Dotaz:

Dobrý den, nedávno mi přišel email od nějaké osoby, co je lékař z Keňi. Údajně jsem zdědil nějaké peníze, chtěl po mě, abych ho kontaktoval s tím, ať mu později doložím kopii občanského průkazu/pasu a číslo bankovního účtu. Jedná se o podvod nebo jak si to mohu ověřit?

Odpověď

Hezký den,

email, který popisujete, zní jako typický příklad podvodného schématu známého jako „nigerijský dopis“ (přestože v tomto případě jde o Keňu). Tento podvod spočívá v lákání obětí na velké sumy peněz (například dědictví), které ale neexistují. Podvodník obvykle žádá o osobní informace, jako je kopie občanského průkazu nebo pasu a bankovní údaje. Tyto informace jsou poté zneužívány pro krádež identity nebo přímé finanční podvody.

Je velmi nepravděpodobné, že byste náhle zdědil peníze od někoho, koho neznáte, zejména pokud pocházejí z jiné země. Další známky podvodu zahrnují neobvyklou gramatiku nebo formulaci v e-mailu, neznámého odesílatele a požadavek na poskytnutí citlivých osobních informací nebo peněz (například „poplatky“ potřebné pro uvolnění dědictví). Jedná se tedy s největší pravděpodobností podvod.

Nejnovější dotazy

Dobrý den, mám jednu exekuci na cca 8000 Kč. Pak dluh u mé zdravotní pojišťovny,…

Exekuce a dluh u fyzické osoby nemusí být překážkou pro založení živnosti. Avšak, důležitou podmínkou…

Dobrý den, když si chci založit běžný účet, musím mít nutně sebou občanský průkaz? Nepostačí…

Dobrý den pane Matoušku, jestliže si chcete založit běžný účet, banka bude vyžadovat předložení vašeho…

Dobrý den, rád bych se zeptal jaký je rozdíl když si eura rozměním například ve…

Zdravím Tomáši. Zde je několik výhod, které byste mohl mít při směně eur ve směnárně…