Novostavba bytového domu.

Podle nedávné studie Trend Report 2023, zveřejněné Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), jsou byty stále dražší a hypotéky jsou pro mnoho lidí prakticky nedostupné. Nicméně stále je skupina lidí, kteří mají velký zájem o nové byty. To vede k tomu, že přibývá nájemních bytů a zároveň se zvyšuje cena nájmů.

Mezi hlavní kupce nových bytů patří institucionální investoři, kteří je následně pronajímají. Tito investoři jsou často velké organizace nebo společnosti, jako jsou:

  • investiční, penzijní a zajišťovací fondy,
  • pojišťovny,
  • investiční banky
  • nebo státní investiční fondy.

Naopak mnoho lidí na vlastní bydlení nedosáhne. Proto se čím dál častěji přesouvají do nájemních bytů.

Developeři jsou také pronajímateli

Nájemních bytů je však na trhu nedostatek. To přilákalo pozornost developerů, kteří se stále více věnují jejich výstavbě.

Pak je buď prodávají zmíněným investorům, kteří byty pronajímají, nebo nemovitosti pronajímají sami. Výstavbu bytů k pronájmu plánuje například společnost Trigema nebo Creditas Real Estate.

I přes nárůst poštu nových nájemních bytů je pravděpodobné, že ceny neklesnou. Naopak spíše mírně porostou – alespoň v Praze.

Podle analýzy Asociace pro rozvoj realitního trhu se obvyklá cena nájmu v Praze pohybuje mezi 300 až 400 Kč za metr čtvereční u starších bytů. U novostaveb je to zpravidla 400 až 500 Kč.

Výsledky průzkumu Trend Report navíc ukázaly, že téměř polovina dotazovaných realitních odborníků předpovídá, že ceny nájmů vzrostou minimálně o 5 %.

Vyšší poptávka má za následek to, že dochází k postupnému zvyšování nájemného nejen u nově pronajatých bytů, ale i při prodlužování nájemních smluv. Výraznějšímu růstu nájmů však brání vysoké ceny energií.

Získat hypotéku je složitější

Trend přechodu od vlastnického bydlení k nájmu se začal projevovat v minulém roce poté, co v roce 2021 dosáhla poptávka po koupi bytů rekordních hodnot. Tento nárůst byl podpořen pandemií COVID-19, která vyvolala obavy z inflace a znehodnocení úspor.

To vedlo k tomu, že se mnoho lidí se rozhodlo k rychlému nakupování nemovitostí. Zároveň byly na hypotečním trhu příznivé podmínky.

Od druhé poloviny roku 2021 však úrokové sazby rychle rostly a pro běžné lidi se hypotéky stávaly stále více a více nedostupnými. K tomu se navíc loni přidalo zpřísnění podmínek pro poskytování hypotéky.

I přesto se v první polovině roku 2022 prodávalo mnoho bytů a jejich ceny rostly. Ve druhé polovině roku se však hypotéky staly natolik drahými, že prodeje začaly klesat. V prosinci loňského roku se úroková sazba hypoték dokonce přiblížila k 6 %.

Prodej bytů přibrzdila válka

Negativní dopad na trh s bydlením měl i válečný konflikt na Ukrajině. To se nejvíce projevilo na trhu s novostavbami, kdy bylo v loňském roce prodáno nejméně bytů od roku 2011, jak ukazuje zpráva TrendReport.

V regionech bylo v celém loňském roce prodáno pouze 4917 nových bytů, což je téměř o polovinu méně než v roce 2021. Nejvíce nových bytů přitom bylo nabízeno ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Průměrná cena prodaného bytu v regionech se v závěru loňského roku pohybovala kolem 100 692 Kč za metr čtvereční. Znamená to, že šedesátimetrový byt se prodával za přibližně šest milionů korun.

Nejvíce nabídek nových bytů bylo zaznamenáno v následujících krajích:

  • Středočeský,
  • Ústecký,
  • Moravskoslezský
  • a Jihomoravský.

Naopak nejméně bytů se prodávalo na Vysočině.

Nejlevnější byty byly v Ústeckém kraji, kde se dalo pořídit bydlení za nižší cenu.

V Praze za metr zaplatíte přes 170 000 Kč

V Praze se pak podle analýzy společností Trigema, Skanska Residential a Central Group prodalo 3100 nových bytů, což je o 59 % méně než v roce 2021. Průměrná cena prodaného nového bytu činila 170 511 Kč za metr čtvereční.

Na trhu se také začalo objevovat více starších bytů. Jejich nabídka v regionech vzrostla o více než 120 % na 18 000 bytů. Průměrná cena prodaného staršího bytu klesla meziročně o 4,3 procenta na 54 414 Kč za metr čtvereční.

V Praze se zvýšila nabídka starších bytů o více než dvě třetiny, průměrná cena byla 121 910 Kč za metr čtvereční.