Ceny nájmů v posledních měsících rostly rekordním tempem. Jen v Praze se zvýšily až o 20 % a není vyloučeno, že porostou dál. Přesto jsou stále levnější než hypotéky. Otázkou však je, na jak dlouho.
Drahé úvěry na bydlení táhnou poptávku po nájmech
Za růst cen nájemního bydlení můžou převážně drahé hypotéky. Vlastní bydlení se pro mnohé stává méně dostupným. Například splátka hypotéky za 60metrový byt v Praze vás v průměru vyjde na 40 000 Kč, nájem zhruba na polovinu.
Lidé tak vzali nájemní bydlení útokem a vysoká poptávka tlačí jeho ceny rychle nahoru. V porovnání s předchozími lety poptávka vzrostla pětinásobně.
Příčinou je inflace i ochlazení hypotečního trhu
Úrokové sazby hypoték v roce 2022 vystřelily na 6 %. Důvodem jsou kroky České národní banky, která zvýšením sazeb vkročila do boje proti vysoké inflaci v tuzemské ekonomice.
Půjčky na bydlení jsou tak drahé a spousta lidí odkládá žádost o hypotéku na lepší časy. Místo toho upřednostňují nájmy.
Výsledkem je, že poptávka po pronájmech je vyšší než nabídka. A proto se často stává, že o jednu nemovitost má zájem i několik desítek lidí.
Majitelé nemovitostí si díky tomu můžou ze zájemců vybírat. A zároveň požadovat mnohem vyšší nájemné než dosud.
Nejvýrazněji zdražila Praha
Růst nájemného však není všude stejný. Konkrétně:
- v Praze vyskočily nájmy až o 22 %,
- v ostatních krajských městech stouply průměrně o 10 %
- a v Brně vzrostlo nájemné u bytů s dispozicemi 2+kk jen asi o 5 %.
Většinou je tedy zdražení mírnější než inflace, která loni dosáhla průměrné hodnoty 15,1 %.
Také tento fakt nahrává vyšší poptávce po nájmech. A přispívá k tomu, že lidé začínají nájmy stále častěji vnímat jako trvalé řešení své bytové situace.
Výhoda hypotéky? Investujete do vlastního
Jak už jsme zmínili, velkým plusem nájemního bydlení je, že je stále levnější než hypotéky. Jejich úroky totiž vyskočily nejvýše za posledních 20 let. Přesto mají i v dnešní době své výhody a často se vyplatí.
Existují totiž minimálně 3 dobré důvody, proč hypotéku využít.
1. Zajistíte se na stáří
V současnosti je běžnou praxí, že nájemce se svými nájemníky uzavírá smlouvu jen na rok. Tím pádem hrozí, že vám nájemce smlouvu neprodlouží a vy se budete za pár měsíců stěhovat.
Při řádném splácení hypotéky vám tato obava odpadá. A máte jistotu stabilního zázemí nejen pro sebe, ale třeba i pro své děti do budoucna.
Pokud se přitom po čase rozhodnete přestěhovat a nemovitost vám zůstane, snadno ji pronajmete. A zajistíte si tak další příjem.
2. Hypotéku využijete jako investici
Investování do nemovitostí berte jako běh na dlouhou trať. Rostoucí ceny domů a bytů ani vysoké úroky hypoték sice nákupu zrovna dvakrát nepřejí, investiční byt či dům se však z dlouhodobého hlediska stále vyplatí.
Dokazuje to právě dlouhodobý růst cen nemovitostí. Experti navíc očekávají, že v následujících letech tento trend bude pokračovat.
Nemovitost jako investici využijete například na:
- Krátkodobý pronájem – nemovitost nabídnete k ubytování turistům nebo lidem na pracovní cestě. Hlavní výhodou je zajímavý výnos i fakt, že nemovitost můžete mimo pronajaté dny sami využívat.
- Dlouhodobý pronájem – nabízí větší jistotu stabilního příjmu než krátkodobý pronájem. Komplikace však nastávají v okamžiku, kdy narazíte na problémového nájemníka. Proto dbejte na dobře sepsanou nájemní smlouvu. Nejlepší je požádat o pomoc právníka, který smlouvu navrhne.
- Pozdější prodej – pokud už nechcete v bytě či domě sami bydlet ani ho pronajímat, jednoduše ho prodejte. Ceny nemovitostí přitom stabilně rostou, a proto s velkou pravděpodobností získáte víc, než kolik jste investovali do nákupu.
3. Víte, kolik platíte
Když si vezmete hypoteční úvěr, máte jasně dáno, kolik platíte a na jak dlouhou dobu. Tuto částku platíte po dobu fixace hypotéky.
V případě nájmu je to ale jiné.
Pokud máte smlouvu na neurčito, v mnoha ohledech vás chrání občanský zákoník. I přesto se pravidelnému zvyšování nájmu nejspíš nevyhnete. V takovém případě platí, že:
- Majitel vám může zvýšit nájem maximálně jednou za rok.
- Navýšení může být maximálně 20 % ceny nájmu za poslední 3 roky.
- Cena musí být srovnatelná s cenami nájmů v okolí.
Při podepsání smlouvy na dobu určitou výše uvedené limity neplatí. Majitel může zvyšovat nájemné každý rok bez omezení.
Nejkratší doba k pronájmu bytu na dobu určitou je přitom 6 měsíců. Hypoteticky vám tak hrozí zvyšování nájmu každého půl roku.
Jak správně vybrat hypotéku
Vyplatí se víc hypotéka nebo nájem? Jak už to bývá, jednoduchá odpověď neexistuje.
Z dlouhodobého hlediska se hypotéka vyplatí i při současných úrokových sazbách. Důležité je dobré finanční plánování. A také správný výběr půjčky. S tím vám pomůže naše hypoteční kalkulačka. Díky ní si snadno spočítáte, kolik za hypotéku zaplatíte. A vyberete tu nejvýhodnější variantu.