Sklenice plná mincí

V posledních letech je stále patrnější, že tradiční způsoby spoření na důchod nemusí být dostatečné k zajištění komfortního stáří. S příchodem nového roku 2024 přichází na scénu i nová možnost, jak si Češi mohou vylepšit své finanční zabezpečení na stáří, a to za podpory státu. Tato novinka se týká dlouhodobého investičního produktu, zkráceně DIP, který nabízí řadu daňových úlev a motivuje tak k proaktivnímu přístupu k investováním.

DIP je určen pro ty, kteří chtějí investovat do akcií, dluhopisů nebo investičních fondů s cílem dlouhodobého spoření na důchod. Rozšíření možností investování má za cíl přilákat více lidí k zajištění jejich finanční budoucnosti. Oproti tradičním penzijním připojištěním nebo životnímu pojištění dává DIP investorům větší flexibilitu a kontrolu nad jejich investicemi.

Jaké jsou hlavní výhody DIP?

Výhodou DIPu oproti klasickým penzijním produktům je možnost volby investic a jejich přizpůsobení osobním preferencím a finančním cílům. Navíc, kombinace DIP s již existujícími penzijními produkty může poskytnout ještě lepší zabezpečení pro stáří. Daňové zvýhodnění, které DIP nabízí, je také výrazným lákadlem. Možnost odečíst až 48 000 Kč ročně ze základu daně může přinést úsporu až 7200 Kč na daních ročně. Další finanční podpora může pocházet od zaměstnavatelů, kteří mohou přispívat na DIP svých zaměstnanců a získat tak daňové úlevy.

Mezi prvními, kdo přijal tento nový produkt, jsou přední české banky a finanční instituce, které disponují potřebnou licencí od České národní banky. Mezi nimi najdeme například tyto banky:

  1. Česká spořitelna – jako největší bankovní instituce v ČR nabízí širokou škálu investičních produktů, včetně DIP. Její portfolio umožňuje klientům investovat do různých fondů podle jejich rizikového profilu a finančních cílů. 

  2. Komerční banka – s širokým spektrem investičních nástrojů a fondů je také Komerční banka připravena svým klientům nabídnout DIP. Poskytuje individuální přístup a poradenství pro optimální výběr investic. 

  3. Moneta Money Bank – i tato banka reaguje na novou legislativu a zařazuje DIP do své nabídky. Snaží se oslovit klienty přívětivým rozhraním a jednoduchým procesem zřízení produktu.

  4. Fio banka – známá svými investičními službami, Fio banka poskytuje možnost využití DIP pro širokou veřejnost. Díky své specializaci na obchodování na kapitálových trzích může nabídnout zajímavé příležitosti pro investice.

  5. Raiffeisenbank – se svým důrazem na personalizované finanční služby, Raiffeisenbank také vstupuje na trh s DIP. Nabízí klientům pomoc při výběru nejvhodnějších investičních strategií.

Tyto a další finanční instituce, které nabízí DIP, umožňují českým občanům využít daňových úlev a příspěvků zaměstnavatelů k lepšímu finančnímu zabezpečení na stáří. Důležité je při výběru produktu a instituce zvážit nejen nabízené investiční možnosti a poplatky, ale také kvalitu poskytovaných služeb a poradenství.

Investice do DIP představuje pro mnohé novou cestu k finančnímu zabezpečení na stáří. S různorodými možnostmi, jak a kde investovat, je důležité se dobře informovat a zvážit všechny aspekty spojené s investováním. Vzhledem k tomu, že každý má jiné finanční cíle a představy o riziku, měl by být výběr DIP přizpůsoben individuálním potřebám a možnostem.

Nejenom že tento produkt přináší řadu daňových výhod, ale také poskytuje investorům flexibilitu ve výběru, kam své peníze umístí. Toto představuje značný posun od tradičních penzijních produktů, nabízí totiž větší kontrolu nad investicemi a potenciál vyšších výnosů.

Investiční společnosti a DIP

Investiční společnosti umožňují investorům aktivně spravovat své investice a přizpůsobovat je měnícím se životním situacím a finančním cílům. Díky široké paletě nabízených produktů a služeb mohou klienti najít řešení, které nejlépe odpovídá jejich potřebám a investičnímu horizontu.

Conseq penzijní společnost – tato společnost je dobře známá svým zaměřením na správu portfolií a investičních fondů. Conseq nabízí širokou škálu možností pro investování prostřednictvím DIP, včetně možnosti individuálního výběru složení portfolia.

Wood & Company – finanční instituce se silným zázemím v oblasti kapitálových trhů, Wood & Company rozšiřuje své služby také o DIP. Klientům nabízí přístup k širokému spektru investičních nástrojů, včetně akcií a dluhopisů na mezinárodních trzích.

Patria Finance – s dlouholetou tradicí na českém trhu, Patria poskytuje komplexní služby v oblasti investic a obchodování. V nabídce DIPu klade Patria důraz na diversifikaci a optimalizaci investičního portfolia podle individuálních potřeb klientů.

S možností založení DIP u řady bank a investičních společností je nyní pro Čechy snazší než kdy dříve začít budovat své finanční zabezpečení na stáří. Využitím DIPu jako součásti komplexního finančního plánování mohou jednotlivci lépe čelit finančním výzvám budoucnosti a zajistit si tak klidnější a pohodlnější stáří.