Když už si vzít půjčku, tak co nejvýhodnější. Tímto pravidlem se řídí řada klientů. Problém je, jak výhodnou půjčku poznat. Každý si totiž pod tímto spojením představí něco jiného. Existuje ale několik pravidel, která platí u každého úvěru. Seznamte se s nimi.

Věcí, které musíte u žádosti o úvěr vzít v úvahu, je celá řada. Zejména si musíte ujasnit, jestli půjčku opravdu potřebujete. Zadlužit se jen kvůli dovolené nebo třeba kvůli vánočním dárkům je totiž zásadní chyba.

V poslední době si však lidé stále častěji půjčují kvůli nezbytným nákladům, jako je například nájem nebo zaplacení účtů za elektřinu.

V takových případech je zásadní zejména půjčku neuspěchat a vybírat v klidu. A to i přesto, že vás komplikovaná situace stresuje.

Pokud totiž sáhnete po první nabídce, snadno místo výhodné půjčky získáte úvěr, který přeplatíte i několikanásobně!

Proto zachovejte klid, otevřete si porovnání úvěrů a pusťte se do výběru. Zaměřte se přitom na následující faktory.

1. Ověřený poskytovatel

Zásadní je zejména zvolit ověřeného a seriózního poskytovatele. Máte u něj jistotu, že i když se dostanete do problémů se splácením, nesedře vás „z kůže“. Naopak se vám pokusí pomoci a spolu s vámi situaci vyřešit.

Nejbezpečnější bývá sáhnout po bankovní půjčce. Nejen, že tak získáte poměrně výhodný úvěr s nízkým úrokem a RPSN, ale máte jistotu, že poskytovatel bude při jakýchkoliv problémech postupovat s rozvahou a seriózně.

A nebude vás ihned strašit exekucí.

Pokud půjčku od banky z jakéhokoliv důvodu nedostanete nebo nechcete, vsaďte na velké a ověřené nebankovní poskytovatele. Také u nich můžete získat výhodnou půjčku a férové podmínky.

Vodítkem vám může být například Index odpovědného úvěrování, který bankovní i nebankovní poskytovatele pravidelně porovnává. Podle něj patří mezi spolehlivé a férové úvěrové společnosti například:

2. Úrok

Základním ukazatelem, na který se většina žadatelů zaměřuje, je úroková sazba. Říká, kolik poskytovateli za půjčení peněz zaplatíte.

Počítá se přitom v procentech. Odvíjí se tedy od půjčené částky.

Obecně platí, že čím je úrok menší, tím je půjčka výhodnější.

Není to ale 100% pravidlo. Někteří poskytovatelé totiž nabízejí nízkou úrokovou sazbu, ale zato vám naúčtují například vysoké poplatky za sjednání úvěru nebo pokuty za nesplácení.

3. Poplatky a pokuty

Jak už jsme naznačili v předchozí pasáži, řídit se pouze úroky zdaleka nestačí. Musíte si pohlídat také poplatky a pokuty, které vám může poskytovatel uložit.

Zajímejte se zejména o:

  • poplatek za získání úvěru,
  • poplatek za vedení úvěru,
  • poplatky za vedení účtu – pokud si ho musíte k půjčce zřídit,
  • poplatky za předčasné splacení úvěru
  • nebo o pokuty, které vám hrozí, když nestihnete včas zaplatit splátku.

Právě kvůli pokutám můžete u některých poskytovatelů přeplatit původní půjčku i více než trojnásobně.

4. RPSN

Důležitý údaj najdete pod zkratkou RPSN. Označuje pojem roční procentuální sazba nákladů a udává, o kolik přesně půjčku přeplatíte za jeden rok.

V tomto ukazateli jsou zahrnuté:

  • úroky,
  • poplatky za poskytnutí úvěru,
  • poplatky za vedení úvěru
  • a další náklady spojené s půjčkou.

Právě díky RPSN tak víte, kolik vás bude úvěr opravdu stát. A snadno vyberete opravdu výhodnou půjčku.

Poskytovatelé přitom musí RPSN ze zákona uvádět na svém webu. Proto tento údaj vždy hledejte (a pokud ho nenajdete, raději se dané společnosti vyhněte). Je to jeden z klíčových faktorů, které musíte vzít v úvahu při porovnání jednotlivých nabídek.

5. Výše splátky a doba splácení

Pokud chcete získat opravdu co nejvýhodnější půjčku, nezapomeňte se zaměřit také na výši splátky a dobu splácení. Tyto údaje vám přesně řeknou, kolik nakonec zaplatíte.

Snadno si tak spočítáte, jestli si můžete úvěr dovolit. A jestli je půjčka opravdu tak výhodná, jak vám její poskytovatel tvrdí.

I v případě úvěru s nízkým RPSN se přitom můžete setkat s tím, že bude měsíční splátka nad vaše síly. V takovém případě se zkuste dohodnout s poskytovatelem na delší době splácení.

Díky tomu měsíční splátky klesnou. A s nimi i vaše finanční zátěž.

Sice tak za půjčku v součtu zaplatíte více peněz, máte ale jistotu, že si se splácením poradíte. A předejte tak řadě problémů.

Vše zvládnete ve 3 krocích

Pokud tedy chcete získat co nejvýhodnější půjčku, zmíněných 5 faktorů rozhodně nesmíte opomíjet. Hledání vám totiž výrazně usnadní.

Stačí jen:

  • výběrem vhodného poskytovatele zúžit výběr nabídek,
  • následně porovnat jejich parametry
  • a zvolit půjčku, která je pro vás nejvýhodnější.

A pokud si nejste s čímkoliv jistí, obraťte se na nás. Zdarma vám poradíme a pomůžeme vybrat tu nejlepší půjčku.