Pobočka Air Bank ve Vodičkově ulici v Praze.

Zaplatit kartou nebo bankovním převodem a poté si platbu rozdělit do 3 splátek. Bezúročně. A třeba i zpětně. Takovou službu nově nabízí Air Bank. Tento typ odložené platby mohou využít všichni její klienti, a to za jednorázový poplatek 50 Kč.

Rozložení platby nabízí Air Bank u transakcí od 3 000 Kč do 30 000 Kč. Stačí jen splnit několik základních podmínek:

 • využívat účet u Air Bank jako svůj hlavní (tedy mít na něm pravidelný příjem minimálně 10 000 Kč měsíčně, a to po dobu 3 měsíců),
 • používat mobilní bankovnictví My Air (služba je dostupná pouze v mobilní aplikaci – internetové bankovnictví rozložení plateb neumožňuje)
 • a mít splacenou poslední transakci, kterou jste si takto rozložili.

Pomoc s nečekanými výdaji

Rozložením plateb chce Air Bank klientům usnadnit řešení nečekaných situací, se kterými se v životě setkají. Tedy když potřebují prostředky například na opravu auta nebo na nákup nové lednice.

Podle průzkumu, který si nechala banka vypracovat, by totiž většina klientů nezvládla tyto výdaje pokrýt ze svého měsíčního rozpočtu. Proto jim má pomoci nová služba.

A jak vše funguje?

 • V mobilním bankovnictví si vyberete platbu, kterou chcete rozložit.
 • Banka vám následně pošle tyto peníze zpátky na účet – získáte tak prostředky potřebné na vyřešení nečekaných výdajů.
 • A poté vše uhradíte ve 3 měsíčních splátkách.

Nestihnete zaplatit? Počítejte s úrokem 9,9 %

Než novou službu od Air Bank využijete, pamatujte na jednu věc – rozložit si můžete jen útratu za zboží či služby. Novinka se nevztahuje na:

 • převody z běžného na spořicí účet,
 • trvalé příkazy,
 • inkaso,
 • splátky půjček a hypotéky
 • nebo například na platby na cizoměnovém účtu.

Zároveň mějte na paměti, že i tento druh odložené platby je ve své podstatě půjčka. Musíte ji tedy včas splatit.

Pokud se vám nepodaří splátky uhradit ve smluveném termínu, banka vám nabídne přeměnu nesplacené částky na klasický spotřebitelský úvěr. U něj vás přitom čeká úrok 9,9 %.

A pokud budete mít se splácením problémy i nadále, počítejte s tím, že banka bude půjčené peníze vymáhat.

Ve stopách Skip Pay i Alzy

Air Bank není zdaleka prvním poskytovatelem, který klientům umožňuje rozložit si platbu na třetiny. Tuto službu nabízí také:

 • Alza – pod názvem Třetinka,
 • Skip Pay (dříve Mall Pay) – pod názvem Skip Třetina,
 • Twisto – pod názvem Nákup na třetiny,
 • aplikace Klarna.

Tyto možnosti ale najdete jen v obchodech, které některou ze zmíněných služeb podporují. Navíc je můžete využít jen u aktuálního nákupu.

U Air Bank si přitom rozložíte až 2 měsíce staré transakce.

Zároveň je třeba říct, že kromě Air Bank jsou všechny služby bez poplatků (a samozřejmě také bez úroků).

Nemusíte se bát podvodníků

Jak už jsme zmínili, rozložení platby na třetiny je vlastně jen určitým druhem odložených plateb. Tedy půjčky, kdy za vás objednané zboží či služby zaplatí nejprve poskytovatel. A vy vše doplatíte až za několik týdnů.

Takový postup má své výhody. Tou hlavní je fakt, že zboží reálně zaplatíte až v době, kdy ho máte skutečně doma. A ujistíte se, že vám vyhovuje.

Takový postup je tedy bezpečnější než dříve oblíbený nákup na dobírku. U něj jste zboží zaplatili v době, kdy jste převzali balík. Aniž byste však měli jistotu, že je v něm opravdu objednané zboží.

Nakupujete, kdy chcete

Právě větší bezpečnost je jeden ze dvou hlavních důvodů, proč odložené platby v posledních měsících nabírají na popularitě. Tím druhým je to, že můžete nakupovat kdykoliv. I když zrovna nemáte na účtu ani korunu.

Například pár dní před výplatou.

Jednoduše si vybrané zboží koupíte a zaplatíte ho až za dva týdny. Nebo ještě později. Podle toho, kterou službu využijete.

Nákup na splátky? Uvažuje o něm Rohlík

Původně lidé využívali odložené platby jen u spotřebního zboží. V poslední době si ale tento způsob placení nachází cestu i do obchodů s potravinami. V Česku ho nabízejí on-line supermarkety Košík a Rohlík.

V zahraničí jdou přitom ještě dál. Loni v srpnu totiž britský obchodní řetězec Iceland Foods nabídl svým zákazníkům on-line nákup na splátky.

Lidé v něm mohou takto nakoupit zboží až za 100 liber, které pak splácejí po 10 librách týdně.

Není přitom vyloučené, že se podobného přístupu časem dočkáme i v České republice. Zmíněný Rohlík totiž před časem přiznal, že o podobné možnosti také uvažuje.