Sklouznout do dluhové pasti je lehčí, než se zdá. Jediným opravdu zaručeným způsobem, jak se jí vyhnout, je nepůjčovat si. Někdy to ale bohužel nejde. V takové situaci je proto důležité najít úvěr, který je pro vás co nejvýhodnější. Pomůžou vám s tím 3 základní pravidla.

Když je dodržíte, můžete si být jistí, že jste si vybrali dobře. A že je riziko opravdu minimální.

1. Zvažte, kolik si půjčíte

V první řadě si musíte promyslet, jestli půjčku opravdu potřebujete. Zadlužovat se například kvůli dovolené nebo vánočním dárkům je totiž zbytečné. A snadno se tak dostanete do problémů.

Proto si půjčujte, jen pokud je to nezbytné. A nezadlužujte se víc, než je nutné.

Každá tisícikoruna navíc zvyšuje měsíční splátky dluhu. A tedy zátěž, se kterou musíte počítat několik dalších měsíců či let.

Pokud tedy potřebujete například nové auto, odolejte pokušení koupit si nejnovější model, jen proto, že nabízí lákavou výbavu. Raději si pořiďte levnější vůz, který vaše potřeby splňuje stejně dobře.

2. Vybírejte si v klidu

Hlavně rychle. Takové je heslo řady lidí, kteří plánují půjčku. Dopadá to tak, že často sáhnou po prvním úvěru, na který narazí. Aniž by ho porovnali s jinými nabídkami.

Lidé totiž mají tendenci hledat rychlé a jednoduché řešení. A pokud jim ho někdo nabídne, nepřemýšlí nad tím, do jaké míry je výhodné.

Problém je, že takové zkratky v naprosté většině případů nefungují.

Pokud tedy hledáte půjčku, nejprve si srovnejte různé nabídky. Pomůže vám s tím naše porovnání úvěrů.

Na prozkoumání různých poskytovatelů a jejich produktů si přitom vyhraďte dostatek času. Ať můžete v klidu projít všechny důležité parametry.

Když se zaměříte například jen na úrok, může se stát, že narazíte na:

  • vysoké poplatky,
  • astronomické RPSN,
  • vysoké sankce za pozdní splátky
  • a další nástrahy.

3. Nepodléhejte emocím

I když si to možná neuvědomujeme, velkou část našeho chování řídí emoce. A bohužel to platí také o půjčkách.

Promítá se to nejen v rozhodování o výši úvěru, kdy nás k vyšší půjčce žene strach z „co kdyby“, ale i u samotného podpisu smlouvy. Často se totiž necháme okouzlit vidinou toho, co nám úvěr přinese. A zapomínáme na rizika.

Někteří poskytovatelé toho zneužívají. Jakmile si všimnou, že váháte, přivedou vaše myšlenky zpět k novému automobilu nebo například kuchyni. Tedy k cíli vaší půjčky.

Samozřejmě nezapomenou apelovat na vaše emoce. A vy jste pak mnohem ochotnější smlouvu podepsat, aniž byste si ji pročetli, nebo si nechali vysvětlit body, kterým nerozumíte.

Na podobné triky si proto dejte dobrý pozor. A vždy si vezměte dost času, abyste si smlouvu prostudovali.

Ideální je, když si ji můžete vzít domu, kde si ji v klidu projdete a uděláte si poznámky. Vše pak podepíšete až druhý den.

Seriózní poskytovatel s tím nebude mít problém. A pokud to ten váš nechce umožnit, poohlédněte se raději jinde. Rádi vám s tím pomůžeme. Napište nám a společně najdeme takový úvěr, se kterým se nespálíte.