Dotaz:

Dobrý den, jak je to prosím s daněním u kryptoměn? Musím jako OSVČ danit zisky až od určité částky?

Odpověď

Dobrý den,

zdanění kryptoměn je regulováno tak, že zisky z kryptoměn jsou považovány za „ostatní příjmy“ a podléhají dani z příjmů. Kryptoměny nejsou v České republice považovány za investice, a proto se na ně nevztahuje tzv. časový test, který by umožňoval nezdanění zisků z investic držených déle než tři roky.

Pro výpočet zdanitelného zisku je možné použít dvě metody: metodu váženého průměru nebo metodu FIFO (First-in, First-out). Metoda váženého průměru spočívá v zjištění průměrné pořizovací ceny aktiv a následném vypočtení zisku jako rozdílu mezi prodejní cenou a touto průměrnou pořizovací cenou. Metoda FIFO předpokládá, že první zakoupená aktiva jsou také první prodaná, a zisk se vypočítá na základě nákupní ceny prvních aktiv.

Co se týče daně, standardní sazba daně z příjmů činí 15 %. Je důležité si uvědomit, že příjmy z kryptoměn jsou sledovatelné a i přes často vnímanou anonymitu operací s kryptoměnami, jsou tyto transakce zaznamenávány a zůstávají digitální stopy, které mohou být sledovány finančními úřady.

Nejnovější dotazy

Zdravím, najdu někde u vás na webu přehled všech kódů bank?

Dobrý den, přehled všech kódů bank najdete na této stránce: https://financo.cz/kody-bank .

Dobrý den, je prosím ještě autolékárnička povinnou součástí výbavy auta?

Dobrý den, ano, autolékárnička je stále povinnou součástí výbavy každého vozidla. Dle zákona musí být…

Dobrý den, rád bych zjistil jestli je možné zakoupit nemovitost, když jsem v insolvenci? Děkuji.

Dobrý den, moc nerozumím dotazu, jak to myslíte. Pokud jste v insolvenci, tak nemáte (neměl…