Napůl rozestavěný dům.

Opravy kolem domu mohou být často finančně náročné. Jedním z možných způsobů, jak veškeré náklady zvládnout, může být žádost o dotaci. V roce 2022 však tuto možnost využilo pouze 10 % Čechů.

Nejčastěji se peníze ze státních dotací využívají na zateplení domu. Nicméně podle reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank by v budoucnu mohly být tyto peníze spíše využity na nákup solárních panelů.

Dotace slouží k zateplení i výměně oken

I když jsou dotace na bydlení způsobem, jak si pomoci s nákladnými opravami nebo zlepšením domu, v loňském roce si o finanční příspěvek zažádala pouze desetina Čechů.

Nejčastějším důvodem pro žádost o dotaci bylo zateplení domu, které plánovala skoro 1/3 úspěšných žadatelů. Druhým nejčastějším důvodem byla výměna oken, kterou uskutečnila čtvrtina lidí.

Žadatelé musí přispět ze svého

Je však třeba zmínit, že dotace obvykle nepokryje celou částku nutnou na opravu nebo rekonstrukci. Zbývající částku tak žadatelé musí dofinancovat z vlastních úspor (70 %) nebo v některých případech úvěrem od banky (25 %).

Obliba dotací roste

Mezi populární investice patří tepelná čerpadla, solární panely a záchyt dešťové vody, které mohou v dlouhodobém horizontu ušetřit peníze.

Zpráva také ukázala, že oblíbenost dotací stále roste a v budoucnu by je mohlo využít až 20 % Čechů.

Stále více lidí přitom klade důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Proto polovina žadatelů plánuje investovat do fotovoltaických panelů, které snižují výdaje za elektřinu.

36 % žadatelů zvažuje investici do tepelných čerpadel a dalších 31 % chce investovat do záchytu dešťové vody, což může také výrazně snížit náklady na vodu.

Je třeba dodat, že dotace často nezahrnují celkové náklady na opravy nebo rekonstrukce, a proto většina žadatelů financuje zbývající částku ze svých úspor nebo půjčkou od banky.

Energeticky úsporná půjčka

Žadatelům, kteří potřebují peníze na zbývající část nákladů, nabízí Raiffeisenbank ve spolupráci s Raiffeisen stavební spořitelnou produkt zvaný REKOpůjčka. Má limit až 1,5 milionu Kč, nevyžaduje zajištění nemovitosti a má splatnost až 20 let.

Díky těmto podmínkám a nízké úrokové sazbě příliš nezatěžuje žadatelův měsíční rozpočet. Například půjčka ve výši 200 000 Kč může být splacena za pouhých 1 700 Kč měsíčně.