Klesající šipka s nákupním košíkem, ilustrující pokles růstu inflace

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku nadále zpomaloval i v průběhu března. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) dosáhla míra meziroční inflace rovných 15 %, což je o 1,7 procentního bodu méně než v únoru. Ke zpomalení růstu cen tak dle ČSÚ došlo již druhý měsíc v řadě. Zároveň jde o nejnižší meziroční růst od loňského dubna.

Přestože inflace klesla na nejnižší úroveň za více než rok, stále se drží na vysokých číslech, což má dopad na náklady domácností a celkovou ekonomiku země. Většina tohoto zpomalení je navíc ovlivněna vývojem loňské vyšší srovnávací základny.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) měly v březnu největší vliv na meziroční růst cenové hladiny opět ceny v bydlení, kde se zvýšily náklady na bytové nájemné o 6,7 %, na výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 16,4 %, vodné o 16,3 %, stočné o 30,3 %, elektřina o 29,6 %, tuhá paliva o 53,7 % a teplo a teplá voda o 44,6 %.

Meziročně výrazně se zvýšily také ceny potravin, například rýže (+32,9 %), mouky (+32,6 %), vepřového masa (+34 %), polotučného trvanlivého mléka (+45,2 %) nebo cukru (+97,6 %). Ceny zboží v meziročním srovnání celkově vzrostly o 17,0 % a ceny služeb o 11,7 %.

V některých sledovaných oblastech však ceny dokonce meziročně klesly. Došlo k tomu například u dopravy, a to především díky klesajícím cenám pohonných hmot. Za meziročním zpomalením inflace stojí zejména zlevnění pohonných hmot a olejů, kde ceny klesly o 19 %. V oddíle bydlení pak zmírnily svůj růst ceny zemního plynu, které stouply pouze o 60 % oproti únorovým 74,3 procentům.

Vývoj cen v Česku za měsíc březen

Oproti předchozímu měsíci se ceny celkově v březnu mírně zvýšily, a to o 0,1 % u zboží a o 0,3 % u služeb. U některých potravin a služeb ČSÚ ovšem zaznamenal dokonce pokles ceny.

V meziměsíčním srovnání stouply především ceny zeleniny (o 5 %), vepřového masa (o 2,2 %) a polotučného trvanlivého mléka (o 6 %).

Jiné potraviny ale naopak zlevnily. Nejvýrazněji se snížily ceny vajec, a to téměř o desetinu. U másla poklesly ceny o 6,3 %. Nižší ceny se týkají také některých služeb, například dovolených s komplexními službami, kde došlo k poklesu o 4,5 % v důsledku ukončení zimní sezóny. Pohonné hmoty a oleje byly levnější o 1,8 %.

Zajímavou zprávou je, že se na meziměsíčním snížení celkové úrovně spotřebitelských cen podílely také ceny zemního plynu, které klesly o 1,4 %. Zdražování je tedy v Česku stále aktuálním tématem, data ovšem napovídají, že již nemá takové tempo jako v předchozí měsících. Pokud bude zpomalování růstu cen dále pokračovat, mohla by se inflace v následujících měsících dostat i pod hodnotu 10 %. Inflaci však budou stále ovlivňovat faktory jako změny cen energií, zvyšování mezd či nezaměstnanost, která navzdory očekávání výrazně nevzrostla.