Cestovní pojištění auta: žena stojící v zahraničí u porouchaného auta.

Na dovolenou se často těšíte i několik měsíců. Pokud ale vyrážíte autem, může vám radost z odpočinku snadno zhořknout. Zvláště pokud jedete do zahraničí. Stačí totiž zdánlivě drobná porucha nebo nehoda a čekají vás vysoké výdaje i spousta starostí. Přitom se jim snadno vyhnete – s cestovním pojištěním auta.

U cest do zahraničí je pro řadu lidi prakticky automatické, že si sjednají cestovní pojištění. A získají tak krytí pro případ úrazu, onemocnění nebo například v situacích, kdy neúmyslně poškodí vybavení hotelu.

V případě cestovního pojištění auta je to bohužel jiné. Mnoho lidí ho podceňuje. A když se pak jejich vůz připlete do dopravní nehody nebo se stane terčem vandalů, čeká je složité jednání s policií.

A také vysoké účty za odtah či opravu.

Cestovní pojištění na auto vám přitom pomůže nejen se zaplacením potřebných nákladů, ale například i se zajištěním tlumočníka nebo s vyřízením všech formalit.

Existují hned 3 varianty pojištění na auto, které v zahraničí využijete:

Povinné ručení platí v ČR i v Evropě

První pojistkou pro vaše auto, která vám pomůže i v zahraničí, je klasické povinné ručení. Toto pojištění si musíte ze zákona zřídit dřív, než se svým vozem vůbec vyjedete na silnici.

Povinné ručení totiž kryje škody, které způsobíte někomu jinému. Tedy když svým autem někoho nabouráte nebo srazíte.

Minimální pojistná částka je:

  • 35 000 000 Kč na škody na majetku
  • a 35 000 000 Kč na škody na zdraví.

Díky tomu vám povinné ručení pomůže i při vážných nehodách.

Výhodou je, že platí i v Evropské unii a několika dalších státech. Jejich seznam najdete na zelené kartě, kterou máte od pojišťovny.

Když tedy v zahraničí způsobíte nehodu, stačí zavolat pojišťovnu a ta vám pomůže vše vyřešit.

Obvykle jsou navíc v ceně i základní asistenční služby. Jejich rozsah je ale omezený, a proto se vyplatí využít i havarijní pojištění.

Havarijní pojištění nabídne i odtah auta

Zatímco povinné ručení řeší škody, které způsobíte někomu jinému, havarijko vám pomůže s náhradou škod na vašem voze. Vztahuje se například na:

  • autonehodu,
  • působení živlů,
  • vandalismus
  • nebo například na srážku se zvěří.

Kromě toho si můžete sjednat i řadu připojištění. Například zavazadel nebo rozšířených asistenčních služeb.

Právě díky vám pojišťovna pomůže mimo jiné s:

  • odtahem auta,
  • půjčením náhradního vozidla,
  • zajištěním náhradního ubytování po nezbytně nutnou dobu
  • nebo s jednáním s úřady a tlumočením.

Musíte se ale předem ujistit, že se územní platnost vaší pojistky vztahuje i na zahraničí a ne pouze na Českou republiku. A že pojistka opravdu platí v zemi, do které míříte (a také ve všech, přes které jedete).

Kde všude vám havarijní pojištění pomůže, totiž záleží na tom, jaký územní rozsah máte sjednaný ve smlouvě. A co když pojištění platí jen v České republice? V takovém případě pojistku jednoduše aktualizujte a rozšiřte územní rozsah.

Cestovní pojištění auta: nabourané auto najíždí na odtahové vozidlo.
Havarijní pojištění s rozšířenými asistenčními službami vám v zahraničí pomůže i s odtahem vozu. Stejně jako speciální cestovní pojištění auta.

Co když havarijní pojištění nemáte?

Řada řidičů ale havarijní pojištění nemá. Pokud mezi ně patříte a chystáte se na dovolenou do ciziny, zvažte zřízení alespoň krátkodobého havarijního pojištění. Samozřejmě s mezinárodní platností a vhodnými připojištěními.

Oproti klasickému havarijku stojí jen zlomek ceny a ochrání vás před stejnými škodami jako dlouhodobá pojistka.

Krátkodobé havarijní pojištění má však 2 nevýhody:

  1. Nabízejí ho jen některé pojišťovny. Nemáte tedy tak velký výběr.
  2. Obvykle si ho musíte sjednat minimálně na měsíc. Pokud ho chcete jen kvůli týdenní dovolené, bude zbytečně platit další 3 týdny.

Cestovní pojištění a připojištění autoasistence

Jestli havarijní pojištění nemáte, máte ještě jednu možnost. Přidat k běžnému cestovnímu pojištění také speciální pojištění auta.

Obvykle ho najdete pod názvem připojištění autoasistence, připojištění technické asistence a podobně.

Toto cestovní pojištění pro auto platí pouze po dobu, kdy jste v zahraničí. A pokud se vaše dovolená z jakéhokoliv důvodu protáhne, můžete pojištění prodloužit nebo si sjednat nové. Neplatíte tak za dobu, kdy ho nevyužíváte.

Zároveň kryje všechny běžné situace, které vás mohou na cestách potkat. Pomůže vám tedy při:

  • dopravní nehodě,
  • poškození auta přírodními živly,
  • poničení auta vandaly,
  • krádeži věcí z auta,
  • odcizení vozidla
  • nebo při poruše.

Cestovní pojištění auta vám přitom zajistí například:

  • pomoc automechanika,
  • odtah vozu do servisu a jeho opravu,
  • náhradní ubytování,
  • náhradní vozidlo
  • nebo dopravu zpátky do České republiky.

Pamatujte ale, že přesný rozsah pojištění i jeho limity se u jednotlivých poskytovatelů liší. Vždy si proto předem ověřte, že vám pojistka nabídne vše, co potřebujete.

Tedy například náhradní ubytování či odtah do potřebné vzdálenosti.

Nebo se obraťte na nás. Probereme vaše požadavky a zdarma vám pomůžeme vybrat to nejlepší cestovní pojištění na auto.

Pojištění půjčeného vozidla

Cestovní pojištění s pojištěním auta nabízí ještě jednu variantu. Netýká se už ale přímo vašeho vozu.

Je jí pojištění půjčeného vozidla a hodí se vám v případě, že si chcete na dovolené půjčit auto, motorku nebo například čtyřkolku.

Půjčovny sice mají vlastní pojistku, obvykle u ní ale bývá poměrně vysoká spoluúčast. A tu musíte v případě nehody či poškození vozidla platit vy.

Pokud si k cestovnímu pojištění sjednáte i pojištění půjčeného auta, nemusíte se těchto poplatků bát. Pojišťovna zaplatí spoluúčast za vás.

Podmínky u cestovního pojištění auta

Stejně jako u jakékoliv jiné pojistky, také u cestovního pojištění na auto si dejte pozor na pojistné podmínky. Zejména nabízené limity se mohou u jednotlivých poskytovatelů výrazně lišit.

Důležité je sledovat také výluky z pojištění. Určují, kdy vám pojišťovna pomůže. A kdy na pomoc naopak nemáte nárok.

U pojištění auta obvykle platí, že se pojistka nevztahuje na škody, které způsobíte pod vlivem alkoholu. A také na ty, které jsou zaviněné špatným technickým stavem vozidla.

Proto si před cestou do zahraničí raději zajeďte na kontrolu do servisu. Budete tak mít jistotu, že je váš vůz na cestu připravený. A pokud objevíte nějaký nedostatek, můžete ho alespoň včas odstranit.

Mimochodem, před cestou do zahraničí si nezapomeňte zkontrolovat i další předpisy, které na tamních silnicích platí. Tedy například maximální povolenou rychlost nebo povinnou výbavu. Ať vás při silniční kontrole nečeká nemilé překvapení. A hlavně vysoké pokuty.