Lyžařka jedoucí po sjezdovce, na kterou svítí slunce.

Když se zraníte v Česku, ošetření zaplatíte ze zdravotního pojištění. Na Slovensku ale musíte zdravotní péči hradit ze svého. Pokud nechcete dávat i statisíce korun z vlastní kapsy, vyplatí se před cestou dobře pojistit. Poradíme vám jak.

Na výlet na Slovensko vám jako doklad stačí pouze platný občanský průkaz. Z hlediska pojistky se ovšem i náš sousední stát hodnotí jako zahraniční země. Před dovolenou tedy myslete na vhodné cestovní pojištění.

Evropský průkaz nestačí

Možná vás napadá otázka, jestli cestovní pojištění na Slovensko vůbec potřebujete. Každý Čech má přece Evropský průkaz zdravotního pojištění, který se dá použít i na území dalších států Evropské unie.

Odpověď zní: Pojištění nepodceňujte. Evropský průkaz pojištěnce vám totiž zajistí pouze nejnutnější lékařskou péči, a to většinou pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních.

Jsou ale situace, ve kterých vám evropská kartička pojištěnce nepomůže. Například pokud budete potřebovat:

  • ošetření na soukromé klinice (třeba pokud jiná nebude poblíž),
  • zásah horské služby,
  • hospitalizaci
  • nebo převoz zpět do České republiky.

Hradit si navíc budete i některé (neurgentní) lékařské zákroky nebo léky – minimálně zčásti. Nepodařený výlet do Tater se tak může pořádně prodražit.

Liší se pojištění na Slovensko a do jiných zemí?

Pro cesty na Slovensko vám stačí běžné cestovní pojištění. Rozdíl oproti jiným státům ale může být v cenách zdravotní péče. U našich východních sousedů na vás také číhají jiná rizika než třeba na tropickém ostrově.

Při výběru pojistky si proto zkontrolujte, že kryje vše potřebné.

Jaké pojištění se vám bude na Slovensku hodit?

Volba pojištění závisí hlavně na tom, co plánujete v zahraničí dělat. Nejčastěji si lidé pořizují:

Cestovní pojištění

Standardní cestovní pojištění na Slovensko kryje náklady na lékařskou péči. Kromě ošetření na klinice vám zaplatí i léky nebo nutnou hospitalizaci. Obvyklou součástí pojistky jsou rovněž nepřetržité asistenční služby.

Pojištění na Slovensko často obsahuje i převoz zpět do ČR (takzvanou repatriaci) nebo zásah horské služby – doporučujeme si to ale ověřit v pojistných podmínkách dané pojišťovny.

Pokud cestujete s domácím mazlíčkem, u vybraných poskytovatelů můžete rozšířit pojistnou ochranu i na něj. Některé pojistky kryjí také ztrátu a odcizení zavazadel nebo cestovních dokladů – u jiných si tato rizika musíte připojistit.

Oblíbená jsou také připojištění:

  • vozidla,
  • úrazu,
  • cesty,
  • domácnosti po dobu dovolené.

Tip! Některé banky nabízejí cestovní pojištění k platební kartě. To vás ale nemusí chránit dostatečně. Před výletem si proto zkontrolujte, zda vám budou pojistné limity stačit.

Pojištění občanské odpovědnosti

Obzvláště při aktivnější dovolené oceníte také „pojistku na blbost“, tedy pojištění odpovědnosti. Kryje vás, pokud na Slovensku nechtěně způsobíte škodu ostatním.

Ochrání vás, když:

  • na lyžích omylem někoho srazíte,
  • neúmyslně povalíte kolo na zaparkovaný vůz
  • nebo na hotelovém pokoji nechtěně ulomíte kliku.

Pojištění odpovědnosti se dá sjednat samostatně, ale někteří poskytovatelé ho nabízejí i jako součást cestovního pojištění.

Storno pojištění

Pokud kupujete dražší dovolenou nebo pobyt, zvažte také pojištění storna zájezdu. Když onemocníte nebo z jiných vážných důvodů na Slovensko neodjedete, o své peníze nepřijdete.

Levnější pojistky počítají s vaší spoluúčastí, seženete však i storno pojištění, které vám zaplatí 100 % nákladů na zájezd.

Připojištění vozidla do zahraničí

Na Slovensku platí české povinné ručení a většina havarijních pojištění – proti škodám jste tak chráněni i na cestách. Přesto je lepší využít také připojištění asistenčních služeb do zahraničí.

Pomůže vám, když se váš vůz například porouchá uprostřed Tater. Připojištění auta do zahraničí vám totiž zajistí asistenční služby.

Díky němu vám pojišťovna sežene a zaplatí technika, zařídí odtah vozu, popřípadě náhradní dopravu na místo určení nebo do Česka.

Jak vybrat pojištění na Slovensko?

Doporučujeme předem zvážit, jaká rizika vám na cestách hrozí – a podle toho vybírat typ pojistky i pojistný limit. Dobrým vodítkem je účel vaší cesty.

Wellness a památky

Pokud se chystáte do termálních pramenů nebo za krásami slovenských měst, na pokrytí léčebných výloh vám stačí klasické cestovní pojištění.

Podle způsobu dopravy na Slovensko se vám může hodit také pojištění storna zájezdu nebo pojištění auta do zahraničí.

A jestli chcete mít jistotu, že váš majetek (doma i v zavazadlech) bude v případě krádeže krytý, sjednejte si pojištění zavazadel nebo připojištění domácnosti po dobu dovolené.

Horská turistika

Běžné rekreační výlety do Tater vám kryje klasické cestovní pojištění na Slovensko. Myslete ale na to, že vysoké hory mohou být zrádné.

Slovenská horská služba každoročně zachraňuje zhruba 200 Čechů. Nezapomeňte si proto ověřit, že vaše pojistka kryje také zásah horské služby. Přílet vrtulníku a zásah týmu záchranářů mohou stát statisíce. A takovou částku z vlastní kapsy většinou platit nechcete.

Pokud plánujete větší výzvy, jako je lezení po ferratách nebo cyklokros, určitě si pořiďte připojištění rizikových sportů. Zvažte také úrazové pojištění, které vám pomůže, když se vážně poraníte.

Nebezpečné sporty, například horolezectví nebo alpinismus, vám ovšem pojišťovna nepokryje vůbec (patří mezi výluky z pojištění).

Vodní sporty

Chystáte se trávit dovolenou na řece nebo některé z přehrad na Slovensku? Pak se vám bude hodit cestovní pojištění, které standardně kryje většinu rekreačních vodních sportů.

Jestli chcete zdolávat peřeje na raftu nebo jezdit na vodním skútru, přikupte si také pojištění rizikových sportů.

Lyžování a cyklistika

Pokud plánujete aktivní dovolenou na kole, lyžích nebo snowboardu, dejte si na výběru cestovního pojištění záležet. Každá pojišťovna totiž tyto sporty hodnotí jinak. Ujistěte se proto, že na ně vaše pojistka myslí.

Zatímco běžná cyklistika bývá součástí základního cestovního pojištění, jízda v těžkém terénu (cyklokros, downhill) patří podle většiny poskytovatelů mezi rizikové sporty, které si musíte připojistit.

U lyžování a snowboardingu je situace ještě složitější. Někteří poskytovatelé kryjí rekreační lyžování v rámci základní pojistky, u jiných si musíte koupit speciální pojištění zimních sportů.

Adrenalinové zimní sporty, jako je jízda mimo vyznačené sjezdovky, vám většina poskytovatelů nepojistí vůbec. Pokud se tedy plánujete podobným aktivitám věnovat, musíte pojistku důkladně vybírat.

Nebo požádejte o pomoc naše specialisty na cestovní pojištění. Pomůžou vám najít takový produkt, která vám pomůže i při freeridu.

Kromě cestovního pojištění oceníte při aktivní dovolené na Slovensku také úrazové (při)pojištění. Pokud se zraníte, získáte peníze navíc.

A pamatujte, že při sportech můžete nechtěně ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Doporučujeme si proto zařídit i pojištění odpovědnosti (někteří poskytovatele ho nabízejí přímo k cestovnímu pojištění).

Dlouhodobé pojištění na Slovensko

Plánujete u našich sousedů strávit delší dobu? Nebo na Slovensko často jezdíte za prací či studiem?

Pak se vám bude hodit dlouhodobé cestovní pojištění. Variant je na trhu více, jedno ale mají společné – obvykle se sjednávají na rok, a kryjí vás i v případě opakovaných cest.

Stejně jako u krátkodobé pojistky zde máte na výběr z několika pojistných balíčků a připojištění.

Cena cestovního pojištění na Slovensko

Pojistné se u krátkodobého cestovního pojištění obvykle pohybuje v řádu stokorun. Cenu ovlivňuje několik faktorů:

  • rozsah pojistného krytí,
  • pojistná částka,
  • délka pobytu na Slovensku.

Dlouhodobé pojistky pak většinou stojí 1–2 tisíce Kč ročně.