Panorama hlavního města Prahy

Hodnotné pozemky v centru Prahy, které jsou v majetku magistrátu, vábí mnohé developerské společnosti. Ze statistik hospodářských výsledků oddělení majetku pražského magistrátu lze vyčíst, že město loni na prodeji pozemků vydělalo rekordní miliardy korun. Ve srovnání s předchozími lety jde o více než dvojnásobné číslo.

Aktuálně pokračují prodeje dalších atraktivních pozemků, některé z nich nacházejí nové majitele v řadách developerů.

Praha smění pozemky za 1,7 miliard Kč

Podle slov Adama Zábranského (Piráti), radního pro majetek, statistiky zahrnují nejen zisky z prodejů, ale i výsledky směn pozemků. Město se totiž s vládou dohodlo na výměně některých nemovitostí – vláda jako protislužbu Praze nabídla jiné nemovitosti a parcely.

Zábranský zdůraznil, že Praha v roce 2022 úspěšně uzavřela dlouho připravované směny s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, což mělo významný dopad na celková čísla.

Šlo například o loňskou výměnu pozemků v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejichž hodnota činí téměř tři sta milionů korun. Za tuto transakci získal magistrát území s tenisovými kurty na Letné, prostor bývalé mateřské školy ve Vršovicích a vilu v Říčanské ulici.

Praha ve směnách pokračuje i letos, se státem smění například pozemky v areálu Nemocnice na Bulovce. V rámci této výměny město získá mimo jiné karlínská kasárna a dům v Hybernské ulici. Celková hodnota této transakce má činit 1,7 miliardy korun.

Metropole privatizuje městské pozemky

Směnami ovšem majetkové operace města nekončí. Praha také investovala půl miliardy korun do nákupu (nejen) stavebních parcel – a do jejího portfolia rovněž přibyly nové budovy o stejné hodnotě. Městský úřad například letos provedl nákupy pozemků od Českých drah a pražského dopravního podniku za částky v desítkách milionů korun.

Vedle toho probíhají také prodeje městských pozemků do soukromých rukou. Po více než patnácti letech čekání se firma Sekyra Group rozhodla uplatnit své předkupní právo a aktivně investuje do nákupu pozemků na Rohanském ostrově, kde vzniká nová čtvrť. Před dvěma lety tato společnost zakoupila místní pozemky od Prahy za částku přesahující sto milionů korun, a letos v červnu uzavřela dvě další kupní smlouvy, které dohromady dosáhly hodnoty čtyř set milionů korun.

Jak potvrdil výkonný ředitel firmy Leoš Anderle, v současné době probíhá nákup jednotlivých etap projektu na Rohanském ostrově. Do konce roku má Sekyra Group v plánu získat ještě jednu etapu a poté následují poslední dvě.

Město Praha rovněž uskuteční prodej pozemků za částku 124 milionů korun v lokalitě Staré Město nedaleko Anežského kláštera, kde se momentálně realizuje bytový projekt s názvem U Milosrdných.

Za investicí stojí developerská společnost Creditas Real Estate, která vystupuje přes svou dceřinou firmu Praga Progetti e Investimenti. Původně byl tento projekt známý jako „maršmeloun“ díky své bílé a růžové fasádě. Po kritice byl ale koncept přepracován a nyní se blíží dokončení.

Kromě toho se Praha rozhodla prodat také nepotřebné nemovitosti v Lázních Toušeň za částku 32 milionů korun.

Jaké nákupy chystá město v budoucnu?

Česká pošta zvažuje prodej své centrály v Jindřišské ulici – radnice se tak pravděpodobně bude muset připravit na velký nákup. Pošta sice hodlá budovu nabídnout i dalším zájemcům prostřednictvím takzvané obálkové metody, podle Zábranského ale bude město mít příležitost vyrovnat nejvyšší nabídku.

Očekává se, že hodnota této budovy bude stanovena okolo jedné miliardy korun. Podle Zábranského z jednání s náměstkem pro finance, Zdeňkem Kováříkem, vyplývá,  že by město mohlo na tuto transakci najít dostatek peněz. Definitivní rozhodnutí by mělo být známo do konce roku.

Současně probíhá také jednání ohledně Jindřišské věže ve stejné ulici, kterou si město přeje zakoupit od Pražského arcibiskupství za částku v řádech vyšších desítek milionů korun. Předmětem jednání je také zámek Veleslavín, kde vláda diskutuje s magistrátem o převodu nemovitosti, který by umožnil státu získat další areály významných nemocnic.