Člověk držící v ruce několik set korun.

Tři až šest měsíčních příjmů – tak vysoká je ideální rezerva pro nečekané výdaje. Využijete ji ve chvíli, kdy v životě nastane náhlá událost, při které potřebujete zaplatit nárazově větší objem peněz. Většina Čechů ale takové úspory nemá. Rezervu na minimálně tři měsíce má jen 34 % lidí. Upozornil na to Index finančního zdraví.

Podle tohoto průzkumu České spořitelny má navíc 29 % Čechů vytvořenou jen velmi malou nebo žádnou peněžní rezervu. Úspory tak často nepokryjí ani běžné výdaje domácnosti za jeden měsíc.

Z průzkumu také vyplynulo, že 22 % lidí v současnosti za měsíc nic neušetří. Půjčovat si však prozatím nemusí. Naopak 9 % oslovených měsíčně sahá do svých úspor.

Rezervy ovlivňuje inflace i špatné hospodaření

Za nízké rezervy Čechů mohou stále se zvyšující náklady spojené s inflací. Podle průzkumu České spořitelny si 40 % respondentů odkládalo koncem minulého roku méně než před půl rokem.

Právě rostoucí inflace a energetická krize ztenčují rodinné rozpočty. Podle údajů Eurostatu z roku 2021 vynaložil průměrný Čech na náklady spojené s energiemi 6,1 % celkových výdajů domácnosti. V průměrném porovnání s ostatními v Evropě to bylo o 1,8 procentního bodu více.

A ceny energií navíc od té doby rapidně stouply.

Vysoká inflace a energetická krize však nejsou jediným důvodem, proč lidem chybí rezerva. 60 % nízkopříjmových domácností netvořilo rezervy ani před krizí.

Velkou roli často hraje nízké povědomí o tom, jak s penězi lépe hospodařit a jak je ušetřit.

Rezerva vás podrží v horších časech

Finanční rezerva vám přitom pomůže v případě, že přijdou nečekané výdaje. Například vysoký nedoplatek energií, rozbitá lednice nebo v tom horším případě dlouhodobá nemoc. Ta vás dokáže vyřadit z provozu na několik týdnů či měsíců.

Bez finanční rezervy je přitom velmi těžké zaplatit všechny běžné životní náklady.

Díky úsporám nepříjemné situace lépe překonáte. A vyhnete se zbytečnému zadlužování, které často vede i do dluhové pasti.

Jak začít? Sepište si příjmy a výdaje

Jako odrazový můstek k tvorbě rezervy vám postačí obyčejný papír a tužka.

Začněte tím, že si vypíšete seznam příjmů a výdajů. Jak těch pravidelných, tak i těch občasných.

Aby vaše finanční analýza byla co nejpřesnější, je vhodné pracovat s příjmy a výdaji posledních 3 měsíců. Pokud jste v této době zaznamenali větší finanční výkyv, například v době Vánoc, pracujte s delším časovým horizontem.

Díky tomu získáte dostatečný přehled o tom:

  • kolik peněz potřebujete,
  • za co je utrácíte
  • a kde se případně dá ušetřit.

Vyzkoušejte pravidlo 50/30/20

S úsporami vám pomůže také známé pravidlo 50/30/20. Podle něj rozdělte své čisté měsíční příjmy do skupin podle toho, za co utrácíte. Je to jedna z cest, jak svůj rozpočet dostat pod kontrolu.

Toto pravidlo říká, že:

  • 50 % vašich příjmů by mělo jít na zaplacení účtů, bydlení, jídlo, dopravu a jiné nezbytné výdaje.
  • 30 % využijte na co chcete – třeba na lístky do kina, na nákup knihy nebo na posilovnu. Je to jen na vás.
  • 20 % ušetřete nebo investujte. Doporučujeme tuto položku rozdělit na 10 % na spoření a 10 % na investice.

Pokud výdaje v prvních dvou skupinách překročíte, zamyslete se nad tím, kde se dá ušetřit.

Z nákupů pro radost dejte část bokem

Nemusí pršet, stačí, když kape. Tak bychom mohli popsat jednoduchou metodu spoření. I když je velmi prostá, její účinnost je nesporná.

Z každého nákupu pro radost dejte navíc 10 % stranou na spořicí účet.

Koupili jste si boty za 1 500 Kč? Pak pošlete 150 Kč na spořicí účet.

Malé částky se časem nastřádají a spoření vás nebude tolik bolet.

Pro rezervu využijte spořicí účty

Je dobré si uvědomit, že rezerva nemá sloužit jako investice.

Investice je dlouhodobá záležitost, klidně i na několik desítek let. Jejím cílem je co nejlepší zhodnocení vložených peněz.

Abyste toho dosáhli, je potřeba na investice nesahat a nezpanikařit, když se jim zrovna nedaří.

Rezervu naopak potřebujete mít vždy po ruce, abyste ji mohli čerpat, když to bude potřeba. Využijte k tomu například spořicí účty, které nabízí v dnešní době relativně dobré zhodnocení. U většiny poskytovatelů se úroky pohybují mezi 5 a 6 %. Nejen, že díky tomu alespoň částečně zpomalíte vliv inflace, ale hlavně máte peníze vždy u sebe. A můžete je kdykoliv vybrat.