Hypotéka na družstevní byt

Dlouhodobě platí, že pořízení družstevního bytu je levnější než získat vlastní dům nebo byt. Přesto k tomu potřebujete několik milionů korun. Proto řada lidí využívá hypotéku na družstevní byt – v určitých případech jejím prostřednictvím získají i 100 % potřebné částky.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

    Jsme spolehlivý a ověřený partner
    Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
    Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
    Dohled a licence od České Národní Banky

    Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na družstevní byt.

    Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

    1. Zavoláme vám

    Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

      Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

      2. Vybereme nejvýhodnější

      Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

      Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

      3. Vše zařídíme

      Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

      Podmínky pro získání hypotéky na družstevní byt v roce 2024

      • věk alespoň 18 let,
      • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
      • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
      • doklady totožnosti,
      • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
      • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
      • odhad ceny nemovitosti.

      K získání hypotéky na družstevní byt obvykle potřebujete také:

      • nemovitost, kterou můžete za úvěr ručit;
      • nebo jistotu, že družstvo byt v nejbližší době převede do osobního vlastnictví.

      PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

      O hypotéce na družstevní byt

      Hypotéka na družstevní byt je speciálním typem hypotečního úvěru. Nepořizujete si totiž jejím prostřednictvím nemovitost, ale kupujete „pouze“ podíl v bytovém družstvu.

      Díky tomu jsou družstevní byty obvykle levnější než srovnatelné byty v osobním vlastnictví. Problém ale je, že s nimi nemůžete ručit za hypotéku. Byt totiž není váš, ale bytového družstva. A to svým majetkem za váš úvěr ručit nebude.

      Naštěstí existují dva způsoby, jak hypotéku na družstevní byt získat:

      Hypotéka s ručením jinou nemovitostí

      Nejlepším způsobem, jak dosáhnout na hypotéku na družstevní byt, je obvykle ručení jiným bytem či domem. V takovém případě vám banka půjčí až 90 % z ceny této nemovitosti.

      Ručit můžete například:

      • jiným bytem, který je v osobním vlastnictví;
      • rodinným domem;
      • chalupou
      • či stavebním pozemkem.

      Není přitom nutné, aby nemovitost byla vaše. Za hypotéku na družstevní byt můžete ručit například i bytem svých rodičů. Musí ale s tímto krokem souhlasit. Pokud je navíc zastavená nemovitost dražší než kupovaný byt, můžete získat celou částku potřebnou k pořízení družstevního bytu.

      Předhypoteční úvěr

      Pokud nemáte vhodnou nemovitost, kterou byste dali do zástavy, můžete využít předhypoteční úvěr. Jeho prostřednictvím si půjčíte až 90 % z ceny nemovitosti. Vždy tak musíte část peněz doplatit ze svého.

      Právě předhypoteční úvěr lidé často označují za hypotéku na družstevní byt. Umožňuje totiž koupit nemovitost, i když zatím nemáte čím ručit.

      Předhypoteční půjčka je nezajištěný úvěr, který se po čase automaticky změní na hypotéku. A to ve chvíli, kdy kupovanou nemovitost získáte do svého vlastnictví a doložíte to bance. Obvykle na to máte maximálně 2 roky od uzavření smlouvy. Předem se proto u vedení družstva ujistěte, že v daném termínu byt do osobního vlastnictví opravdu převede. Jinak vám hrozí penále a případně i zesplatnění úvěru.

      Hypotéka na družstevní byt a stavební spoření

      Na internetu se můžete setkat i s radou, abyste nákup družstevního bytu financovali pomocí úvěru ze stavebního spoření. Tento tip je ale v současnosti prakticky nepoužitelný.

      Důvod je jednoduchý: ceny nemovitostí v posledních letech prudce vzrostly, a tak vám naprostá většina stavebních spořitelen nedokáže pomoci. Limit nezajištěného úvěru ze stavebního spoření je totiž většinou jen 1 000 000 korun.

      Někteří poskytovatelé nabízí i speciální úvěry na družstevní bydlení, kde zástavu nemovitosti nepotřebujete. Ani u nich ale zpravidla nezískáte dost peněz.

      Například Raiffeisen stavební spořitelna vám takto nabídne maximálně 2 000 000 korun.

      Nejvyšší částku pomocí této hypotéky na družstevní byt získáte od Buřinky (Česká spořitelna), a to až 3 500 000 korun. V Praze přitom za tuto částku koupíte maximálně byt 1+kk o 20 m2. V Brně dosáhnete i na 2+kk s plochou okolo 25–30 m2.

      Na co se nás u hypotéky na družstevní byt často ptáte

      Chtěl jsem ve své bance požádat o hypotéku na družstevní byt, ale řekli mi, že ji nenabízejí. Je to možné?

      Ano, stačí do kalkulátoru zadat potřebné informace a za okamžik zjistíte, jestli jsou na trhu nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. Pokud ne, na požadovanou půjčku pravděpodobně nAno, hypotéku na družstevní byt najdete v současnosti jen u některých poskytovatelů. Stejně jako předhypoteční úvěr.

      Můžu dostat hypotéku na družstevní byt, i když nemám žádnou jinou nemovitost, kterou bych mohl ručit?

      Ano, ale pouze za předpokladu, že krátce po nákupu převedete byt do osobního vlastnictví. V takovém případě vám pomůže předhypoteční úvěr. Předem si ale zjistěte u vedení družstva, jestli je převod bytu do osobního vlastnictví v plánu a v jakém horizontu. Pokud totiž nezískáte byt do svého vlastnictví do 2 let od podpisu úvěrové smlouvy, hrozí vám penále a v krajním případě i zesplatnění úvěru.

      Jak předhypoteční úvěr funguje?

      Od klasické hypotéky se výrazně liší. U běžného hypotečního úvěru totiž vyčerpáte smluvenou částku a následně splácíte jistinu i úroky. U předhypotečního úvěru ale hradíte pouze úroky, které jsou případně navýšené o produktovou přirážku. Dlužnou částku vůbec nesplácíte. A to až do doby, kdy převedete byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Teprve pak začnete kromě úroků splácet i úmor.

      Jak se liší podmínky hypotéky na družstevní byt a předhypotečního úvěru?

      Hypotéka na družstevní byt je klasický hypoteční úvěr, a tomu odpovídají i jeho podmínky. Musíte tedy ručit nemovitostí, smíte si půjčit až 90 % z její ceny a celou dobu splácíte jak jistinu, tak úroky. U předhypotečního úvěru splácíte nejdřív pouze úroky. A to až do doby, kdy získáte byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Zároveň u něj musíte počítat s vyšším úrokem. Zpočátku je totiž úvěr nezajištěný, a proto je pro banku rizikovější. Toto riziko poskytovatelé kompenzují právě vyšším úrokem. Kvůli tomu mají také vyšší nároky na bonitu. Proto bývá získání předhypotečního úvěru těžší než u klasické hypotéky.

      Články o hypotékách

      Logo Stavební spořitelny České spořitelny

      Buřinka končí s Hypoúvěrem: Více se zaměří na podporu udržitelných rekonstrukcí

      K velké změně došlo ve službách, které nabízí Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Společnost od 1.října přestala poskytovat tzv. Hypoúvěr, což byl úvěr vyžadující zástavu nemovitosti. Tento krok je součástí širší strategie, která má za cíl ještě více podpořit financování udržitelných rekonstrukcí nemovitostí, zaměřených na snižování energetické náročnosti. Důraz na…

      Číst celý článek
      Pobočka ČNB

      ČNB opět snižuje úrokovou sazbu a to o 0,25%

      Česká národní banka (ČNB) ve středu opět snížila úrokovou sazbu, konkrétně dvoutýdenní repo sazbu, o 0,25 procentního bodu na 4,25 %. Stejným způsobem došlo i ke snížení dalších základních úrokových sazeb. Toto rozhodnutí bylo přijato po jednání bankovní rady, přičemž šest členů rady hlasovalo pro toto snížení, zatímco jeden člen…

      Číst celý článek
      Model domu na stole s dokumenty a kalkulačkou

      Oživení hypotečního trhu: Srpnový objem hypoték dosáhl nejvyšší hodnoty od začátku roku 2022

      Hypoteční trh v České republice zažívá významné oživení. Srpnové statistiky ukazují, že banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky v celkovém objemu více než 32 miliard korun. Jedná se o nejvyšší objem od ledna roku 2022, což je ukazatel, že se trh po měsících stagnace opět rozbíhá. Zajímavé je také snížení…

      Číst celý článek
      Banner RB

      Raiffeisenbank nabízí výhodnější úrokové sazby pro energeticky úsporné bydlení

      Raiffeisenbank přichází s atraktivní nabídkou pro ty, kteří chtějí investovat do energeticky úsporného bydlení. V rámci své pravidelné kampaně Hypodny, která probíhá od 9. září do 31. října 2024, nabízí banka zvýhodněné podmínky pro klienty, kteří si sjednají tzv. Odpovědnou hypotéku. Kromě snížené úrokové sazby klienti mohou získat i další…

      Číst celý článek
      Modely domů na kalkulačce

      Nové podmínky pro předčasné splacení hypotéky: Co byste měli vědět?

      Hypotéka je pro mnoho lidí zásadní finanční závazek, který často trvá desítky let. Možnost předčasného splacení hypotéky byla dosud lákavou volbou pro ty, kteří získali neočekávané finanční prostředky, například dědictvím nebo prodejem nemovitosti. Dosavadní podmínky umožňovaly předčasné splacení za minimální poplatky, což činilo tento krok finančně výhodným. Od září 2024…

      Číst celý článek