Bezpečný přístav v době, kdy je voda v akciových mořích rozbouřená. Podobným způsobem se dívá na zlato řada lidí. Využívají ho proto jako investici, která jejich peníze ochrání i v nejistých dobách.

V posledních letech zažívá zlato nebývalý růst. Jeho cena se pohybuje okolo 1 900 dolarů za trojskou unci a v březnu dokonce úspěšně zaútočila i na metu 2 000 dolarů.

Jeho cena je tedy nejvýše v historii.

Ještě začátkem tohoto století se přitom pohybovala jen okolo 400 dolarů za unci. Pak ale začal prudký růst, který vyvrcholil nejprve v roce 2011, kdy cena zlata zaútočila na hodnotu 1 900 dolarů za unci. A letos šplhá ještě výš.

Chrání peníze v krizi i před inflací

Základním faktorem, který žene cenu zlata vzhůru, je aktuální situace. Ať už se to týká investičních trhů, politiky nebo ekonomiky.

Jakmile se v těchto oblastech objeví nejistota nebo dokonce recese a problémy, hodnota zlata stoupá.

Investoři si totiž v minulosti ověřili, že zlato zvládne hodnotu investic udržet. A to i v době, kdy inflace prudce roste – jako právě nyní.

Jakmile tedy začne hodnota měny klesat, investoři hledají způsob, jak před tím své prostředky ochránit. A jak s jejich pomocí vydělat. Právě zlato jim nabízí zajímavé řešení.

Tento scénář platí i při poklesu akciových trhů nebo v nejisté geopolitické situaci. Mohli jsme to vidět například při vypuknutí covidové pandemie. Nebo nyní u války na Ukrajině.

Navíc také u zlata platí pravidlo, že s růstem poptávky přichází i růst ceny.

Kdy do zlata investovat

Kromě zmíněných faktorů promlouvá do ceny zlata ještě jeden faktor. Aktuální kurz koruny (případně eura či jiné měny) vůči dolaru.

Právě v dolarech je totiž cena zlata udávaná. Pokud tedy bude koruna vůči dolaru posilovat, bude nákup zlata výhodnější.

Co z toho vyplývá? Že je ideální kupovat zlato v době, kdy:

  • je na trzích i ve světě relativní klid
  • a dolar oslabuje.

V době stability, kdy posilují akciové trhy, totiž poptávka po zlatu opadá. A klesá tedy i jeho cena. Slabší dolar pak výhodnost takové investice ještě podpoří.

Nezapomínejte však, že zlato je dlouhodobá investice. A největší efekt má, když ho držíte i několik desítek let. Nezaskočí vás tak krátkodobé propady.

Do čeho investovat?

Jakmile se rozhodnete, že své prostředky vložíte do zlata, stačí si jen vybrat vhodnou formu. Na výběr máte zejména:

  • zlaté slitky,
  • investiční mince,
  • akcie těžařských společností
  • či ETF fondy.

Zlaté slitky a mince

Typickou formou jsou zlaté slitky. Jejich velikost se běžně pohybuje od 1 gramu až po 1 kilogram, někdy i víc. Díky tomu si může takový slitek koupit v podstatě každý.

Musíte však vyřešit, kde zlato uložíte.

Pokud nechcete riskovat, potřebujete buď vlastní trezor, nebo si musíte pronajmout bezpečnostní schránku v bance. Což ovšem zvyšuje náklady spojené s touto investicí.

Podobná situace je také u investičních mincí. U nich je navíc důležité vybrat typ, se kterým obchodují investoři na celém světě. Například:

  • Maple Leaf,
  • American Eagle
  • nebo Krugerrand.

Akcie a ETF fondy

Pokud nechcete uložení zlata řešit, máte ještě další možnost. Jsou jí akcie těžařských společností.

V tom případě už ale kupujete akcie – a nikoliv fyzické zlato.

Tento produkt je tak v podstatě něco mezi investicemi do zlata a do akcií. Nese s sebou proto vyšší riziko než drahý kov ve své fyzické podobě.

Nebo si vyberte ETF fondy. Kopírují zvolený akciový index se všemi společnostmi, které jsou v něm zastoupené. Nejsou tak odkázané na výsledky jediné firmy.

Zároveň se mohou se zaměřit i na konkrétní odvětví. Tedy například na těžbu zlata.

Prostřednictvím ETF fondů tak investujete do desítek společností, které zlato těží nebo s ním obchodují. Pokud akcie některé z nich klesnou, ostatní tento propad ztlumí.

Zlato? Maximálně 10 % investic

Jaký způsob investic do zlata zvolíte je jen na vás a na vaší strategii. Pamatujte ale, že veškeré investice musíte diverzifikovat. Zabráníte tak zbytečným ztrátám.

Odborníci proto doporučují vložit do zlata maximálně 5–10 % z investičního kapitálu. Tyto peníze vás pomůžou ochránit před propady akciových trhů a ztrátami, které mohou plynout z jiných investic. Zároveň vám zůstane dost prostředků, které můžete vložit například do akcií nebo do nemovitostí.