Cestovní pojištění na lyže: vrtulník přistává na sjezdovce u zraněného lyžaře

Zima se blíží, a to pro spoustu z nás znamená také zasloužený relax na horách. Ještě předtím, než vyrazíte na sjezdovku, si ale potřebujete pořídit správné cestovní pojištění. Je s ním přitom spojená řada pověr a mýtů. Podívejte se, které to jsou, a proč se bez cestovního pojištění na lyže na horách neobejdete.

Možná vás to překvapí, ale stále existuje řada lidí, kteří jezdí do hor i bez cestovního pojištění na lyžování či snowboard.

Pojištění na lyže vám přitom dokáže pomoci nejen s úhradou lékařského ošetření, ale například i s náhradou škody, když na sjezdovce někoho zraníte. A díky asistenční službě nejste ani v zahraničí na podobné problémy sami.

Přesto se kolem této pojistky objevuje řada mýtů a polopravd. Podívejte se na některé z nich s námi:

1. Stačí mi jen evropská kartička pojištěnce

Řada lidí se stále domnívá, že pojištění na lyže nepotřebuje jednoduše proto, že má evropskou kartičku pojištěnce. Je sice pravda, že platí ve všech státech Evropské unie, zajistí vám ale ošetření pouze v zařízeních patřících do systému veřejného zdravotnictví.

Jenže taková ambulance není vždy po ruce. A tak se často stává, že lidé skončí s úrazem na soukromé klinice či ordinaci. A za léčbu pak ze svého zaplatí i statisíce korun.

Evropský průkaz zdravotního pojištění navíc kryje jen nezbytné lékařské ošetření. Jeho součástí není například repatriace – tedy převoz zraněného či zesnulého zpět do České republiky.

A počítat nemůžete ani s asistenčními službami.

2. Vystačím si jen se základním balíčkem

Základní chybou při výběru jakéhokoliv pojištění je, řídit se zejména podle ceny. Přesto to stále mnoho lidí dělá. A často sahají po pojištění, které nabízí pouze omezený rozsah krytí či nízké pojistné částky.

Zatímco u běžných cest do zahraničí to nemusí být problém, u pojištění na lyže je situace jiná. Pokud sáhnete po základním balíčku cestovního pojištění, může se stát, že se na lyžování vůbec nevztahuje.

Podmínky u jednotlivých poskytovatelů se totiž výrazně liší.

A zatímco některé pojišťovny mají lyžování a snowboarding na sjezdovkách zahrnuté do základního cestovního pojištění, u jiných je najdete až v nadstavbových variantách. Případně musíte sáhnout po připojištění.

U základních balíčků navíc bývá nižší limit pojistného plnění. A může se stát, že vám jednoduše nebude stačit.

Jen za operaci zlomené nohy zaplatíte i několik set tisíc korun. K tomu je potřeba přičíst i náklady na další léčbu a hospitalizaci.

A pokud někoho zraníte vy, hrozí, že po vás bude chtít ušlý zisk za dobu pracovní neschopnosti.

Náklady se pak mohou snadno vyšplhat až na několik milionů korun.

Proto je potřeba vždy zkontrolovat rozsah pojistného krytí i výši pojistných částek. A případně sáhnout po vyšším balíčku cestovního pojištění.

3. Připojištění nepotřebuji

Asistenční služby, stornopoplatky nebo pojištění ztráty či krádeže zavazadel. To jsou jen některé věci, které se obvykle skrývají mezi připojištěními.

Je pravda, že bez některých se obejdete – například bez krátkodobého pojištění domácnosti, pokud máte stálou pojistku. Ovšem řadu z nich se 100% vyplatí do pojištění na lyžování zahrnout.

Týká se to zejména pokročilých asistenčních služeb, které vám pomůžou, když se vám například porouchá auto. A výrazně vám tak usnadní řešení dané situace.

A myslete také na to, že některé pojišťovny nezahrnují lyžování a snowboarding do běžného cestovního pojištění. Musíte si tedy tyto sporty připojistit.

4. Pojištění kryje i zásah horské služby

Je pravda, že cestovní pojištění na lyže zásah horské služby kryje – ovšem jen do určité míry. Platí to jen v případě, že se zraníte na sjezdovce.

Když se ale ztratíte na výletě či potřebujete pomoc při horské túře, většina pojistek vám nepomůže. Pro tyto případy se vyplatí hledat vhodné připojištění. Nebo pojištění, které s podobnými situacemi počítá. Rádi vám s tím pomůžou i naši poradci.

Cestovní pojištění na lyže: horská služba zasahující u zraněného lyžaře
Cestovní pojištění sice kryje i zásah horské služby, ovšem pouze v některých případech. Pokud se zraníte například při lyžování ve volném terénu většinou vám nepomůže.

5. V České republice pojištění na lyže nepotřebuji

Pojištění na lyžování a cestování po České republice nemá příliš dlouhou tradici. Není proto divu, že si většina lidí myslí, že se bez něj obejde. Zvlášť, když náklady na ošetření u lékaře či v nemocnici hradí zdravotní pojišťovna.

Má to ale háček.

Součástí této pojistky totiž není například pojištění odpovědnosti pro případ, že někoho srazíte na sjezdovce či poškodíte cizí majetek.

Právě pojištění na lyžování v tuzemsku vám v podobných případech pomůže.

Počítejte ale s tím, že tento produkt nabízí jen několik pojišťoven v Česku. Výběr proto není tak široký.

Jak vybrat cestovní pojištění na lyže

Ať už hledáte cestovní pojištění pro lyžování na dovolené, nebo na lyžařský kurz, musíte ho v první řadě dobře vybrat. Jen tak se na něj můžete vždy spolehnout.

Co tedy musí taková pojistka splňovat?

Dostatečný rozsah krytí

V první řadě se ujistěte, že pojištění kryje všechna potřebná rizika. Tedy že se vztahuje mimo jiné na sjezdové lyžování.

U některých pojišťoven totiž toto riziko najdete jen mezi připojištěními.

To se týká i freeridu – tedy lyžování ve volné přírodě. Také ten najdete většinou mezi připojištěními. A navíc jen u několika pojišťoven na trhu.

Dostatečná pojistná částka

Jakmile najdete pojistky, které mají potřebný rozsah, zaměřte se na pojistnou částku. Čím je vyšší, tím lépe budete krytí.

Pamatujte přitom, že zejména v zahraničí se náklady na ošetření (ale i na případné odškodné či právní zastupování) šplhají na statisíce korun. A snadno přesáhnou i milion.

Málo výluk

Zapomenout nesmíte ani na výluky z pojištění. Říkají, ve kterých případech vám pojišťovna slíbené peníze nevyplatí.

Obvykle sem spadají mimo jiné škody, které sobě nebo druhým způsobíte pod vlivem alkoholu či návykových látek.

U jednotlivých poskytovatelů se ale mohou výluky velmi výrazně lišit. Proto si je vždy předem pečlivě prostudujte. Jinak se může stát, že si sjednáte pojištění, které vám v praxi nedokáže pomoci.

Třeba proto, že hodláte lyžovat v takové nadmořské výšce, na kterou se už pojistka nevztahuje.

Rádi vám přitom s výběrem pomůžeme. Jednoduše nám napište, co hledáte, a my následně zdarma porovnáme všechny pojistky na trhu a najdeme ty, které vám budou maximálně vyhovovat. Přesvědčte se!