Nákupní taška se zbožím a rostoucí křivka dokumentující nárůst inflace v roce 2022.

Druhá nejvyšší v historii samostatné České republiky. Taková byla inflace v roce 2022. Její průměrná míra za celý rok dosáhla hodnoty 15,1 % – vyšší byla jen v roce 1993, kdy přesáhla 20 %.

O loňském vývoji inflace informoval na svých webových stránkách Český statistický úřad.

Podle jeho údajů v prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 15,8 % v porovnání s prosincem roku 2021.

I když je tato hodnota vysoká, pozitivní je, že oproti listopadu inflace mírně zpomalila. Tehdy totiž byla 16,2 %.

Nejtěžší bylo 3. čtvrtletí

Že inflace zpomaluje, potvrzují také údaje za poslední čtvrtletí předchozího roku. Spotřebitelské ceny v něm meziročně vzrostly o 15,7 %, zatímco od července do září byl jejich meziroční růst 17,6 %.

Česká národní banka přitom předpokládala, že zdražování bude ještě drastičtější. Podle jejích odhadů z loňského léta měla inflace na podzim překonat dokonce 20% hranici. A teprve poté postupně klesat.

Nakonec se ale začala snižovat dříve. Rekordní hodnotu tak statistici a ekonomové zaznamenali v září, kdy spotřebitelské ceny vzrostly o 18 % v porovnání se stejným měsícem roku 2021.

Nejvíce zdražil plyn, cukr a vejce

Ze statistik vyplývá, že na prudkém růstu cen má hlavní podíl zejména zdražování zemního plynu. V prosinci byla jeho cena o 140 % vyšší než na konci roku 2021.

Právě zdražení plynu se promítlo i do dalších oborů, zejména do potravinářství. V prosinci tak meziročně stouply například ceny:

  • cukru o 98,9 %,
  • vajec o 92,4 %,
  • polotučného trvanlivého mléka o 55,4 %,
  • drůbežího masa o 42,8 %,
  • mouky o 42 %
  • a chleba o 37,6 %.

Výrazně vzrostla také cena tuhých paliv – o 66,4 %. A tepla a teplé vody, které v prosinci meziročně zdražily o 28,8 %.

Díky úspornému tarifu naopak klesla cena elektřiny o 21,2 % v porovnání s prosincem roku 2021.

Alkoholu se inflace téměř nedotkla

Za pozornost stojí také průměrný vývoj cen u jednotlivých surovin a produktů. Loni tak rostla cena:

  • zemního plynu průměrně o 66,6 %,
  • elektřiny průměrně o 15,9 %,
  • pohonných hmot průměrně o 30,8 %,
  • potravin a nealkoholických nápojů průměrně o 16,7 %,
  • pečiva průměrně o 21,7 %.

Zajímavé je, že alkohol a tabákové výrobky přitom loni zdražily pouze o 6,2 %.

Jaký bude vývoj inflace v roce 2023

I když inflace postupně zpomaluje, je třeba říct, že je to do jisté míry způsobené zavedením úsporného tarifu. Tedy státního příspěvku na elektřinu, plyn a teplo.

Jenže ten platil pouze do konce minulého roku. Od ledna ho nahradilo zastropování cen energií, které bude platit celý rok 2023.

I díky tomuto stropu by neměl být růst cen zdaleka tak razantní jako v průběhu minulého roku.

Zejména v prvních měsících však drahé energie do inflace ještě citelně promluví. Budeme totiž porovnávat aktuální ceny s těmi, které platily před válkou na Ukrajině.

Přestože by tedy měsíční nárůst cen neměl být nijak výrazný, vzhledem k meziročnímu porovnávání bude inflace stále vysoká.

Plán: do 2 let se přiblížit ke 2 %

Situace se ale změní už na jaře. Promítne se do ní totiž výrazné zdražování z loňska, které potlačí aktuální inflaci níž. Postupně by tak měla klesnout na jednocifernou úroveň.

A v příštím roce se má podle aktuálních odhadů dokonce přiblížit k 2% inflačnímu cíli, který stanovila Česká národní banka.

Za zdražování může covid i válka na Ukrajině

Jestli se zmíněné predikce opravdu vyplní, to se ukáže teprve v příštích měsících. Vše záleží na aktuálním vývoji situace v Česku i ve světě.

Právě ta se totiž v minulých letech na projevila inflaci zcela zásadně.

První problémy způsobila už pandemie nemoci covid-19, která vypukla koncem roku 2019.

Dočasné uzavření řady podniků a omezené cestování výrazně snížilo dodávky řady produktů a součástek. A to následně vedlo k větší poptávce – tedy i k růstu cen.

Loni v únoru se k tomu navíc přidala válka na Ukrajině. Kvůli ní a kvůli následným sankcím, které Evropská unie uvalila na Rusko, výrazně stouply ceny plynu, ropy a elektřiny.

Zdražení energií znamenalo zvýšení nákladů prakticky pro všechny podniky. A ty to následně promítly do ceny svých produktů a služeb.

To vše vyhnalo inflaci do téměř rekordních výšin.

Aktuálně sice její tempo zpomaluje, neznamená to však, že je vyhráno. Stále do ní může výrazně promluvit vývoj války na Ukrajině. Případně další konflikty, které ve světě hrozí. Nezbývá proto než doufat, že se situace uklidní. A ceny stabilizují.