Rozestavěný dům s investičními byty

Bydlení pro potomky nebo zajištění komfortu ve stáří. Motivace pro nákup dalších bytů se mohou lišit. Většině lidí však jde o lukrativní investici. V České republice se aktuálně nabízí k pronájmu přibližně 223 tisíc investičních bytů, které patří 71 tisícům vlastníkům. Podle výzkumu společnosti Dataligence pro Asociaci nájemního bydlení tvoří tyto byty zhruba desetinu celkového počtu. Největší koncentrace investičních bytů se nachází v Praze a Středočeském kraji.

Odhad investičních bytů je založen na kvalifikovaném úsudku, protože úřady nemají k dispozici přesná data, podobně jako v případě počtu neobydlených domů a bytů. Studie se proto zaměřila zejména na fyzické osoby, které vlastní dva a více bytů, a také majitele bytových domů.

Více bytů vlastní desetina Čechů

Podle katastru nemovitostí je v Česku k dispozici zhruba 4,4 milionu bytových jednotek, přičemž polovinu tvoří rodinné domy a druhou polovinu byty. Touha Čechů po vlastním bydlení zůstává nezměněna, i když v důsledku kombinace vysokých hypoték a nedostatku nemovitostí na trhu se lidé dočasně spokojí s nájemním bydlením. V nájmu v současnosti žije zhruba pětina Čechů, zbytek obyvatelstva pak bydlí „ve vlastním“.

Pokud jde o počty nemovitostí, zhruba 35 tisíc Čechů vlastní více než tři byty, přibližně 1200 lidí pak vlastní více než deset bytů. V zemi také žije více než 100 tisíc lidí se dvěma byty. Zde však nelze automaticky počítat s tím, že jeden z bytů nabízí na komerční nájemním trhu – tyto byty totiž často zůstávají v rodinách. Výzkum proto zohlednil pouze 30 % těchto bytů. Rekreační nemovitosti, jako jsou chaty a chalupy, nebyly do studie zahrnuty.

Byty k pronájmu se v České republice rozprostírají poměrně rovnoměrně, přesto však Praha zaujímá dominantní pozici. Naprostá většina lidí žije ve stejném kraji, kde vlastní investiční byt. Institucionální pronajímatelé, kteří spravují zhruba 55 tisíc nájemních bytů, svá portfolia naopak soustředí do větších měst. Pouze menší část majitelů, často zahraničních, nechává svůj byt prázdný pro zhodnocení.

Komu patří nejvíce investičních bytů?

Podle analytiků nabízí významnou část nájemního bydlení lidé ze střední třídy, kteří si zakoupili další byt, dost často i na hypoteční úvěr. Důvody jsou různé, jako přivýdělek, budoucí bydlení pro děti nebo zajištění na důchod.

Typickým majitelem investičního bytu je osoba starší 45 let se středoškolským vzděláním, obvykle z většího města. Pro tyto jednotlivce asociace založila novou Platformu individuálních pronajímatelů, která má zastupovat jejich zájmy, například při vyjednávání změn legislativy, které by umožnily rychlejší vystěhování neplatičů z bytu.

Jaká bude situace v budoucnu?

Developeři, kteří se doposud soustředili výhradně na výstavbu bytů k prodeji, se nyní snaží vyhovět rostoucí poptávce po nájemním bydlení. Očekává se, že zájem o nájemní bydlení bude postupně narůstat.

Příčinou je nejen současná situace na trhu hypoték, ale i dlouhodobý růst cen nemovitostí. Liší se i přístup mladší generace k vlastnictví. Mladé ročníky dávají přednost sdílení a flexibilitě a závazky jako hypotéky příliš nevyhledávají, což poptávku po nájemním bydlení dále podpoří.