Moneta vypíná zastaralé SMS přihlášení do bankovnictví

Moneta oznámila, že vypíná SMS přihlášení do internetového bankovnictví a vyzývá klienty, aby používali mobilní aplikaci Smart banka.

Důvodem je neustálý vývoj ve světě online podvodů, kterým se vylepšené zabezpečení snaží předcházet. A jednou z možných rizikových situací je právě přihlašování do internetového bankovnictví prostřednictvím mobilního zařízení.

Důvod? Větší ochrana před podvodníky

Podvodníci často spoléhají na naši nedbalost, nepozornost a v neposlední řadě také neznalost. Je proto důležité být neustále obezřetný a nedat podvodníkům žádnou příležitost, aby se dostali k vašim citlivým informacím a penězům.

V dnešní době se stále více vyskytují případy s takzvanými online investičními podvody, které využívají vzdálený přístup (k mobilu, k počítači atd.) Podvodník vám slibuje výhodné zhodnocení peněz a poté vás naláká, abyste si do svého telefonu nainstalovali aplikaci pro vzdálený přístup, často využívající aplikace Anydesk nebo TeamViewer. Tvrdí přitom, že vás tak provede investicemi.

V dobré víře se přihlásíte do svého internetového bankovnictví, ve kterém útočník pomocí vzdáleného přístupu získá plnou kontrolu a dokáže přečíst bezpečnostní klíče přímo ve vašem telefonu. Výsledkem je, že získá přístup k vašemu účtu a vašim penězům. A paradoxně jste mu tímto krokem sami pomohli.

Útočníci se snaží nalákat potencionální oběti na falešné odkazy téměř kdekoli, kde mohou využít naši nepozornost. Jedná se pak převážně o falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví, které se mohou objevit nejen v podvodných SMS zprávách a e-mailech, ale například i ve sponzorovaných odkazech při vyhledávání na Googlu, Seznamu atd.

Do bankovnictví pouze přes oficiální aplikaci

Hlavním rizikem přihlašování do internetového bankovnictví z mobilu je, že veškerá komunikace probíhá v rámci jednoho zařízení a k přihlášení stačí zadat pouze přihlašovací jméno, heslo a potvrzovací SMS. Tato situace poskytuje útočníkovi relativně snadný přístup k těmto údajům.

Podvodník může vytvořit zfalšovanou přihlašovací stránku, kterou je pro laika těžké odlišit od té skutečné. Pokud na této falešné stránce zadané údaje, včetně přihlašovacích údajů, budou uloženy do sběrného formuláře, podvodník je následně může použít k přihlášení do vašeho opravdového bankovnictví. Poté si zažádá o zaslání SMS s mobilním klíčem nebo o mobilní klíč v aplikaci, čímž získá plnou kontrolu nad Vaším účtem, aniž byste o tom měli vůbec nějaké tušení.

Abyste minimalizovali riziko, nedoporučuje se přihlašovat do internetového bankovnictví prostřednictvím mobilního prohlížeče. Místo toho je lepší využívat oficiální mobilní aplikaci vaší banky, která poskytuje vyšší úroveň zabezpečení a chrání vaše přihlašovací údaje před takovými podvodnými praktikami. A k tomu nyní směřuje své klienty i Moneta Money Bank.

Existuje také možnost, že útočník získá vaše přihlašovací údaje pomocí malwaru, který se nevědomky nainstaluje na váš přístroj. Tento virus sleduje vaše stisknutí kláves a tyto informace odesílá podvodníkovi. Shromážděné údaje se dokonce nelegálně obchodují na internetu a pro zkušené hackery není příliš obtížné získat mobilní klíč.

Proto banky všeobecně vyzývají své klienty, aby se do svého účtu v mobilním telefonu přihlašovali prostřednictvím zabezpečené mobilní aplikace s použitím PINu a biometrických údajů, jako je otisk prstu nebo sken obličeje. Tímto způsobem útočník nemá šanci prolomit ochranu. Stačí si stáhnout aplikaci banky, která je dokonale zabezpečená.