Mladý pár ve vlastním novém domě.

Po vlastním bydlení i dnes touží mnoho Čechů. Řada lidí musí své plány ovšem přehodnotit kvůli neklesajícím cenám nemovitostí. Mnoho domácností se rovněž potýká s vysokými splátkami hypoték. Rodiny tak hledají alternativy v podobě starších nemovitostí nebo nájemního bydlení, které ale nejsou o moc levnější.

Většina Čechů chce vlastní dům

Každý má svůj vlastní obraz ideálního bydlení. Někdo sní o klidu a pohodě, jinému vyhovuje rušný život v centru velkoměsta. V poslední době však převládá zájem o samostatný dům, který si přeje 80 % obyvatel ČR. K dokonalému bydlení patří především zahrada, kterou by si přála třetina Čechů.

Představy jsou jedna věc, realita však bývá komplikovanější. Přestože chce ve vlastním domě bydlet 8 z 10 Čechů, pouze 20 % z nich plánuje v následujících několika letech pořizovat hypotéku a kupovat vlastní bydlení. Ačkoli tento zájem o vlastní bydlení meziročně vzrostl o třetinu, polovina z těch, kteří bydlení ve vlastním původně plánovali, musela své plány odložit. Na vině jsou především inflace a zvyšující se životní náklady.

Počty sjednaných hypoték v poslední době výrazně klesají a zájem o ně se snižuje. Důvodem pro odklad koupě vlastního bydlení je stále častěji finanční nedostupnost. Ceny nemovitostí v posledních pěti letech totiž rapidně rostou a hypotéky jsou pro mnoho zájemců, zejména mladých lidí, téměř nedostupné. Tuto situaci potvrzuje i nedávný průzkum, podle kterého si až tři pětiny Čechů si myslí, že si kvůli vysokým cenám nemohou dovolit koupit vlastní bydlení. Více než polovina těch, kdo plánují hypotéku, musí nyní přehodnotit svůj výběr nemovitosti.

Řada hypotečních specialistů také zdůrazňuje, že dočasným řešením pro tyto lidi se stává nájemní bydlení. Počet sjednaných hypoték je v současnosti na nejnižší úrovni za poslední dvě dekády. Také ekonomové potvrzují, že hypoteční trh je od poloviny minulého roku ve výrazném útlumu. Přestože v březnu došlo k mírnému zlepšení, objem poskytnutých hypoték je stále nejnižší od roku 2014.

Hypotéky zatěžují rodinné rozpočty

Pořízení vlastního bydlení na hypotéku představuje pro mnoho domácností značnou finanční zátěž. Podle průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos vydá většina lidí s hypotékou 20–24 % svého čistého měsíčního příjmu na splátky. Pro každou třetí domácnost tato splátka představuje dokonce více než 30 % příjmů.

Navzdory této vysoké zátěži je však platební morálka lidí s hypotékou stále velmi dobrá. Podíl nesplácených hypotečních úvěrů se stále drží na úrovni historického minima a momentálně se pohybuje pod 0,6 %. To znamená, že i přes inflaci, která zatěžuje rodinné rozpočty, se lidé snaží své hypotéky pravidelně splácetm

Refixace hypoték může zvýšit splátky o několik tisíc korun

I když v současnosti je platební morálka lidí s hypotečními úvěry stále dobrá, refixace hypotéky může tuto situaci změnit. V minulém roce si pětina lidí zvolila refixaci hypotéky za příznivějších úrokových sazeb. Nové podmínky fixace se podle aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) podařilo stejně dobře jako předtím zvládnout asi 70 % z nich. Další třetinu Čechů s hypotékou čeká refixace v následujících dvou letech. Někteří lidé však již nyní mají velmi napjatý rodinný rozpočet. Polovina z nich se dokonce obává, že budou muset omezit základní výdaje, aby mohli splácet nově nastavenou splátku hypotéky.

Hypoteční úvěry jsou dnes výrazně dražší než dříve. Průměrná úroková sazba se v dubnu zvýšila z březnových 6,27 % na 6,30 %. Kromě toho banky požadují dostatečnou finanční úsporu pro získání hypotéky. Co to znamená pro rodinný rozpočet?

Pro ilustraci, při splácení 80% hypotéky ve výši 3,5 milionu korun s dobou splatnosti 25 let a průměrnou úrokovou sazbou 6,30 % p.a., vzrostla měsíční splátka v dubnu o 73 korun na 23 205 korun.

Ceny nových nemovitostí klesají, stále jsou však vysoké

Pokles cen některých nemovitostí potvrzují i aktuální analýzy. V některých krajích tento pokles činil v březnu ve srovnání s cenovým vrcholem z poloviny loňského roku až více než dvacet procent.

Přesto jsou ceny bydlení stále velmi vysoké a cenový vývoj je pro běžné občany nejistý. Téměř 40 % Čechů se domnívá, že ceny nemovitostí v následujících letech ještě porostou. O opačném trendu, tedy že ceny nemovitostí budou klesat, je přesvědčena čtvrtina.

Postavení rodinného domu se letos může prodražit o stovky tisíc až jednotky milionů korun v porovnání s loňskem. To je důsledkem neustálého růstu cen stavebních prací a materiálů. Podle dat Českého statistického úřadu se ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v březnu meziročně zvýšily o 10,2 procenta, ceny stavebních prací pak o 9,4 procenta. Ceny stavebních prací i materiálů nadále výrazně rostou, což vede ke zvýšení nákladů na výstavbu nových domů a bytů.

Stoupá zájem o starší byty a nájmy

Vzhledem k vysokým cenám nových bytů se stále více Čechů začíná zajímat o starší domy a byty a přemýšlí o jejich rekonstrukci.

Roste i poptávka po nájemním bydlení, ale s tím stoupá i cena nájmů. V Praze se nájmy neustále zvyšují od léta 2021 a dosáhly nového historického maxima. V průměru se cena nájmu v 1. čtvrtletí tohoto roku pohybovala kolem 338 Kč za m2.

Nové historické maximum nájmů bytů zaznamenali nejen v Praze, ale také v Středočeském kraji, kde se ceny poprvé dostaly na úroveň 240 korun za metr čtvereční. Růst nájmů se většinou pohybuje kolem 10 %, což je méně než aktuální inflace. Výjimkou je právě Praha, kde nájmy od loňského roku zdražily zhruba o pětinu. V mnoha krajích se již nyní dá pozorovat, že nové cenové hladiny na realitním trhu navazují na vývoj posledních let minulé dekády a ignorují tak trend posledních dvou let. Z globálního pohledu však Češi nicméně stále disponují finančními prostředky a realitní trh pro ně zůstává důvěryhodný.