Přehled investic zasypaný žetony se symbolem bitcoinu

Asi každý z nás již o Bitcoinu slyšel, ať už od známých nebo z nějakého článku. Možná jste dokonce zjišťovali, zda se do této kryptoměny opravdu vyplatí investovat – a máte to zkusit právě teď nebo ještě počkat?

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je jednou z kryptoměn, což jsou virtuální měny, které využívají k zajištění bezpečnosti plateb kryptografii.

Každý finanční systém potřebuje určitá bezpečnostní opatření. Ta se liší podle způsobu platby:

  • Fyzická měna

Jako prevenci padělání využívá různé bezpečnostní prvky na mincích a bankovkách. Mezi tyto prvky patří vodoznaky, svítící nitě, reliéfní tisk a inkoust, který mění barvu.

  • Platební karty

Společnosti jako Visa, Mastercard a American Express využívají bezpečnostní prvky, které snižují riziko krádeže platebních karet. Patří sem například EMV čipy, PIN, CVC kódy a monitorování podvodných transakcí.

  • Kryptoměny

Bitcoin a další kryptoměny používají jako hlavní bezpečnostní opatření kryptografii, tedy šifrování. To zajišťuje, že transakce jsou zabezpečené, transparentní a nezměnitelné. V praxi se využívá kombinace asymetrického šifrování, digitálních podpisů a decentralizovaného blockchainového systému.

Každý typ měny má své vlastní bezpečnostní mechanismy, které odpovídají jeho povaze a způsobu fungování. Kryptoměny, jako je Bitcoin, používají k zabezpečení finančních transakcí složité šifrování. K ukládání finančních údajů se využívají šifrovací techniky ve formě tzv. „hashů“, které jsou považovány vědeckou komunitou za vysoce bezpečné.

V digitálním světě lze data snadno krást, duplikovat, hacknout nebo smazat. V roce 2018 zaznamenaly úřady tisíckrát více podvodů s platebními kartami než s papírovými penězi. Tady nastupují kryptoměny s výhodami, které nabízejí v oblasti bezpečnosti.

Základem je šifrování

Kryptografie má svůj původ nejméně před 6 000 lety ve starověkém Egyptě. Až s nástupem počítačů se však tato věda dostatečně zrychlila pro každodenní použití.

V současné době je většina kryptoměn, včetně bitcoinu, zabezpečena pomocí vysoce bezpečné hashovací funkce, která se používá pro ukládání finančních informací a provádění plateb. Tyto funkce převádějí řetězce dat nebo hesel na složité kódy, tzv. „hashe“, které jsou dešifrovatelné pouze s příslušným klíčem.

Bitcoin využívá šifrování na úrovni SHA-256, což je standard vysoké úrovně, vyvinutý v roce 2001 americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA).

Proto je velmi důležité nepoztrácet heslo k bitcoinové peněžence. Obnovení by trvalo velmi dlouhou dobu.

Bitcoin a blockchain

Zatímco kryptografie zajišťuje zabezpečení bitcoinu, blockchain slouží k zaznamenávání dat o pohybech peněz. Jedná se v podstatě o knihu transakcí, která dokumentuje veškeré provedené transakce s měnou.

Specifikem Bitcoinu (ačkoli ho od té doby kopíruje mnoho jiných kryptoměn) je fakt, že jeho blockchain je zcela veřejný. To znamená, že kdokoli s počítačem a přístupem k internetu se může připojit a prohlížet celý blockchain. Ano, je to tak jednoduché. Nemusíte být obchodníkem ani interním zaměstnancem, abyste viděli každičkou transakci, která se kdy na Bitcoin blockchainu uskutečnila a zaznamenala.

Proč je hlavní kniha transakcí tak důležitá? Je to z důvodu zajištění toho, že jste oprávněným vlastníkem konkrétního bitcoinu.

Můžete si to představit takto: Ve fyzickém světě není možné utratit peníze dvakrát. Když vám někdo předá papírovou bankovku, nemůže ji dát nikomu jinému. Je to fyzicky nemožné.

Transakce s Bitcoinem jsou levnější

Platby v digitálním světě jsou ovšem komplikovanější. Někdo si může například vytvořit duplikát konkrétního digitálního tokenu – a problém je na světě. Mnoho obchodníků proto dnes využívá platební brány a další zprostředkovatele, jako jsou například PayPal nebo Visa, aby ověřili platbu a zajistili bezpečný převod peněz. Bohužel, tyto služby jsou často spojeny s vysokými poplatky, které obchodníci musí platit. Podle statistik mohou být poplatky za zpracování plateb kartou až 3,5 %, což může být pro malé podniky překážkou, zejména pokud je hrubá zisková marže nízká.

Bitcoin na rozdíl od jiných platebních metod využívá transakční knihu k zaznamenávání pohybu měny. To znamená, že obchodník, který ověřuje zůstatek bitcoinů zákazníka, může sám kontrolovat účetní knihu, místo aby musel spoléhat na třetí stranu.

Díky tomuto přístupu jsou transakční poplatky za bitcoiny podle výzkumníků z Královského technologického institutu KTH poměrně nízké, často se pohybují v rozmezí od 0 do 1 %. Tuto výhodu si začaly uvědomovat i malé podniky. V současné době přijímá bitcoiny 2 300 malých amerických podniků a 13 velkých národních společností.

Bitcoin je rozhodně pro mnoho lidí zajímavou investicí. Obecně by se dalo říci, že podíl bitcoinu na vašich celkových investicích by měl být spíše v jednotkách procent, zatímco podíl akcií ve vašem portfoliu by měl být takřka v desítkách procent.