Sídliště s panelákovými domy

Panelákové byty zlevňují rychleji než ostatní starší nemovitosti na trhu. Podle nedávných studií se tržní hodnota panelákových bytů meziročně snížila až o více než 10 %.

Realitní makléři potvrzují stálý zájem o bydlení v panelácích.  Bohatá nabídka však způsobuje, že tyto byty reagují na cenové změny rychleji než jiné nemovitosti. Lokalita stále hraje důležitou roli při stanovování ceny, stále více však roste i význam kvality rekonstrukce a údržby celého objektu.

Aktuální analýzy trhu ukazují, že nabídkové ceny panelových bytů meziročně klesly, a to v průměru o 9 %. Trh starších bytů jako celek pak zaznamenal pokles o 6 %. I realitní kanceláře uvádějí meziroční pokles cen u starších a nezrekonstruovaných panelových bytů až o 15 %. Přesto zájem o tyto byty neklesá. Díky lepším cenám představují pro mnoho lidí přijatelnou alternativu k novostavbám.

Není panelák jako panelák

Panelové domy ovšem nejsou jednotnou kategorií, situace se tak u různých druhů bytů může lišit.

Bydlení v rekonstruovaných bytových domech v dobrých lokalitách nezlevňuje výrazněji než zbytek trhu a potenciální kupci mezi sebou často dokonce soutěží v aukcích. V některých částech Prahy a Brna jsou dokonce panelové byty žádanější než srovnatelné byty v cihlových domech. Naopak cena panelákových bytů před rekonstrukcí, které stojí mimo atraktivní lokality, se propadla výrazněji. Platí úměra, že čím více nedostatků panelový byt má, tím pohyblivější je jeho cena.

V minulém roce dosahovala v Praze průměrná cena za m2 panelového bytu zhruba 111 tisíc korun. Naproti tomu v Karlovarském a Ústeckém kraji se nabízely byty za pouhých 29 tisíc korun za m2. Snížení cen panelových bytů je způsobeno především tím, že na trhu je nyní větší nabídka těchto nemovitostí.

Ochlazuje se trh s nemovitostmi?

Starší panelákové byty již léta slouží jako klíčový indikátor vývoje rezidenčního trhu. Panelákové byty jsou dispozičně i stavebně-technicky unifikované jednotky, jakých jsou v dané lokalitě často dostupných desítky nebo dokonce stovky. Majitelé těchto bytů musejí při prvních náznacích poklesu poptávky snižovat ceny kvůli velké konkurenci.

Panelové byty jsou dlouhodobě levnější než starší byty v cihlových domech, což je zčásti způsobeno lokalitou. Cihlové domy se totiž často nacházejí v atraktivnějších částech města. Také u nich často hrají roli emoce a touha bydlet v místě s geniem loci, za kterou jsou kupující ochotni připlatit.

Zájem však o panelové bydlení přesto zůstává vysoký, podle katastru nemovitostí se jich v minulém roce prodalo téměř 24 tisíc, v paneláku se tak nacházel téměř každý druhý prodaný byt.

Staré domy ukrývají spoustu „kostlivců“

Developeři například již delší dobu upozorňují na to, že panelové domy z komunistické éry jsou již za svou životností a nesplňují standardy moderního bydlení. Poukazují také na dispoziční nedostatky panelových bytů, které často mají neúměrně velké chodby.

Kupující by se při výběru bytu v panelákovém domě měli zajímat o vlastnickou strukturu bydlení (např. zda jde o bytové družstvo) a ptát se, proč dům dosud neprošel rekonstrukcí. Péče o panelákové domy je totiž klíčová a nezateplené nebo neopravené prvky mohou znamenat, že se stejným způsobem přistupuje ke stupačkám, topení nebo střeše. Kvalita celého sídliště je také důležitá. Tyto faktory mohou ovlivnit budoucí hodnotu nemovitosti.

Zdá se, že rozdíly mezi modernizovanými paneláky a staršími nezrekonstruovanými domy se budou v budoucnu ještě prohlubovat. Paneláky ovšem zůstanou populární formou bydlení, zejména pro ty, kdo nemají dostatek peněz na novostavby. Praha se proto například plánuje zaměřit na rozvoj sídlišť a podobné priority má i stát. Ten se snaží regenerovat sídliště a dotuje také zateplení panelových domů s cílem prodloužit jejich životnost.