České bankovky

Máte doma starší bankovky s nominální hodnotou 100, 200, 500, 1000 nebo 2000 korun? Pak byste měli zbystřit, protože čas na jejich výměnu v běžných bankách se rychle krátí. Tyto bankovky, které byly vydány v letech 1995 až 1999 skončila jejich platnost už 30. června 2022. I když je už není možné používat k placení v obchodech, stále je můžete vyměnit za nové.

Kde a jak vyměnit neplatné bankovky

Staré bankovky s úzkým stříbřitým proužkem můžete vyměnit na pokladnách všech komerčních bank v České republice. Po tomto datu to bude možné bankovky vyměnit už jen v České národní bance a to bez časového omezení.

Největší výhodou výměny v běžných bankách je jejich dostupnost. Stačí zajít do nejbližší banky a požádat o výměnu. Po 30. červnu budete muset navštívit jednu z poboček ČNB, což může být pro někoho složitější, zejména pokud nemáte pobočku ČNB v blízkosti.

Jak poznat neplatné bankovky

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda máte doma neplatné bankovky, je podívat se na stříbřitý proužek, který prochází bankovkou. U neplatných bankovek je tento proužek úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Platné bankovky mají širší proužek, který mění barvu z hnědo-fialové na zelenou.

Dalším vodítkem může být datum emise na bankovce. Pokud je vyrobena mezi lety 1995 a 1999, je pravděpodobné, že je neplatná. Mějte na paměti, že obchodníci a ostatní lidé nejsou povinni tyto neplatné bankovky přijímat.

Kolik neplatných bankovek je stále v oběhu?

Podle posledních údajů zůstává v oběhu více než 41 milionů kusů neplatných bankovek. Nejvíce jich je v hodnotě 100 korun (20 milionů kusů), následovaných bankovkami v hodnotě 200 korun (13,5 milionů kusů). K výměně se také nevrátilo 4,5 milionů kusů tisícikorun, 1,9 milionů kusů pětisetkorun a 1,1 milionu kusů dvoutisícikorun.

Výjimky a zvláštnosti

Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč zůstávají v oběhu ve všech svých variantách. To znamená, že pokud máte pětitisícikorunu, nemusíte se obávat, že byste ji nemohli použít. Tento nominál je platný jak s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem.

Pokud doma najdete staré bankovky, rozhodně neváhejte a běžte je co nejdříve vyměnit do banky. Není to nic složitého a vyhnete se tak problémům s neplatnými penězi, které byste stejně nemohli nikde použít. Ušetříte si tak starosti a zbytečné cesty do České národní banky. Takže, pokud máte doma staré stokoruny, dvousetkoruny, pětistovky, tisícovky nebo dvoutisícovky, vydejte se s nimi do banky a vyměňte je za nové.