Lidé na pobočce banky

Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 svůj historicky nejúspěšnější ekonomický výsledek. Banka oznámila, že její zisk před zdaněním by měl dosáhnout takřka jedné miliardy korun, což představuje meziroční růst o 400 procent. Přesná částka bude upřesněna po dokončení auditu.

Během minulého roku se počet klientů Trinity Bank skoro zdvojnásobil. Koncem roku 2020 měla 24 tisíc klientů, na konci roku 2021 jich bylo 41 tisíc a v roce 2022 se již počet klientů přehoupl přes hranici 100 tisíc.

Informace o rozdělení klientské základny mezi retailové klienty, podnikatele a firmy nebyly zveřejněny, stejně jako podrobnosti o počtu klientů, kteří u Trinity Bank aktivně využívají spořicí nebo běžný účet.

Bilanční suma Trinity Bank vzrostla meziročně o 73 % na 64 miliard korun. Regulační kapitál banky pak dle oznámení činil čtyři miliardy korun a celkový kapitálový poměr dosáhl 22,2 procenta.

Klienty obslouží nové pobočky

Trinity Bank rozšířila v minulém roce svou síť o nové pobočky ve třech krajských městech: Českých Budějovicích, Hradci Králové a Plzni. Tyto pobočky se nacházejí v prostorech, které předtím využívala Sberbank, která své pobočky uzavřela 25. února 2022. Díky tomuto rozšíření se celkový počet poboček Trinity Bank zvýšil z čtyř na sedm. Vedle původních poboček v Praze, Brně a Zlíně (kde banka vznikla) přibyla předloni pobočka v Ostravě, zároveň také došlo ke stěhování brněnské pobočky.

Podle Trinity Bank jsou nové pobočky umístěny na exkluzivních místech. Banka se usiluje o to, aby její pobočky byly v centrech měst, a byly tak pro klienty co nejdostupnější. Například nová pobočka v Českých Budějovicích se nachází na náměstí Přemysla Otakara II., pobočka v Hradci Králové na Gočárově třídě a filiálka v Plzni na rohu Americké ulice a Škroupovy ulice.

Trinity Bank plánuje otevřít další pobočku začátkem února, konkrétně na Horním náměstí v Olomouci. I v tomto případě se jedná o prostory, které předtím využívala zaniklá Sberbank. V roce 2024 pak má banka v plánu rozšířit síť o dalších pět poboček, ale bližší podrobnosti neupřesnila.

Ze záložny korporátní bankou

Trinity Bank cilí především na privátní a korporátní bankovnictví, a významný podíl představuje také financování developerských projektů. Veřejnost přitahuje zejména spořicí účet, který dlouhodobě nabízí jedny z nejvyšších úrokových sazeb na trhu.

Naopak běžný účet zaostává v porovnání s konkurencí, protože banka stále nenabízí platební kartu (její start byl původně plánován na konec roku 2020), mobilní aplikaci (plánovanou na rok 2021) ani okamžité platby.

Na začátku roku 2019 se Trinity Bank spojila s družstevní záložnou Moravský peněžní ústav, která na trhu působila od roku 1996. V době získání bankovní licence měl Moravský peněžní ústav více než 10 tisíc klientů. Bilanční suma této záložny dosahovala 9,5 miliardy korun a vklady činily 7,4 miliardy korun.

Po přeměně družstva se členové stali akcionáři Trinity Bank, banka tak nyní má přibližně 9000 drobných českých akcionářů. Největší vliv z nich má zlínský podnikatel Radomír Lapčík a jím ovládané společnosti, jako je SAB Finance, SAB Financial Investments a SAB Financial Group. V listopadu skupina získala povolení od České národní banky k překročení desetiprocentního vlastnického podílu, což je označováno jako kvalifikovaná účast. Například společnost SAB Finance prostřednictvím dceřiné společnosti SAB Financial Investments drží v Trinity Bank majetkový podíl ve výši 10,21 %. Vlastnická struktura však zůstává nejasná a neprůhledná, což vyvolává kritiku i mezi některými menšinovými akcionáři.