Obrazovka s grafem znázorňujícím vývoj akciových indexů.

Investování nemusí být složité a akciové indexy jsou toho důkazem. Lákají na historicky rostoucí trend, relativně nízké vstupní náklady a velmi dobrou diverzifikaci rizika. Díky tomu jsou bezpečnější než investování do konkrétních akcií. V dlouhodobém horizontu navíc přináší vysoké zhodnocení.

Není tak divu, že obliba akciových indexů u investorů roste. A to nejen mezi investičními benjamínky, ale taky zkušenými investory.

Podívejte se, co jsou akciové indexy zač, jak fungují a proč se vyplatí vložit peníze i důvěru právě do nich.

Co je to akciový index?

Jednoduše řečeno, akciové indexy ukazují, jak se na trhu daří danému portfoliu akcií. Každý index přitom zahrnuje určitý počet cenných papírů odpovídajících jeho pravidlům.

  • Indexy, které obsahují veškeré akcie obchodované na konkrétní burze (například na pražské), nazýváme souhrnné indexy.
  • Výběrové indexy se naopak specializují jen na úzký segment akcií (například akcie nejvýznamnějších společností z konkrétního odvětví).
  • Kromě výše zmíněných existují také například indexy komoditní, dluhopisové nebo kryptoměnové.Obsahují akcie firem z daného odvětví.

Od čeho se odvíjí hodnota indexů?

Akciové indexy rozdělujeme také podle toho, jak se počítá jejich hodnota. A to na:

  • cenově vážené indexy,
  • indexy podle tržní kapitalizace.

Hodnota cenově vážených indexů se odvíjí pouze od tržních cen akcií. Čím výš roste cena akcií některé společnosti, tím víc roste i cena indexu. Bez ohledu na to, jaký velký podíl mají tyto akcie na celém indexu.

Hodnota indexů podle tržní kapitalizace (tržní hodnoty) závisí na počtu vydaných akcií a jejich tržní ceně. Čím vyšší kapitalizaci společnost má (tedy čím jsou její akcie hodnotnější a čím víc jich v daném indexu je), tím vyšší váhu má v indexu. Tento způsob je nejčastější.

Dobrá diverzifikace snižuje riziko

Díky velkému množství akcií v jednom „balíčku” se riziko investice rozloží a index je tak méně náchylný na výkyvy trhu.

Například nejznámější akciový index S&P 500 v sobě zahrnuje 500 největších společností v USA obchodovaných na burze. Jsou v něm společnosti výkonnější i méně výkonné, navíc oborově rozmanité.

Pokles nebo pomalý růst jednotlivých společností se tak při větším množství akcií společností zprůměruje – a to mezi všechny v daném fondu. Nedochází tak k velkým a bolestivým pádům jako v případě jednotlivých akcií.

Díky tomu se akciové indexy obecně považují za bezpečnější investici.

A jsou velmi vhodné pro všechny, kteří s investicemi začínají.

Hodnota akciových indexů historicky roste

Podle historických dat akciové indexy dlouhodobě rostou. A to i přes občasné propady trhu, které jsou normální u všech typů investic.

K tomu, abyste dosáhli na co nejlepší zhodnocení svých peněz, je potřeba investovat dlouhodobě. Dlouhý časový horizont vás ochrání před výkyvy na trhu, jako jsou ekonomické krize a následné propady trhu.

Jen tak můžete rostoucí trend akciových indexů využít naplno.

Díky dlouhodobému investování navíc ušetříte na poplatcích i daních.Například podle české legislativy nemusíte realizovaný zisk mezi nákupem a prodejem cenných papírů danit, pokud splníte takzvaný časový test po dobu 3 let.

Další výhody (a nevýhody) akciových indexů

Než se do investování pustíte, pojďme si shrnout celkové výhody a nevýhody investicí do akciových indexů.

Výhody akciových indexůNevýhody akciových indexů
  • Nízké vstupní poplatky.
  • Menší riziko než při investování do akcií napřímo.
  • Hodnota akciových indexů historicky roste.
  • Vhodné pro začátečníky.
  • Investice od pár set korun.
  • Dlouhodobý horizont pro investování.
  • Nakupovat můžete jen v omezené době, od pondělí do pátku.
  • Velké společnosti mají větší vliv na hodnotu indexu než ty malé.
  • Stejně jako u každé investice zaručený zisk neexistuje.

Investovat můžete od pár set korun

Nejjednodušší cesta, jak do akciových indexů investovat, jsou ETF. Takzvané exchange traded funds jsou burzovně obchodované fondy, které kopírují akciové indexy.

Do ETF můžete investovat během pár minut a za pár korun.

Mnoho online brokerů totiž nabízí takzvané frakční akcie. Nemusíte tedy kupovat celý akciový index za několik tisíc, ale lze koupit jen jeho „část“. A to už od pár set korun.

Nezapomeňte diverzifikovat

I když jsou investice do akciových fondů méně rizikové, jistá míra nebezpečí vždy existuje – tak jako u každé investice. A je to normální.

Abyste riziko minimalizovali, nezapomínejte své investiční portfolio diverzifikovat. Investujte tedy do více instrumentů. Ať už to jsou podílové fondy, akciové indexy/akcie nebo komodity. Pokud se však z nějakého důvodu obáváte akcií a indexů, zkuste alespoň spoření. U něj jsou vklady ze zákona pojištěné. Počítejte však s tím, že vyděláte méně než u investic.