Obývací pokoj bytu k pronájmu.

Vysoké úrokové sazby hypoték a drahé pořizovací ceny bytů a domů nutí Čechy přehodnotit zvyky, které se týkají bydlení. Díky tomu značně roste o nájmy. A se zvyšující se poptávkou roste i cena. Ve velkých městech, jako je Praha nebo Ostrava, došlo k meziročnímu nárůstu cen za nájem až o 20 %.V Brně pak o 10 %.

Cenu za bydlení navíc ovlivňuje nedostatečný počet bytů. Ty, které na trhu zbývají, skupují investoři s vidinou výhodného pronájmu. Experti proto čekají, že růst cen bude nadále pokračovat.

Mnoha Čechům se tak rozplývá sen o vlastním bydlení. A najít solidní nájem za rozumnou cenu je čím dál obtížnější.

Češi touží po vlastním bydlení

Dalo by se říct, že kdo v tuzemsku nemá vlastní bydlení, jako by nebyl. A potvrzují to i data Eurostatu z roku 2021. Přibližně 78 % Čechů bydlí ve vlastním domě nebo bytě, jen 22 % si nemovitost pronajímá.

Řadíme se tak společně s Polskem nebo Maďarskem mezi top 10 států v Evropě, ve kterých dominuje soukromé vlastnictví.

Opakem je například Německo, kde 51 % obyvatel využívá nájemní bydlení.

Levné hypotéky v minulosti lákaly k nákupu

Ke koupi vlastního bytu či domu v minulých letech vybízely extrémně levné hypotéky s 2% úrokem. Investice do svého bydlení se v tak vyplatila víc než nájem.

Velký zájem o nemovitosti hnal ceny do nemyslitelných výšin – za posledních 10 let vyskočily o rekordních 136 %.

Zdražení způsobila také:

  • velká poptávkaze strany spekulantů,
  • pomalá výstavba
  • i vysoká cena materiálů, kterou umocnila pandemie koronaviru.

Bytů je málo

V minulých letech se tedy nabídka nemovitostí na trhu ztenčila a stavba nových trvá nepřiměřeně dlouho. Není výjimkou, že stavební řízení v Česku trvá i 10 let. A to přesto, že se téma úpravy stavebního zákona v Česku řeší několik let.

Největším problémem jsou dlouhé lhůty a čas na odvolání. A také soudní spory s aktivisty.

Výsledkem je málo bytů, vysoké ceny a nedostupné hypotéky – tedy ukázková krize bydlení.

Developeři a investoři si mnou ruce

Napjatou situaci využívají investoři a developeři.Developeři staví nové byty rovnou s úmyslem je pronajímat a investoři je zase se stejným plánem skupují ve velkém.

Velkým problémem na trhu s nemovitostmi jsou také spekulanti. Pořizují byty, které následně prodávají se znatelnou přirážkou. Nakoupí takto i desítky nemovitostí a dokážou si přeprodejem vydělat miliony navíc.

Už tak malá nabídka bytů se kvůli tomu ještě víc tenčí. A ceny nekompromisně rostou.

Služba rent-to-own nabízí kompromis

Pokud nemáte dostatek hotovosti k nákupu vlastního bydlení, jednou z alternativ hypotéky je takzvaná služba rent-to-own. Je to kompromis mezi nákupem a nájmem nemovitosti.

Tento model, původně z Velké Británie, se už delší dobu využívá v zahraničí, například v USA nebo Austrálii. Nyní s ním na český trh vstupuje český startup Ownest.

Princip je jednoduchý:

  • Uzavřete nájemní smlouvu s předkupním právem na vámi požadovaný byt.
  • Splácíte nájemné a ve chvíli, kdy máte dostatek prostředků na odkup bytu nebo na získání hypotečního úvěru, si nemovitost pořídíte.
  • Od prodejní ceny se odečte již zaplacené nájemné.

Služba rent-to-own je v Česku zatím v plenkách a jak se jí bude dařit, se teprve uvidí. Jisté je, že pokud se koncept osvědčí, mohla by to být skvělá cesta, jak mohou mladí lidé dosáhnout na vlastní bydlení.

Růst cen nemovitostí zastavil

Dobrou zprávou je, že růst cen nemovitostí zastavil a v některých oblastech jsme se už dočkali mírného zlevnění. Může za to převážně opadající zájem o drahé hypotéky a celková nestabilní ekonomická situace v zemi.

Ceny bytů se tak mezičtvrtletně snížily průměrně o 0,7 % a očekává se, že zlevňování bude pokračovat dál. I když pomalým tempem.

Aktuálně tak výrazněji zdražují pouze pozemky – je jich totiž nedostatek. Tempo zdražování však zpomalilo.

Zároveň je třeba říct, že i pokles cen bytů se zatím týká jen menších měst. V těch velkých stále není problém prodat nemovitost za původní cenu. Otázkou však je, jak to bude do budoucna.

To koneckonců platí také o cenách nájemního bydlení. Mírné zlevnění přitom můžete očekávat až ve chvíli, kdy půjdou s cenou dolů i hypotéky. Toho se však v nejbližších měsících zřejmě nedočkáme.