V květnu mírně stoupla průměrná sazba hypoték z dubnových 6,3 % na 6,32 %, jak ukázala pravidelná statistika Swiss Life Hypoindex. Průměrná sazba hypoték setrvává nad šestiprocentní hranicí již od července loňského roku. Swiss Life Hypoindex vykázal nárůst hned druhý měsíc po sobě. Je ovšem nutné zdůraznit, že se jedná o průměrnou sazbu – klienti tedy v určitých případech získají sazbu nižší až o 0,8 procenta.
Jak se změna projeví v praxi? Měsíční splátka hypotečního úvěru na 4 miliony Kč (80% odhadní ceny nemovitosti) při splatnosti 30 let a průměrné nabídkové sazbě 6,32 % vzrostla v květnu o 42 Kč na 26 098 Kč.
V květnu podražila většina hypoték
V minulém měsíci došlo k poklesu průměrných sazeb hypoték pro mladé do 36 let s LTV nad 80 %. Tento pokles se týkal fixací na tři a pět let, u kterých se sazby snížily o jeden, potažmo dva bazické body.
V květnu ceny opět stouply. Nyní banky v průměru nabízejí tříleté fixace hypoték s LTV nad 80 % s úrokovou sazbou 6,69 % a pětileté fixace se sazbou 6,31 %. Jednoleté fixace pak zdražily o šest setin procentního bodu na 6,21 procenta. Ceny hypoték s desetiletou fixací zůstaly beze změny.
Průměrné nabídkové sazby hypoték s LTV do 80 % rovněž v květnu vzrostly. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok a deset let zdražily na 6,67 procenta a 6,12 procenta. Hypotéky s fixací na tři a pět let zdražily na 6,43 a 6,06 procenta.
Sazby jen tak neklesnou
ČNB na začátku května nezměnila své úrokové sazby, ale na červnovém zasedání bankovní rada opět zvažuje možnost zvýšení sazeb. I nadále se předpokládá, že hypoteční sazby zůstanou v současné výši, a to navzdory klesajícím cenám vybraných nemovitostí (zejména starších nebo panelových nemovitostí).
Řada hypotečních analytiků předpovídá, že změnu v blízké době nelze očekávat. Inflace zůstává velmi vysoká – centrální bankéři proto opakují, že snížení základních úrokových sazeb není na pořadu dne. Realistickým scénářem je, že hypotéky zůstanou na současné vysoké úrovni až do konce roku. A dokonce je možné, že ceny dále mírně vzrostou.
Hypoteční úrokové sazby mohou mít negativní dopad na celý realitní trh. Například v hlavním městě loni financovala polovina kupců své byty prostřednictvím hypotečních úvěrů. Tento podíl se však propadl z poloviny na pouhých deset procent, což vedlo ke snížení prodeje nových bytů v Praze na nejnižší úroveň za posledních dvacet let.
Analytici také varují, že desítky tisíc domácností, jejichž fixační období hypotečních úvěru končí letos, čeká nepříjemné překvapení. Průměrná domácnost s hypotékou ve výši 3 miliony korun a splatností 20 let si totiž měsíčně připlatí až cca 6 500 Kč.