Moderní novostavba bytového domu s žlutobílou fasádou.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesly ceny bytů mezičtvrtletně o 2,1 % a rodinných domů o 0,6 %. Naopak ceny pozemků v porovnání s prvním kvartálem narostly o 2 %.

Data vycházejí z HB Indexu, který systematicky mapuje aktuální stav na českém realitním trhu.

Zájem o byty klesá

Trend poklesu cen bytů pokračuje i ve druhém kvartálu tohoto roku, a to ve všech krajích České republiky. Snížení cen bytů dosáhlo 3,2 %v meziročním měřítku. Zajímavé je, že padá i zájem o byty, které byly dříve velmi populární. Jedná se například o byty velikosti 3+1 a 3+kk.

Faktem však zůstává, že investice do vlastního bydlení má stále dlouhodobou perspektivu. Kromě ochrany proti inflaci nabízí také zabezpečení pro budoucnost.

Nejvíce zlevňovalo Ústecko

Největší snížení cen bytů zaznamenaly tyto kraje:

  • Ústecký kraj – pokles o 5,7 %,
  • Jihočeský kraj – pokles o 4,3 %,
  • Liberecký kraj – pokles o 3,7 %,
  • Olomoucký kraj – pokles o 2,8 %.

V Praze se ceny bytů snížily o 2,2 %, a to včetně cen novostaveb.

Dvojnásobné slevy u paneláků

Podle aktuální analýzy se prodávající čím dál víc zaměřují na lákání kupujících pomocí individuálních slev. A to nejen u starších nemovitostí, ale i u nových staveb.

V případě panelových bytů jsou slevy často dokonce dvojnásobně vyšší než u bytů zděných.

V některých regionech se také prodejní doba nemovitostí prodloužila až pětinásobně.

Ceny pozemků ovlivňuje tvar i dopravní spojení

 HB Index také odhaluje, že ceny pozemků dále stoupají.

Při určování cen mají klíčový vliv faktory jako:

  • velikost pozemku,
  • tvar,
  • dostupnost inženýrských sítí,
  • dopravní spojení,
  • občanská vybavenost,
  • orientace pozemku
  • a sklon terénu.

Poptávka na trhu stále převyšuje nabídku, což vede k růstu cen. Roste též zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách mimo okraje velkých měst.

Nicméně zde brzdí nabídku zastaralé územní plány a kapacitní omezení infrastruktury.

Drahé hypotéky zvyšují poptávku po nájmech

I přes pokles cen bytů zůstává mezi lidmi velmi populární nájemní bydlení. Nemovitosti v Česku jsou totiž stále velmi drahé, což mnohým lidem brání, aby si je pořídili.

Situaci komplikují i vysoké úrokové sazby hypoték. V srpnu se v průměru pohybovaly okolo 6,2 %.

Nedostupné bydlení v Česku

Podle aktuálního Deloitte Property indexu se Česko dokonce řadí mezi druhou nejméně dostupnou zemi pro pořízení vlastního bydlení v celé Evropě.

Průměrně je třeba 13 hrubých ročních platů na pořízení nemovitosti o rozloze 70 m2, což zůstává přibližně na stejné úrovni jako v minulém roce.

Nájmy jsou v Praze dostupnější

Praha pak patří mezi tři nejdražší metropole, co se týče nákladů na pořízení bydlení. K tomu, aby si člověk mohl koupit nemovitost v hlavním městě, potřebuje 14,3 hrubých ročních mezd.

Pokud jde o nájemní bydlení, Česko je na tom lépe než některé další evropské země. Praha, kde průměrný měsíční nájem činí 14,4 eur (345 korun) za metr čtvereční, se umístila na 23. místě z 66 zkoumaných měst.

Ceny nájmů stouply v minulém roce. Tento nárůst byl způsobený hlavně zvýšenou poptávkou způsobenou vysokými úrokovými sazbami hypoték.

Nákup bytu v EU? Jen 5 ročních platů

Pokud jde o dostupnost vlastního bydlení v rámci zemí EU, nejlepší situace je aktuálně v Belgii a Norsku. Lidé zde potřebují méně než 5 hrubých ročních platů na nákup nemovitosti.

Za nimi pak následují Dánsko a Slovinsko.