Hypotéka na dům

Až 90 % z ceny nemovitosti. Přesně tolik peněz vám v současnosti přinese hypotéka na dům. Pokud navíc přidáte do zástavy další nemovitost, můžete získat i 100 % potřebné částky. Úvěr přitom využijete na nákup domu, stavbu nebo například na rekonstrukci.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na dům.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na dům v roce 2024

   • věk alespoň 18 let,
   • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
   • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
   • doklady totožnosti,
   • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
   • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
   • odhad ceny nemovitosti.

   Podle toho, jestli si hypoteční úvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu, nebo rekonstrukci, potřebujete také:

   • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí,
   • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

   O hypotéce na dům

   Hypotéka na dům je v podstatě souhrnný pojem pro hypoteční úvěry určené na pořízení domu. Konkrétní účel se ale může u jednotlivých půjček lišit. A spolu s tím také konkrétní podmínky čerpání hypotéky.

   V praxi jsou nejčastější následující typy hypotéky na dům:

   Hypotéka na koupi domu

   Hypotéku na koupi domu využijete zejména v případě, že si pořizujete novou nebo zrekonstruovanou nemovitost. Pro získání úvěru většinou stačí splnit základní podmínky pro získání hypotéky a doložit kupní smlouvu. Jakmile poskytovatel vaši žádost schválí a splníte podmínky čerpání, můžete půjčku vyčerpat. Čerpání hypotečního úvěru  je přitom obvykle jednorázové

   Hypotéka na dům z developerského projektu

   Hypotéka na dům z developerského projektu je o něco složitější. Kupujete totiž dům, který ještě nestojí. Bance proto musíte předložit smlouvu o smlouvě budoucí. Po dokončení projektu a podpisu kupní smlouvy pak můžete hypotéku čerpat. U developerských projektů si přitom banka před schválením úvěru potřebuje ověřit nejen vaši bonitu, ale také developera. Pokud dojde k závěru, že je developer nespolehlivý, může vaši žádost zamítnout.

   Hypotéka na stavbu domu

   Hypotéka na stavbu domu patří z pohledu klienta mezi náročnější úvěry. Potřebujete totiž doložit víc dokladů než u půjčky na koupi domu. Patří mezi ně:

   • položkový rozpočet stavby,
   • projektová dokumentace,
   • stavební povolení,
   • smlouva se zhotovitelem stavby
   • a další dokumenty související se stavbou.

   Zároveň musíte vlastnit pozemek, na kterém chcete stavět. Na něm musí být vybudované inženýrské sítě (případně je musíte vybudovat při stavbě) a musí k němu vést obecní komunikace.

   Pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno, které vám zajistí průchod a průjezd na váš pozemek.

   U hypotéky na stavbu domu čerpáte půjčku postupně. Podle toho, jak postupují práce.

   Hypotéka na stavbu domu svépomocí

   Podobné podmínky jako v předchozím případě platí také u hypotéky na stavbu domu svépomocí. Pro její získání a následné čerpání musíte poskytovateli opět doložit řadu dokumentů souvisejících se stavbou nemovitosti.

   Jde prakticky o stejné doklady jako u klasické hypotéky na stavbu domu – s výjimkou smlouvy o dílo se stavební firmou.

   Výhodou hypotéky na stavbu svépomocí je, že práce vás můžou vyjít levněji, než když stavbu řeší jedna zhotovitelská firma se svými subdodavateli. Hodnota domu i maximální výše půjčky je přitom v obou případech stejná. Díky tomu může hypotéka na stavbu domu svépomocí pokrýt větší část nákladů.

   Využijete přitom opět postupné čerpání hypotéky, kdy odhadce průběžně kontroluje provedené práce. Po každé kontrole vystaví protokol o stavu stavby. Na jeho základě pak banka uvolňuje smluvené prostředky.

   Hypotéka na nákup domu a rekonstrukci

   Hypotéku na dům a rekonstrukci využijete při koupi staršího domu, který potřebuje opravy. V takovém případě potřebujete podobné doklady jako u hypotéky na stavbu domu. Kromě jiného tedy:

   • stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací,
   • harmonogram prací
   • a položkový rozpočet oprav.

   Na základě toho banka určí budoucí hodnotu nemovitosti, ze které vypočítá maximální výši hypotéky – tedy 90 % z budoucí hodnoty nemovitosti.

   Čerpání úvěru je postupné, stejně jako u hypotéky na stavbu domu. Pokud ale plánujete s opravami počkat, stačí vám klasická hypotéka na koupi domu. Následnou rekonstrukci můžete řešit například pomocí úspor nebo navýšením hypotečního úvěru

   Hypotéka na mobilní dům

   Zcela specifickou kategorií je hypotéka na mobilní dům. Tyto domy jsou v posledních letech stále populárnější. Důvodů je několik:

   • nepotřebujete u nich stavební povolení,
   • pořizovací cena je nižší než u klasických domů,
   • využijete je i na menších pozemcích.

   Problém je, že mobilním domem nemůžete za hypotéku ručit. Do zástavy tak musíte dát jinou nemovitost – typicky pozemek, na kterém bude mobilní dům stát.

   Další možností je spojit dům s pozemkem pomocí pevných základů. Takovou zástavu banka obvykle přijme. Zároveň ale počítejte s tím, že hypotéku na mobilní dům nezískáte všude. V současnosti ji na našem trhu nabízí pouze někteří poskytovatelé.

   Na co se nás u hypotéky na dům často ptáte

   Jak najdu nejvýhodnější hypotéku na dům?

   Záleží na tom, co si představujete pod pojmem nejvýhodnější hypotéka. Jestli je pro vás důležité, jak dokáže banka řešit netypické případy, nebo se zajímáte hlavně o úroky a RPSN. Pokud řešíte zejména cenu, dokáže vám poradit kalkulačka hypotéky na dům. V ostatních případech je nejlepší obrátit se na hypotečního poradce. Zná nabídku a podmínky u jednotlivých bank a dokáže tak najít úvěr, který nejvíc odpovídá vašim potřebám. A navíc vám vyjedná nižší úrokovou sazbu.

   Dostanu hypotéku i na stavbu domu svépomocí?

   Ano, podmínky jsou podobné jako u běžné hypotéky na stavbu domu. Musíte si ale dobře naplánovat postup prací a náklady na ně – bance totiž musíte předložit harmonogram prací a rozpočet.

   Kupuji dům v developerském projektu a potřebuji nejdřív zaplatit zálohu. Pomůže mi s tím hypotéka?

   Ano, hypotéka na dům umí řešit i tyto situace. V takovém případě ale budete půjčku čerpat postupně. Nejprve tedy podepíšete úvěrovou smlouvu, dodáte poskytovateli doklady potřebné k čerpání hypotéky a banka vám uvolní částku potřebnou k zaplacení zálohy. Teprve po podpisu kupní smlouvy a splnění podmínek pro další čerpání dostanete zbylé peníze. V každém případě je nejlepší poradit se nejdřív s hypotečním poradcem.

   Jak velký příjem potřebuji k získání hypotéky na dům?

   Záleží to vždy na požadované výši hypotečního úvěru. Od dubna 2022 totiž platí, že celková výše hypotéky nesmí přesáhnout 8,5násobek vašeho čistého ročního příjmu (DTI). Měsíční splátka pak nesmí přesáhnout 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu (DSTI). Do zmíněných částek se přitom počítají i všechny další půjčky žadatele a jejich splátky

   Chci hypotéku na stavbu domu, ale bojím se, že se práce protáhnou a nestihnu úvěr vyčerpat. Jak můžu takovou situaci řešit?

   Na vyčerpání hypotéky na stavbu domu máte obvykle až 2 roky od začátku čerpání. Pokud přesto nestihnete do té doby dům postavit a zkolaudovat, můžete banku požádat o prodloužení termínu. Někteří poskytovatelé vám umožní postupně prodloužit dobu čerpání až o další rok.

   Články o hypotékách

   Malý dům položený na stole

   Jak jsou na tom úrokové sazby u hypotečních úvěru? Současný stav a výhled do budoucna

   Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na začátku července klesla oproti předchozímu měsíci o dva bazické body na 5,49 %, což je nejnižší hodnota od května 2022. Tento údaj vychází z dat Swiss Life Hypoindexu, který zpracovává nabídkové sazby na začátku každého měsíce. Tato metodika odráží průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru…

   Číst celý článek
   Budova ČNB

   ČNB snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu

   Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby (2T repo sazby) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně byla snížena i diskontní sazba na 3,75 % a lombardní sazba na 5,75 %. Tyto nové úrokové sazby vstoupili v platnost dnes v…

   Číst celý článek
   Přístav v Chorvatsku

   Plánujete koupi nemovitosti v zahraničí? S financováním vám může pomoci ČSOB

   V posledních letech roste počet Čechů, kteří si pořizují nemovitosti v oblíbených evropských zemích, kam často jezdí na dovolenou. Tento trend je motivován touhou mít svůj druhý domov v zahraničí, kde mohou trávit volné chvíle nebo dokonce důchod. Jednou z bank, která tento sen pomáhá realizovat, je ČSOB se svou…

   Číst celý článek
   Kostky se symbolem procenta

   Hypoteční trh zaznamenal výrazné oživení

   Česká bankovní asociace zveřejnila aktuální údaje o hypotečním trhu, které odhalují výrazné oživení v dubnu 2024. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry téměř za 22 miliard Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 20 % a meziroční růst přesahující 100 %. Tento růst je signálem zotavování trhu po období ekonomické…

   Číst celý článek
   Dokumenty, kalkulačka a hračka domu ležící na stole

   ČNB snižuje sazby, hypotéky ale nezlevňují: Proč banky zatím nesnižují úrokové sazby?

   Česká národní banka nedávno začala snižovat úrokové sazby po období výrazného zvyšování v důsledku inflační krize a celosvětové ekonomické nestability. Navzdory poklesu základních sazeb ČNB se však neočekává, že by banky začaly okamžitě snižovat úrokové sazby u hypoték. Ve skutečnosti se hypoteční sazby pohybují okolo 5,5%. Proč tedy banky zatím…

   Číst celý článek