Vrátit inflaci zpět k hodnotě 2 %. Takový je cíl Evropské centrální banky. Na svém březnovém zasedání proto rozhodla o tom, že přibrzdí nákupy dluhopisů v podpůrném programu APP.

Rada guvernérů se na svém zasedání také shodla, že hlavní úroková sazba bude i dál 0 %. Tedy rekordně nízko.

Inflace roste až k 8 %

Evropskou centrální banku trápí rychle rostoucí inflace z posledních měsíců. Přispěla k ní jak pandemie nemoci covid-19, tak válka na Ukrajině.

Sotva se totiž epidemická situace začala zklidňovat, přinesl ruský útok na Ukrajinu další nejistotu. Týká se nejen dalšího vývoje války, ale také dodávek plynu a ropy do řady evropských států.

Podle údajů Eurostatu (Statistický úřad Evropské unie) přitom už v únoru vystoupila inflace v eurozóně na 5,9 %. A očekává se, že data za březen dosáhnou dokonce na hodnotu 7,5 %.

Jen pro srovnání – v České republice byla únorová inflace dokonce 11,1 %. V eurozóně, tedy v zemích, které přijaly euro, byla vyšší jen v:

  • Litvě – 14 %
  • a v Estonsku – 11,6 %.

Každý měsíc o 10 miliard méně

Právě snížení investic do dluhopisů má podle Evropské centrální banky rostoucí inflaci zastavit. Hodlá je proto omezovat následujícím způsobem:

  • v dubnu nakoupí v programu APP aktiva za 40 miliard eur,
  • v květnu za 30 miliard eur
  • a v červnu za 20 miliard eur.

Nákupy dluhopisů v dalším čtvrtletí závisí na tom, jaký efekt přinese omezení investic plánované na duben–červen. Pokud střednědobý výhled inflace neoslabí, rada guvernérů následně čisté nákupy v programu APP zcela ukončí.

Skončil i PEPP

Rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů překvapilo investory. Očekávali totiž, že Evropská centrální banka bude spíš vyčkávat na další vývoj situace a nechá si otevřené dveře k různým možnostem.

Alespoň dokud nebude jasné:

  • jak se válka vyvine,
  • jaký bude dopad sankcí uvalených na Rusko
  • a jak se vše projeví na cenách a dostupnosti komodit, které do světa dodává právě Rusko a Ukrajina.

Oproti původním předpokladům se ale rada guvernérů rozhodla výrazněji reagovat už nyní. Není to navíc jediná změna, se kterou Evropská centrální banka v poslední době přišla. Ke konci března ukončila také nouzový program nákupů aktiv – PEPP. Jeho zavedení souviselo se snížením dopadů covidové pandemie.