Hypotéka na družstevní byt

Dlouhodobě platí, že pořízení družstevního bytu je levnější než získat vlastní dům nebo byt. Přesto k tomu potřebujete několik milionů korun. Proto řada lidí využívá hypotéku na družstevní byt – v určitých případech jejím prostřednictvím získají i 100 % potřebné částky.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na družstevní byt.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na družstevní byt v roce 2024

   • věk alespoň 18 let,
   • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
   • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
   • doklady totožnosti,
   • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
   • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
   • odhad ceny nemovitosti.

   K získání hypotéky na družstevní byt obvykle potřebujete také:

   • nemovitost, kterou můžete za úvěr ručit;
   • nebo jistotu, že družstvo byt v nejbližší době převede do osobního vlastnictví.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

   O hypotéce na družstevní byt

   Hypotéka na družstevní byt je speciálním typem hypotečního úvěru. Nepořizujete si totiž jejím prostřednictvím nemovitost, ale kupujete „pouze“ podíl v bytovém družstvu.

   Díky tomu jsou družstevní byty obvykle levnější než srovnatelné byty v osobním vlastnictví. Problém ale je, že s nimi nemůžete ručit za hypotéku. Byt totiž není váš, ale bytového družstva. A to svým majetkem za váš úvěr ručit nebude.

   Naštěstí existují dva způsoby, jak hypotéku na družstevní byt získat:

   Hypotéka s ručením jinou nemovitostí

   Nejlepším způsobem, jak dosáhnout na hypotéku na družstevní byt, je obvykle ručení jiným bytem či domem. V takovém případě vám banka půjčí až 90 % z ceny této nemovitosti.

   Ručit můžete například:

   • jiným bytem, který je v osobním vlastnictví;
   • rodinným domem;
   • chalupou
   • či stavebním pozemkem.

   Není přitom nutné, aby nemovitost byla vaše. Za hypotéku na družstevní byt můžete ručit například i bytem svých rodičů. Musí ale s tímto krokem souhlasit. Pokud je navíc zastavená nemovitost dražší než kupovaný byt, můžete získat celou částku potřebnou k pořízení družstevního bytu.

   Předhypoteční úvěr

   Pokud nemáte vhodnou nemovitost, kterou byste dali do zástavy, můžete využít předhypoteční úvěr. Jeho prostřednictvím si půjčíte až 90 % z ceny nemovitosti. Vždy tak musíte část peněz doplatit ze svého.

   Právě předhypoteční úvěr lidé často označují za hypotéku na družstevní byt. Umožňuje totiž koupit nemovitost, i když zatím nemáte čím ručit.

   Předhypoteční půjčka je nezajištěný úvěr, který se po čase automaticky změní na hypotéku. A to ve chvíli, kdy kupovanou nemovitost získáte do svého vlastnictví a doložíte to bance. Obvykle na to máte maximálně 2 roky od uzavření smlouvy. Předem se proto u vedení družstva ujistěte, že v daném termínu byt do osobního vlastnictví opravdu převede. Jinak vám hrozí penále a případně i zesplatnění úvěru.

   Hypotéka na družstevní byt a stavební spoření

   Na internetu se můžete setkat i s radou, abyste nákup družstevního bytu financovali pomocí úvěru ze stavebního spoření. Tento tip je ale v současnosti prakticky nepoužitelný.

   Důvod je jednoduchý: ceny nemovitostí v posledních letech prudce vzrostly, a tak vám naprostá většina stavebních spořitelen nedokáže pomoci. Limit nezajištěného úvěru ze stavebního spoření je totiž většinou jen 1 000 000 korun.

   Někteří poskytovatelé nabízí i speciální úvěry na družstevní bydlení, kde zástavu nemovitosti nepotřebujete. Ani u nich ale zpravidla nezískáte dost peněz.

   Například Raiffeisen stavební spořitelna vám takto nabídne maximálně 2 000 000 korun.

   Nejvyšší částku pomocí této hypotéky na družstevní byt získáte od Buřinky (Česká spořitelna), a to až 3 500 000 korun. V Praze přitom za tuto částku koupíte maximálně byt 1+kk o 20 m2. V Brně dosáhnete i na 2+kk s plochou okolo 25–30 m2.

   Na co se nás u hypotéky na družstevní byt často ptáte

   Chtěl jsem ve své bance požádat o hypotéku na družstevní byt, ale řekli mi, že ji nenabízejí. Je to možné?

   Ano, stačí do kalkulátoru zadat potřebné informace a za okamžik zjistíte, jestli jsou na trhu nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. Pokud ne, na požadovanou půjčku pravděpodobně nAno, hypotéku na družstevní byt najdete v současnosti jen u některých poskytovatelů. Stejně jako předhypoteční úvěr.

   Můžu dostat hypotéku na družstevní byt, i když nemám žádnou jinou nemovitost, kterou bych mohl ručit?

   Ano, ale pouze za předpokladu, že krátce po nákupu převedete byt do osobního vlastnictví. V takovém případě vám pomůže předhypoteční úvěr. Předem si ale zjistěte u vedení družstva, jestli je převod bytu do osobního vlastnictví v plánu a v jakém horizontu. Pokud totiž nezískáte byt do svého vlastnictví do 2 let od podpisu úvěrové smlouvy, hrozí vám penále a v krajním případě i zesplatnění úvěru.

   Jak předhypoteční úvěr funguje?

   Od klasické hypotéky se výrazně liší. U běžného hypotečního úvěru totiž vyčerpáte smluvenou částku a následně splácíte jistinu i úroky. U předhypotečního úvěru ale hradíte pouze úroky, které jsou případně navýšené o produktovou přirážku. Dlužnou částku vůbec nesplácíte. A to až do doby, kdy převedete byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Teprve pak začnete kromě úroků splácet i úmor.

   Jak se liší podmínky hypotéky na družstevní byt a předhypotečního úvěru?

   Hypotéka na družstevní byt je klasický hypoteční úvěr, a tomu odpovídají i jeho podmínky. Musíte tedy ručit nemovitostí, smíte si půjčit až 90 % z její ceny a celou dobu splácíte jak jistinu, tak úroky. U předhypotečního úvěru splácíte nejdřív pouze úroky. A to až do doby, kdy získáte byt do osobního vlastnictví a předhypoteční úvěr se změní na hypotéku. Zároveň u něj musíte počítat s vyšším úrokem. Zpočátku je totiž úvěr nezajištěný, a proto je pro banku rizikovější. Toto riziko poskytovatelé kompenzují právě vyšším úrokem. Kvůli tomu mají také vyšší nároky na bonitu. Proto bývá získání předhypotečního úvěru těžší než u klasické hypotéky.

   Články o hypotékách

   Žena potvrzující na telefonu elektronický podpis smluv

   Konec front na pobočkách: ČSOB zavádí elektronický podpis pro hypotéky

   Ve světě, kde digitální technologie překračují hranice možného a mění tradiční přístupy ve všech odvětvích, přichází ČSOB Hypoteční banka s průkopnickým krokem, který otevírá novou kapitolu v procesu získávání hypoték. Nyní, více než kdy jindy, je zřejmé, že budoucnost je digitální a ČSOB se rozhodla tuto budoucnost nejen přijmout, ale…

   Číst celý článek
   Detail pobočky FIO

   Úrokové sazby u hypoték ve Fio bance klesly na úroveň 4 procent

   Ve světě hypoték, kde každá desetina procenta hraje velkou roli a může znamenat velký rozdíl v peněžence klienta, přichází Fio banka s novinkou, která mnohým z nás může přinést úsměv na tváři. Snížení úrokových sazeb hypoték a splátkových úvěrů o několik desetin procent může na první pohled působit skromně, avšak…

   Číst celý článek
   Pobočka Air bank

   Air Bank nyní nabízí hypoteční úvěry také pro klienty s příjmy v eurech

   V dnešním propojeném světě, kdy lidé neváhají za prací vycestovat i za hranice své rodné země, se banky snaží přizpůsobit těmto potřebám moderního člověka. Právě Air Bank nyní přichází s novinkou, která otevírá dveře k vlastnímu bydlení širšímu spektru klientů. Od března totiž banka začíná akceptovat příjmy ze zaměstnání v zahraničí…

   Číst celý článek
   Muž předávající přívěsek ve tvaru domu.

   Komerční banka se rozhodla snížit úrokové sazby u hypotečních úvěrů

   Komerční banka se jako další finanční instituce rozhodla reagovat na změny na trhu úpravami úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Toto rozhodnutí přichází v reakci na snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Nové sazby bez dlouholetých fixací Nový sazebník Komerční banky ukazuje snížení úrokových sazeb napříč různými fixačními…

   Číst celý článek
   Detail pobočky ČNB

   Česká národní banka znovu snížila úrokové sazby

   Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb, což je krok, jenž může mít dopad na ekonomiku země, finanční trhy a každodenní život občanů. Ve čtvrtek, na svém prvním měnovém zasedání v tomto roce, se Bankovní rada ČNB rozhodla snížit základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 6,25 procenta.…

   Číst celý článek