Hypoteční trh v České republice zažívá významné oživení. Srpnové statistiky ukazují, že banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky v celkovém objemu více než 32 miliard korun. Jedná se o nejvyšší objem od ledna roku 2022, což je ukazatel, že se trh po měsících stagnace opět rozbíhá. Zajímavé je také snížení průměrné úrokové sazby pod 5 %, což se stalo poprvé za více než dva roky
Srpnový růst hypotečního trhu
Podle údajů ČBA Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu 2024 hypotéky v celkovém objemu 32,4 miliard korun. Tento výsledek znamená meziměsíční růst o více než 36 % oproti červenci, kdy byl objem hypoték nižší.
„Poslední vývoj tržních sazeb delších splatností opět otevírá prostor pro budoucí snižování hypotečních sazeb, jelikož se sazby dostaly na nejnižší úrovně v letošním roce a zároveň jsou nejnižší od konce roku 2021. Hypoteční sazby na tento vývoj reagují vždy s několikaměsíčním zpožděním, pokud se tak vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl v příštích měsících pokračovat,“ říká ve zprávě Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Nárůst objemu hypoték byl výrazný a přesahoval běžná očekávání. Tento dvouciferný růst oproti červenci může být důkazem, že trh se vrací na svou růstovou trajektorii, a to navzdory stále relativně vysokým úrokovým sazbám, které byly v posledních letech pro zájemce o hypotéky odrazujícím faktorem.
Meziroční růst poskytnutých hypoték je ještě výraznější. Oproti srpnu 2022 se objem zvýšil o 130 %, což znamená, že zájem o hypoteční úvěry je nyní mnohem vyšší než v loňském roce. Tento růst dokládá, že české domácnosti se znovu vrací k financování vlastního bydlení formou hypoték, a to navzdory ekonomické nejistotě a dopadům inflace.
Dopad legislativních změn
Jedním z významných faktorů, který ovlivnil růst hypotečního trhu v srpnu, byla novela zákona o spotřebitelském úvěru. Tato novela upravuje podmínky předčasného splacení hypotečních úvěrů a vstoupila v platnost v září 2024. Tento legislativní krok přiměl mnoho domácností uzavřít nové hypoteční smlouvy nebo refinancovat stávající hypotéky ještě před změnou zákona.
Podmínky předčasného splacení hypotéky se staly méně výhodnými, což vedlo k tomu, že mnoho lidí chtělo využít dosavadních pravidel. Tento faktor způsobil dočasné zvýšení aktivity na hypotečním trhu, které však může být jen jednorázovým efektem. Jakmile si domácnosti přizpůsobí své finanční strategie novým podmínkám, může se trh v následujících měsících stabilizovat.
Refinancování hypoték
Refinancování hypotečních úvěrů hrálo v srpnu důležitou roli. Celkově bylo refinancováno hypotečních úvěrů za 6,7 miliard korun, což představuje významný nárůst oproti předchozímu měsíci.
Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu hypoték vzrostl z červencových 17,4 % na 20,7 %.
Mnoho domácností se snažilo refinancovat své stávající hypotéky za výhodnějších podmínek, ať už šlo o refinancování v rámci jedné banky, nebo přechod k jiné instituci. Tento nárůst refinancování byl opět podpořen očekáváním změn v legislativě.
Pokles úrokových sazeb
Dalším faktorem, který měl pozitivní vliv na hypoteční trh, byl pokles průměrné úrokové sazby. Po červencovém růstu, kdy úroková sazba dosáhla 5,07 %, došlo v srpnu k jejímu snížení na 4,98 %. Poprvé po více než dvou letech se tak průměrná hypoteční sazba dostala pod hranici 5 %, což je pro mnoho zájemců o hypotéku významná psychologická bariéra.
Pokles úrokových sazeb je důsledkem vývoje tržních úrokových sazeb na delší období, které začaly klesat již v červnu 2023. Tento vývoj znamená, že pro banky je nyní levnější poskytovat hypoteční úvěry, což se promítlo i do nižších nabídkových sazeb pro spotřebitele. Nicméně, realizované úrokové sazby – tedy sazby u podepsaných smluv – odrážejí skutečné podmínky, které jsou často odlišné od nabídkových sazeb prezentovaných na trhu.
Průměrná výše hypotéky a růst cen nemovitostí
Průměrná velikost nově poskytnutých hypoték v srpnu dosáhla 3,95 milionů korun. Tento růst průměrné hodnoty hypotečních úvěrů odráží nejen vyšší ceny nemovitostí, ale také ochotu domácností zadlužit se na delší období a za vyšší částky, aby si mohly zajistit bydlení. Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech rostly, a to zejména ve velkých městech, kde poptávka převyšuje nabídku.
Růst průměrné výše hypotéky je také indikátorem, že zájemci o vlastní bydlení si půjčují vyšší částky, aby pokryli rostoucí náklady spojené s koupí nemovitosti. Tento trend může pokračovat, pokud ceny nemovitostí dále porostou a úrokové sazby zůstanou relativně nízké.
Výhled do budoucna
I když srpen přinesl rekordní růst hypotečního trhu, je otázkou, zda tento pozitivní trend bude pokračovat i v dalších měsících. Růst v srpnu byl částečně způsoben jednorázovými faktory, jako je změna v legislativě, která mohla motivovat domácnosti k rychlému uzavření smluv. Na druhou stranu, pokles úrokových sazeb může nadále podporovat zájem o hypoteční úvěry. Ekonomická situace a vývoj úrokových sazeb na finančních trzích budou mít v následujících měsících klíčový vliv na hypoteční trh. Pokud se sazby udrží na současné úrovni nebo dokonce poklesnou, lze očekávat, že zájem o hypotéky zůstane vysoký.