Dotaz:

Dobrý den, nedávno mi přišel email od nějaké osoby, co je lékař z Keňi. Údajně jsem zdědil nějaké peníze, chtěl po mě, abych ho kontaktoval s tím, ať mu později doložím kopii občanského průkazu/pasu a číslo bankovního účtu. Jedná se o podvod nebo jak si to mohu ověřit?

Odpověď

Hezký den,

email, který popisujete, zní jako typický příklad podvodného schématu známého jako „nigerijský dopis“ (přestože v tomto případě jde o Keňu). Tento podvod spočívá v lákání obětí na velké sumy peněz (například dědictví), které ale neexistují. Podvodník obvykle žádá o osobní informace, jako je kopie občanského průkazu nebo pasu a bankovní údaje. Tyto informace jsou poté zneužívány pro krádež identity nebo přímé finanční podvody.

Je velmi nepravděpodobné, že byste náhle zdědil peníze od někoho, koho neznáte, zejména pokud pocházejí z jiné země. Další známky podvodu zahrnují neobvyklou gramatiku nebo formulaci v e-mailu, neznámého odesílatele a požadavek na poskytnutí citlivých osobních informací nebo peněz (například „poplatky“ potřebné pro uvolnění dědictví). Jedná se tedy s největší pravděpodobností podvod.

Nejnovější dotazy

Dobrý den, mám problém. Ve zkratce, naletěla jsem podvodníkům, svou vinou jsem jim poskytla informace…

Dobrý den, to možné není. Jak jste vy uvedla, stalo se to vaší vinou, tudíž…

Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu otázku, tatínek dluží více než čtvrt milionu…

Dobrý den, jestli se nedopustil nějakého podvodu, tak do vězení nepůjde. Velmi pravděpodobně se ale…

Dobrý den, rád bych zjistil, jestli je možné sloučit mé půjčky u HomeCredit a Provident,…

Dobrý den, jestliže máte záznam v registru, tak se obávám, že vám banky nevyjdou vstříc,…