Jeřáb pracující na stavbě bytových domů.

Výrazné ochlazení. Přesně to hlásí v posledních měsících sektor stavebnictví. Jen za první pololetí letošního roku se totiž počet nových bytových projektů meziročně snížil o 19,5 % a u rodinných domů přišel propad dokonce o 32,9 %. Ukazují to některé statistiky.

Podle čísel, která zveřejnil Český statistický úřad, jsou však údaje o něco optimističtější. Jeho data o stavební produkci za první pololetí naznačují pouze lehký meziroční pokles. A v červnu vykázala dokonce mírný růst.

Navíc přibývá rekonstrukcí a projektů na přestavbu nebytových prostor na byty. Přesto je jejich počet podle Českého statistického úřadu stále poměrně nízký.

ČSÚ: Meziměsíční růst překonal 2 %

Poměrně pozitivní je také pohled na počet dokončených stavebních projektů. Během prvního pololetí letošního roku totiž bylo dokončeno o 2,7 % více bytů ve srovnání s předchozím rokem. A v červnu statistiky zaznamenaly nárůst dokonce o 4 %.

Výrazný problém však nastává u udělených stavebních povolení pro bytové domy. Jejich počet totiž v prvních šesti měsících letošního roku klesl o 34,6 %, což naznačuje, že v budoucnu nabídka nových bytů opět klesne.

Celková stavební produkce pak v prvním pololetí zaznamenala meziroční pokles o 2 %. Situace se začala měnit teprve v červnu, kdy stavební produkce zaznamenala meziroční nárůst o 1 %. Meziměsíčně pak vyskočila dokonce o 2,5 %.

Ceny domů prudce rostou

Přestože výstavba spíše stagnuje, hodnota nově povolených staveb se zvyšuje. Jen za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenala nárůst téměř o 7 % na 287 miliard Kč. To je nejvyšší hodnota od roku 2006, kdy se začal tento ukazatel sledovat.

A to i přesto, že počet vydaných stavebních povolení klesl o 10,9 %, což představuje nejnižší hodnotu za první pololetí od roku 2016.

Ekonomové: Trh se brzy ochladí

Vzhledem k menšímu počtu nových staveb roste konkurenční boj mezi stavebními společnosti, které jsou tak tlačené ke snižování cen.

V současnosti přitom ještě profitují ze zakázek, které si zajistily v předchozích letech a nyní je realizují. Podle prognóz ekonomů, kteří se na stavebnictví zaměřují, se však do konce tohoto roku situace změní a trh se o 2 % ochladí.