vyšším úrokem. Kvůli tomu mají také vyšší nároky na bonitu. Proto bývá získání předhypotečního úvěru těžší než u klasické hypotéky.

   Články o hypotékách

   Pobočka ČNB

   DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

   Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

   Číst celý článek
   Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

   Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

   V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

   Číst celý článek
   Manželé uprostřed divoké hádky

   Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

   Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

   Číst celý článek
   Natažená ruka se symbolem domu

   Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

   Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

   Číst celý článek
   Lístečky s úrokovými sazbami

   Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

   Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

   Číst celý článek