Mapa světa se šálkem kávy, cestovním pasem a letenkami

Používáte dlouhodobé cestovní pojištění na platební kartě? Tato varianta může být finančně příznivější, ale nemusí vždy zajišťovat dostatečné krytí. Je důležité být obezřetný a informovaný, abyste předešli nečekaným potížím.

Existuje několik variant cestovního pojištění – oblíbené je například běžné pojištění na konkrétní termín, které obvykle stojí několik stovek korun. Alternativou je dlouhodobé cestovní pojištění spojené s platební kartou, které je zpoplatněno měsíčně a mnozí ho mají sjednané trvale.

Dlouhodobé cestovní pojištění u platební karty nabízí nesporné výhody, jako je nízký měsíční poplatek a trvalé krytí. Navíc je výrazně levnější a také vám ušetří čas. který byste normálně strávili „obíháním pojišťoven”.

U této varianty je však třeba počítat i s určitými omezeními. Při sjednávání tohoto pojištění je důležité věnovat pozornost pojistným limitům a rozsahu pojistného krytí. Nižší cena často znamená menší krytí, což se vám na dovolené může vymstít.

Pozor na pojistné limity

Klíčovou součástí cestovního pojištění je krytí léčebných výloh, které vás chrání v případě zranění nebo nemoci. Pojistný limit by měl odpovídat vaší cílové destinaci. Pokud cestujete pouze do sousedních zemí, může vám stačit nižší limit kolem 3 milionů korun. Nicméně, pokud cestujete dále po Evropě, je vhodné mít vyšší limit, třeba až dvojnásobný.

Čím dále od domova cestujete, tím vyšší by měl být váš pojistný limit, zvláště v exotických destinacích. Pro cesty do USA, kde jsou zdravotní služby velmi drahé, se doporučuje mít dokonce neomezený limit.

Dlouhodobé cestovní pojištění spojené s platební kartou však nemusí na takové cesty postačovat, proto je důležité si ověřit před cestou výši krytí, kterou pojištění nabízí. Některé pojistky mají nízké limity okolo 3 milionů korun, jiné o něco vyšší kolem 10 milionů korun. Existují i možnosti s limity až 100 milionů korun, ty se ale častěji vyskytují u dražších balíčků a nejsou běžným standardem.

Sdílené pojistné limity: recept na problém

V souvislosti se sdílením cestovního pojištění také zpozorněte u toho, zda jsou pojistné limity u platební karty určeny pro celou skupinu společně nebo zvlášť pro každého jednotlivce.

Existuje značný rozdíl mezi situací, kdy cestujete s partnerem, cestovní pojištění platí i pro něj a máte limit 10 milionů korun, který platí pro každého zvlášť, a situací, kdy je limit určen pro oba dohromady. V druhém případě musíte pojistný limit rozdělit mezi sebou a svým partnerem.

Zkontrolujte krytí pro spolucestující

Cestovní pojištění spojené s platební kartou může někdy poskytovat krytí nejen vám jako držiteli karty, ale i spolucestujícím. Ne všichni členové skupiny musí být ale krytí stejně.

Je důležité zjistit, zda vaše pojistka kryje spolucestujícího. Kromě toho je také podstatné, jak je spolucestující definován v pojistných podmínkách, aby mohl být pojištěním kryt.

Ne vždy totiž pojišťovny považují za spolucestujícího každého, kdo s vámi vyrazí na společný výlet nebo dovolenou. Některé smlouvy požadují, aby se jednalo o rodinného příslušníka nebo osobu žijící s vámi ve společné domácnosti.

Důležitou roli může hrát i její věk, například u nezletilých dětí, případně i plán vaší cesty. Občas pojistka platí jen v případě, když má druhá osoba stejný itinerář jako vy. Jestliže se během dlouhé dovolené rozdělíte a druhá osoba utrpí zranění, pojištění už nemusí být platné.

Pojistka platí po celý rok, ale ne nepřetržitě

Pozor si dávejte také na délku pobytu, kterou vám cestovní pojištění spojené s platební kartou kryje. Přestože si hradíte dlouhodobé cestovní pojištění, které je díky pravidelným platbám v podstatě platné celoročně, neznamená to, že ho můžete využívat nepřetržitě po celý rok.

Toto cestovní pojištění totiž většinou mívá časová omezení pro jednotlivé cesty, takže se nehodí pro půlroční cesty kolem světa. Maximální délka jedné cesty, kterou vám pojištění ke kartě kryje, se liší mezi bankami. Může se jednat o 45, 90 nebo i 120 dnů.

Většina běžných cestovatelů pravděpodobně nebude mít dovolenou delší než 45 dnů v kuse. Pokud ale plánujete delší cestu, je důležité zjistit, zda vám ji vaše cestovní pojištění pokryje.

Levnější pojištění často znamená menší krytí

Za měsíční cestovní pojištění ke kartě dáte několik desítek korun, za klasické cestovní pojištění na 10 dní i několikrát tolik. Obě pojistky se ovšem liší nejen po finanční stránce – rozdíl může být i v krytých rizicích.

Cestovní pojištění k platební kartě někdy postrádá doplňková pojištění, která vám na cestách mohou chybět. Typicky se jedná o pojištění rizikových sportů, které oceníte například při zimní dovolené na svahu. Lyžování a jízda na snowboardu jsou totiž považovány za rizikovější zimní sporty, které pojištění ke kartě nemusí krýt.

Dlouhodobé cestovní pojištění k platební kartě často nezahrnuje ani:

  • pojištění pro případ zmeškání odjezdu nebo odletu,
  • pojištění zavazadel,
  • pojištění přerušení nebo storna cesty.

Dlouhodobé cestovní pojištění k platební kartě může být levnou a výhodnou alternativou ke klasické pojistce. Je však důležité zvážit charakter a délku cesty vaší cesty, stejně jako pojistné limity a rizika, která pojistka kryje. Ne vždy vám totiž musí stačit.

Zaujalo vás téma? Přečtěte si, bez kterých pojistek se na dovolené neobejdete.