Skoro jako legendární Titanic. Tak rychle klesají v posledních měsících akcie americké automobilky Tesla. Za poslední rok už ze své hodnoty ubraly téměř 70 % – jen v úterý 3. ledna přitom ztratily více než 12 %!

Právě úterní propad ceny akcií byl nejhorší za poslední dva roky. Mohlo za něj oznámení údajů o prodejích aut za minulý rok. Potvrdilo se totiž, že výsledná čísla výrazně zaostala za plánem společnosti.

A to i přesto, že Tesla loni prodala přibližně o 40 % aut více než v roce 2021. Původní plán společnosti ale počítal s růstem o 50 %.

V posledním čtvrtletí navíc její prodeje meziročně vzrostly „pouze“ o 31 %.

Poptávka po teslách klesá

Právě výsledky z posledního čtvrtletí jsou ještě větším problémem než fakt, že se Tesle nepodařilo splnit původní cíle. Ukazuje se totiž, že ke konci roku poptávka po nových automobilech zeslábla.

A dokonce zaostala za celoročním mediánem.

Podle něj se automobilce podařilo každé čtvrtletí prodat zhruba 431 000 automobilů. V posledním kvartále to ale bylo jen asi 405 000.

I to přispělo k tomu, že společnost v minulém roce ztratila zhruba dvě třetiny své hodnoty. A Elon Musk přišel o pozici nejbohatšího člověka na Zemi. Propad přitom nezastavilo ani dvojnásobné zlevnění vozů Tesla z loňského prosince, které mělo zákazníky motivovat k větším nákupům.

Takto se vyvíjela cena akcií společnosti Tesla v posledním roce. Z hodnoty přibližně 350 dolarů, na které se pohybovala začátkem roku 2022, klesla na současných 100 dolarů. Zdroj: Nasdaq

Problém? Drahé energie i materiály

Firma se v současnosti potýká s řadou problémů. Patří mezi ně například:

  • růst úrokových sazeb způsobený válkou na Ukrajině;
  • zvyšující se ceny elektřiny v Evropě, které srážejí poptávku po elektromobilech;
  • zdražení materiálů potřebných k výrobě baterií, které vede i ke zdražení automobilů;
  • nebo větší konkurence světových automobilek, které se v posledních letech na výrobu elektromobilů také zaměřily.

Společnost navíc poškozují informace o chybách či poruchách vozů Tesla, které se pravidelně objevují. Například na přelomu roku upozornil na některé z nich australský influencer Luke Erwin.

K tomu všemu se přidává pokles prodejů na čínském trhu a komplikovaná situace na evropském trhu, který bojuje s vysokou inflací. Oba tyto trhy jsou přitom pro Teslu zajímavější než ten americký.

Situaci komplikuje i Musk

Dalším velkým problémem americké automobilky je Muskův nákup sociální sítě Twitter. Chaotický způsob, jakým začal Musk tuto společnost řídit, totiž vedl k dalšímu propadu Tesly.

Potvrzuje to i situace s twitterovým hlasováním o tom, zda má Musk v čele této sociální sítě zůstat. K tomu mimochodem vyzval sám americký miliardář. A slíbil, že se bude výsledky ankety řídit.

Jakmile se ukázalo, že lidé chtějí jeho odchod, akcie Tesly vzrostly.

Kvůli poměrně specifickému způsobu řízení Twitteru navíc výrazně utrpěla i Muskova popularita. A to je pro Teslu problém.

Podle renomovaného amerického ekonoma a držitele Nobelovy ceny Paula Krugmana totiž úspěch této společnosti do velké míry stojí na Muskově pozitivním obraze. A ten se začíná rozpadat.

Ekonom: ceny akcií jsou nadhodnocené

Krugman tvrdí, že Tesla byla v předchozích letech výrazně nadhodnocená a ceny jejích akcií neodpovídaly realitě. A podle tohoto ekonoma to platí i nadále.

S tímto názorem koresponduje i hodnota ostatních světových automobilek postavená na poměru ceny akcií k očekávanému zisku (P/E).

Začátkem ledna měla Tesla v tomto ukazateli hodnotu okolo 35. U ostatních automobilek přitom však byla čísla mnohem nižší. Například:

  • Volkswagen měl zkraje roku hodnotu kolem 4,5;
  • Hyundai přibližně 3,1
  • a BMW necelé 3.

Vávra Tesle dál věří

Stále však existuje řada investorů, kteří Tesle věří. A to i přes zmíněnou kritiku a přes řadu problémů, se kterými se společnost potýká.

Patří mezi ně například Radovan Vávra. Koncem minulého roku dokonce zveřejnil tento tweet:

Z příspěvku tohoto investora a bývalého šéfa Komerční banky je jasné, že je o návratu Tesly na výsluní zcela přesvědčený.

Podobně ale před časem věřil i projektu XIXOIO. A jeho představitelé jsou nyní podezřelí z půlmiliardového podvodu.

Napodobí Tesla příběh Cisca?

Vávra však není zdaleka jediný, kdo Tesle věří. Například Adam Jonas z americké investiční banky Morgan Stanley věří, že akcie Tesly mají ve skutečnosti hodnotu 250 dolarů. Tedy více než dvojnásobku současné ceny.

Jestli se na ni ale skutečně dostanou, je otázka. Někteří odborníci totiž v souvislosti s Teslou připomínají příběh společností Microsoft či Cisco, které na přelomu století patřily mezi nejhodnotnější firmy na světě. Pak ale přišel prudký propad.

Microsoftu se podařilo vrátit na původní úroveň až za 14 let. A Cisku se to nepodařilo dosud.

A jaký bude příběh Tesly?

Vrátí se zpátky na hodnotu z předchozích let, udrží se na stávající hladině, nebo půjde ke dnu jako Titanic? To ukážou až příští měsíce.