Hypotéka na dům

Až 90 % z ceny nemovitosti. Přesně tolik peněz vám v současnosti přinese hypotéka na dům. Pokud navíc přidáte do zástavy další nemovitost, můžete získat i 100 % potřebné částky. Úvěr přitom využijete na nákup domu, stavbu nebo například na rekonstrukci.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

    Jsme spolehlivý a ověřený partner
    Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
    Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
    Dohled a licence od České Národní Banky

    Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na dům.

    Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

    1. Zavoláme vám

    Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

      Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

      2. Vybereme nejvýhodnější

      Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

      Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

      3. Vše zařídíme

      Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

      Podmínky pro získání hypotéky na dům v roce 2023

      • věk alespoň 18 let,
      • potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ),
      • podepsaná žádost o hypoteční úvěr,
      • doklady totožnosti,
      • trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců),
      • výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců,
      • odhad ceny nemovitosti.

      Podle toho, jestli si hypoteční úvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu, nebo rekonstrukci, potřebujete také:

      • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí,
      • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
      • projektovou dokumentaci
      • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

      PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2023

      O hypotéce na dům

      Hypotéka na dům je v podstatě souhrnný pojem pro hypoteční úvěry určené na pořízení domu. Konkrétní účel se ale může u jednotlivých půjček lišit. A spolu s tím také konkrétní podmínky čerpání hypotéky.

      V praxi jsou nejčastější následující typy hypotéky na dům:

      Hypotéka na koupi domu

      Hypotéku na koupi domu využijete zejména v případě, že si pořizujete novou nebo zrekonstruovanou nemovitost. Pro získání úvěru většinou stačí splnit základní podmínky pro získání hypotéky a doložit kupní smlouvu. Jakmile poskytovatel vaši žádost schválí a splníte podmínky čerpání, můžete půjčku vyčerpat. Čerpání hypotečního úvěru  je přitom obvykle jednorázové

      Hypotéka na dům z developerského projektu

      Hypotéka na dům z developerského projektu je o něco složitější. Kupujete totiž dům, který ještě nestojí. Bance proto musíte předložit smlouvu o smlouvě budoucí. Po dokončení projektu a podpisu kupní smlouvy pak můžete hypotéku čerpat. U developerských projektů si přitom banka před schválením úvěru potřebuje ověřit nejen vaši bonitu, ale také developera. Pokud dojde k závěru, že je developer nespolehlivý, může vaši žádost zamítnout.

      Hypotéka na stavbu domu

      Hypotéka na stavbu domu patří z pohledu klienta mezi náročnější úvěry. Potřebujete totiž doložit víc dokladů než u půjčky na koupi domu. Patří mezi ně:

      • položkový rozpočet stavby,
      • projektová dokumentace,
      • stavební povolení,
      • smlouva se zhotovitelem stavby
      • a další dokumenty související se stavbou.

      Zároveň musíte vlastnit pozemek, na kterém chcete stavět. Na něm musí být vybudované inženýrské sítě (případně je musíte vybudovat při stavbě) a musí k němu vést obecní komunikace.

      Pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno, které vám zajistí průchod a průjezd na váš pozemek.

      U hypotéky na stavbu domu čerpáte půjčku postupně. Podle toho, jak postupují práce.

      Hypotéka na stavbu domu svépomocí

      Podobné podmínky jako v předchozím případě platí také u hypotéky na stavbu domu svépomocí. Pro její získání a následné čerpání musíte poskytovateli opět doložit řadu dokumentů souvisejících se stavbou nemovitosti.

      Jde prakticky o stejné doklady jako u klasické hypotéky na stavbu domu – s výjimkou smlouvy o dílo se stavební firmou.

      Výhodou hypotéky na stavbu svépomocí je, že práce vás můžou vyjít levněji, než když stavbu řeší jedna zhotovitelská firma se svými subdodavateli. Hodnota domu i maximální výše půjčky je přitom v obou případech stejná. Díky tomu může hypotéka na stavbu domu svépomocí pokrýt větší část nákladů.

      Využijete přitom opět postupné čerpání hypotéky, kdy odhadce průběžně kontroluje provedené práce. Po každé kontrole vystaví protokol o stavu stavby. Na jeho základě pak banka uvolňuje smluvené prostředky.

      Hypotéka na nákup domu a rekonstrukci

      Hypotéku na dům a rekonstrukci využijete při koupi staršího domu, který potřebuje opravy. V takovém případě potřebujete podobné doklady jako u hypotéky na stavbu domu. Kromě jiného tedy:

      • stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací,
      • harmonogram prací
      • a položkový rozpočet oprav.

      Na základě toho banka určí budoucí hodnotu nemovitosti, ze které vypočítá maximální výši hypotéky – tedy 90 % z budoucí hodnoty nemovitosti.

      Čerpání úvěru je postupné, stejně jako u hypotéky na stavbu domu. Pokud ale plánujete s opravami počkat, stačí vám klasická hypotéka na koupi domu. Následnou rekonstrukci můžete řešit například pomocí úspor nebo navýšením hypotečního úvěru

      Hypotéka na mobilní dům

      Zcela specifickou kategorií je hypotéka na mobilní dům. Tyto domy jsou v posledních letech stále populárnější. Důvodů je několik:

      • nepotřebujete u nich stavební povolení,
      • pořizovací cena je nižší než u klasických domů,
      • využijete je i na menších pozemcích.

      Problém je, že mobilním domem nemůžete za hypotéku ručit. Do zástavy tak musíte dát jinou nemovitost – typicky pozemek, na kterém bude mobilní dům stát.

      Další možností je spojit dům s pozemkem pomocí pevných základů. Takovou zástavu banka obvykle přijme. Zároveň ale počítejte s tím, že hypotéku na mobilní dům nezískáte všude. V současnosti ji na našem trhu nabízí pouze někteří poskytovatelé.

      Na co se nás u hypotéky na dům často ptáte

      Jak najdu nejvýhodnější hypotéku na dům?

      Záleží na tom, co si představujete pod pojmem nejvýhodnější hypotéka. Jestli je pro vás důležité, jak dokáže banka řešit netypické případy, nebo se zajímáte hlavně o úroky a RPSN. Pokud řešíte zejména cenu, dokáže vám poradit kalkulačka hypotéky na dům. V ostatních případech je nejlepší obrátit se na hypotečního poradce. Zná nabídku a podmínky u jednotlivých bank a dokáže tak najít úvěr, který nejvíc odpovídá vašim potřebám. A navíc vám vyjedná nižší úrokovou sazbu.

      Dostanu hypotéku i na stavbu domu svépomocí?

      Ano, podmínky jsou podobné jako u běžné hypotéky na stavbu domu. Musíte si ale dobře naplánovat postup prací a náklady na ně – bance totiž musíte předložit harmonogram prací a rozpočet.

      Kupuji dům v developerském projektu a potřebuji nejdřív zaplatit zálohu. Pomůže mi s tím hypotéka?

      Ano, hypotéka na dům umí řešit i tyto situace. V takovém případě ale budete půjčku čerpat postupně. Nejprve tedy podepíšete úvěrovou smlouvu, dodáte poskytovateli doklady potřebné k čerpání hypotéky a banka vám uvolní částku potřebnou k zaplacení zálohy. Teprve po podpisu kupní smlouvy a splnění podmínek pro další čerpání dostanete zbylé peníze. V každém případě je nejlepší poradit se nejdřív s hypotečním poradcem.

      Jak velký příjem potřebuji k získání hypotéky na dům?

      Záleží to vždy na požadované výši hypotečního úvěru. Od dubna 2022 totiž platí, že celková výše hypotéky nesmí přesáhnout 8,5násobek vašeho čistého ročního příjmu (DTI). Měsíční splátka pak nesmí přesáhnout 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu (DSTI). Do zmíněných částek se přitom počítají i všechny další půjčky žadatele a jejich splátky

      Chci hypotéku na stavbu domu, ale bojím se, že se práce protáhnou a nestihnu úvěr vyčerpat. Jak můžu takovou situaci řešit?

      Na vyčerpání hypotéky na stavbu domu máte obvykle až 2 roky od začátku čerpání. Pokud přesto nestihnete do té doby dům postavit a zkolaudovat, můžete banku požádat o prodloužení termínu. Někteří poskytovatelé vám umožní postupně prodloužit dobu čerpání až o další rok.

      Články o hypotékách

      Pobočka ČNB

      DTI už není omezením: ČNB uvolňuje pravidla pro hypotéky

      Rada ČNB se rozhodla pro významný krok, který může mít dlouhodobý dopad na trh s bydlením v České republice. Jedná se o zrušení pravidla pro poskytování hypoték, konkrétně od 1. ledna ruší parametr DTI. Rozhodnutí přichází v době, kdy se trh s nemovitostmi i celková ekonomická situace v zemi potýká…

      Číst celý článek
      Mladá pár s finančním poradcem prochází dokumenty, které leží na stole před nimi.

      Předčasné splacení hypotéky může stát až 1% z nesplacené jistiny úvěru

      V poslední době se v České republice rozvířila debata ohledně změn v podmínkách předčasného splacení hypoték. Novela zákona o hypotékách, kterou vláda ještě projednává by pak představovala významnou změnu pro spotřebitele v oblasti financování bydlení. Tato legislativní úprava sjednocuje pravidla pro výpočet poplatků za předčasné splacení hypotéky a zavádí maximální…

      Číst celý článek
      Manželé uprostřed divoké hádky

      Krach manželství a společná hypotéka: Jak se vypořádává majetek při rozvodu?

      Občanský zákoník řeší majetkové vyrovnání při rozvodu pouze v hrubých obrysech a nejednoznačně – v případě partnerských neshod proto zůstává detailní posouzení situace na bedrech soudu. Rozdělení majetku po rozvodu může skončit i tak, že jeden z manželů opustí soudní síň s plnou nebo výrazně větší částí nemovitosti, zatímco druhý odchází…

      Číst celý článek
      Natažená ruka se symbolem domu

      Čeká nás konec fixace hypoték? Novela zákona má situaci napravit

      Devět z deseti lidí s hypotékou upřednostňuje delší dobu fixace úrokových sazeb – tedy pět let a více. Dlouhodobá fixace pomáhá se stabilizací rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným nárůstem měsíčních splátek. Této službě však možná již brzy odzvoní. Na vině jsou neobjasněné otázky ohledně předčasného splácení hypoték. Při…

      Číst celý článek
      Lístečky s úrokovými sazbami

      Úrokové sazby hypoték čtvrtý měsíc v řadě klesají

      Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů. I…

      Číst celý článek