Vrátit inflaci zpět k hodnotě 2 %. Takový je cíl Evropské centrální banky. Na svém březnovém zasedání proto rozhodla o tom, že přibrzdí nákupy dluhopisů v podpůrném programu APP.
Rada guvernérů se na svém zasedání také shodla, že hlavní úroková sazba bude i dál 0 %. Tedy rekordně nízko.
Inflace roste až k 8 %
Evropskou centrální banku trápí rychle rostoucí inflace z posledních měsíců. Přispěla k ní jak pandemie nemoci covid-19, tak válka na Ukrajině.
Sotva se totiž epidemická situace začala zklidňovat, přinesl ruský útok na Ukrajinu další nejistotu. Týká se nejen dalšího vývoje války, ale také dodávek plynu a ropy do řady evropských států.
Podle údajů Eurostatu (Statistický úřad Evropské unie) přitom už v únoru vystoupila inflace v eurozóně na 5,9 %. A očekává se, že data za březen dosáhnou dokonce na hodnotu 7,5 %.
Jen pro srovnání – v České republice byla únorová inflace dokonce 11,1 %. V eurozóně, tedy v zemích, které přijaly euro, byla vyšší jen v:
- Litvě – 14 %
- a v Estonsku – 11,6 %.
Každý měsíc o 10 miliard méně
Právě snížení investic do dluhopisů má podle Evropské centrální banky rostoucí inflaci zastavit. Hodlá je proto omezovat následujícím způsobem:
- v dubnu nakoupí v programu APP aktiva za 40 miliard eur,
- v květnu za 30 miliard eur
- a v červnu za 20 miliard eur.
Nákupy dluhopisů v dalším čtvrtletí závisí na tom, jaký efekt přinese omezení investic plánované na duben–červen. Pokud střednědobý výhled inflace neoslabí, rada guvernérů následně čisté nákupy v programu APP zcela ukončí.
Skončil i PEPP
Rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů překvapilo investory. Očekávali totiž, že Evropská centrální banka bude spíš vyčkávat na další vývoj situace a nechá si otevřené dveře k různým možnostem.
Alespoň dokud nebude jasné:
- jak se válka vyvine,
- jaký bude dopad sankcí uvalených na Rusko
- a jak se vše projeví na cenách a dostupnosti komodit, které do světa dodává právě Rusko a Ukrajina.
Oproti původním předpokladům se ale rada guvernérů rozhodla výrazněji reagovat už nyní. Není to navíc jediná změna, se kterou Evropská centrální banka v poslední době přišla. Ke konci března ukončila také nouzový program nákupů aktiv – PEPP. Jeho zavedení souviselo se snížením dopadů covidové pandemie.