Pojištění na blbost: auto se škrábancem od kovového sloupku.

Pojem „pojištění na blbost“ určitě znáte. Víte ale, co se pod ním skrývá? Nic jiného než pojištění odpovědnosti. Tedy pojistka, která vám kryje záda v případech, kdy někoho neúmyslně zraníte nebo poškodíte jeho majetek. Podívejte se, v jakých situacích vám pomůže a proč se vyplatí.

Jak už vyplývá z jeho přezdívky, pojištění proti blbosti řeší situace, které zaviníte vlastní „blbostí“. Neplatí to ale tak docela. Většinou se totiž vztahuje i na škody, které způsobí vaše děti a zvířata. Nebo například únava materiálu u vaší pračky.

5 variant pojištění na blbost

Pojistka na blbost má přitom několik různých variant. Jsou to:

  1. pojištění občanské odpovědnosti  – týká se škod, které způsobíte v běžném životě;
  2. pojištění profesní odpovědnosti  a pojištění podnikatelů – vztahuje se na škody, které způsobíte při výkonu povolání svým klientům; pro některé profese je tato pojistka dokonce povinná;
  3. pojištění odpovědnosti zaměstnance  – pomůže vám řešit škody, které při výkonu práce způsobíte svému zaměstnavateli;
  4. pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti  – kryje rizika, která souvisí se správou nemovitosti;
  5. pojištění odpovědnosti k cestovnímu pojištění – je to v podstatě krátkodobá varianta pojištění občanské odpovědnosti, která řeší škody způsobené při cestách do zahraničí.

U všech pojistek je přitom důležité, abyste škodu způsobili neúmyslně a nebyli pod vlivem alkoholu nebo drog. Jinak musíte vše zaplatit ze svého.

Situací, ve kterých vám pojištění na blbost pomůže, je přitom nespočet. Tady jsou některé z nich:

1. Vaše pračka vytopí sousedy

Možná už se vám to někdy stalo. Dáte prát prádlo a za půl hodiny na vás zvoní sousedi a hlásí, že mají na stropě mokrou skvrnu.

V horším případě odejdete do práce a po návratu domů najdete na dveřích nalepený lístek s informací, že jste vytopili byt pod sebou. Nebo to dokonce zjistíte až za týden, protože vaši sousedé jsou zrovna na dovolené a o mokrých stěnách zatím nevědí.

Právě to jsou typické situace, kdy vám pomůže pojištění proti blbosti.

Zatímco bez něj byste platili veškerou škodu sami, s pojištěním odpovědnosti stačí vše ohlásit pojišťovně. Ta následně uhradí vašim sousedům náklady na nové vymalování bytu. A případně i škody na nábytku a dalším vybavení.

A i když jsou škody několik set tisíc, vy nemusíte zaplatit ani korunu.

2. Vaše děti rozbijí sousedům okno

Velkou výhodou pojištění občanské odpovědnosti je, že se vztahuje i na vaše nejbližší. Například na vaše děti.

Pokud tedy při hře omylem rozbijí sousedovo okno, stačí zavolat pojišťovnu, která zaplatí zasklení.

Platí to samozřejmě i v dalších podobných případech. Tedy když například váš syn či dcera trefí míčem místo „šibenice“ zrcátko sousedova nového mercedesu. Nebo když se vaše kočka proplíží sousedům do bytu a poškrábe jim novou pohovku.

3. Rozbijete zboží v obchodě

Stačí jen neopatrné otočení nebo příliš prudký pohyb a vystavené zboží se s velkým rachotem sype na zem. Snad každý z nás už někdy podobné situaci unikl jen o vlásek.

Zvlášť pokud máte na zádech batoh či krosnu, je každá cesta do obchodu malým dobrodružstvím. A ne vždy musí dopadnout dobře.

Pojištění na blbost: shozené a rozbité květináče.
Pojištění na blbost vám pomůže i v situaci, kdy rozbijete zboží vystavené v obchodě. Ať už je to elektronika, nádobí, nebo například květináče.

I když se ale nezadaří a opravdu vystavené zboží rozbijete, pojištění odpovědnosti vám pomůže.

Můžete tak být v klidu, i když vaše děti zrovna pobíhají mezi vystavenými televizemi, notebooky a iPhony.

4. Uděláte chybu v daňovém přiznání svého klienta

Zatímco v některých povoláních svou chybu snadno napravíte, v jiných vás může přijít opravdu draho. Platí to třeba v případě, kdy jako daňoví poradci připravujete přiznání pro svého klienta.

Každý váš omyl totiž může znamenat poměrně velké problémy i pokuty.

Pojištění na blbost na ně naštěstí myslí – konkrétně pojištění profesní odpovědnosti. I když se tedy dopustíte pochybení, které způsobí vašemu klientovi několikamilionovou škodu, situaci snadno vyřešíte.

Stačí mít správně nastavenou pojistku a pojišťovna vše zaplatí za vás.

5. Rozbijete firemní notebook

Firemní telefony, notebooky nebo například auta. To je v posledních letech standardem u stále většího množství pozic. Spolu s tím ale přibývá i případů, kdy zaměstnanci zapůjčené vybavení poškodí nebo ztratí.

Stačí jen, abyste cestou od klienta zakopli na schodech a upustili služební notebook. A máte „na triku“ škodu za desítky tisíc korun.

Díky pojištění odpovědnosti zaměstnance ji ale snadno vyřešíte. A nemusíte se bát, že kvůli vteřině nepozornosti přijdete o celý měsíční plat.

Stejně tak vám tento typ pojištění na blbost pomůže i v případě, že havarujete s firemním autem. Pojistka pokryje i škody ve výši několika set tisíc korun.

6. Z vaší střechy spadne taška na cizí auto

Pokud máte pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti, nemusíte se bát ani škod, které „způsobí“ váš dům či byt. Teda například situace, kdy se uvolní střešní taška a spadne na zaparkované auto.

Pojištění proti blbosti se opět o všechno postará. Dokonce i u drahých automobilů zaplatí škodu za vás.

A pomůže vám také v případě, že vlastníte byt. Zaplatí totiž škodu, kterou způsobí například prasklé potrubí, které vytopí sousedy.

7. Vaši nájemníci vyhoří

Pojištění na blbost vám pomůže, i když svůj byt pronajímáte. Do pojistky totiž můžete zahrnout i nájemníky.

Když například zapomenou zhasnout svíčku, od které poté chytí záclony a následně celý byt, pojišťovna vám škodu nahradí. A nemusíte se bát žádného složitého vymáhání.

Pojištění se navíc vztahuje i na situace, kdy vaši nájemníci poškodí majetek sousedů. Ať už je to kvůli zmíněnému požáru, nebo například kvůli špatně zavřenému kohoutku.

8. Srazíte na sjezdovce snowboardistu

Pokud klasické pojištění na blbost nemáte a vyrážíte do zahraničí, přidejte pojištění odpovědnosti alespoň k cestovnímu pojištění. I když srazíte na sjezdovce snowboardistu či lyžaře nebo například rozbijete televizi v hotelovém pokoji, pojištění škodu uhradí. Navíc zvládne pokrýt i mnohamilionové škody. A pomůže vám tak prakticky v každé situaci.

Pojištění na blbost: vrtulník přistává na sjezdovce u zraněného lyžaře.
Když srazíte na sjezdovce jiného lyžaře či snowboardistu, může náhrada škody přesáhnout i milion korun. Pojištění proti blbosti ji zaplatí za vás.

Výše pojištění? Statisíce nestačí

Jak už jsme zmínili, případů, kdy vám pojištění na blbost pomůže, je mnohem víc. Vždy se ale se vztahuje pouze na škody, které způsobíte někomu jinému.

Když například při nehodě zraníte sebe nebo své blízké, pojištění odpovědnosti vám nepomůže. Stejně jako v případě, kdy děti při hraní poškodí vaše auto.

Zároveň myslete na to, že musíte nastavit dostatečné limity pojistného plnění. Tak, aby pojistka opravdu uhradila způsobenou škodu.

A ta se může ve spoustě situací vyšplhat i na miliony korun.

Nemusíte se ale bát, že by tak vysoké pojištění bylo příliš drahé. Pojištění proti blbosti obvykle stojí jen několik set korun ročně.

Myslete i na výluky

Poslední věcí, na kterou si musíte dát pozor, jsou výluky. Říkají, ve kterých případech vám pojišťovna škodu neuhradí.

U jednotlivých poskytovatelů se přitom liší. Proto si je předem prostudujete a vše porovnejte s nabídkami od jiných pojišťoven.

Nebo se obraťte na nás. Vyslechneme si vaše požadavky, projdeme aktuální nabídky a vybereme ta nejlepší pojištění na blbost, která jsou právě na trhu. To všechno zdarma.

Vy si z nich pak jednoduše zvolíte takové, které vám nejvíc vyhovuje. A nemusíte se už bát žádných chyb z nepozornosti!