Oranžová helma na pracovním stole

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR přichází s novou možností, která usnadní českým domácnostem transformaci jejich domovů na energeticky úsporné bydlení. K dotaci z programu „Oprav dům po babičce“ nabídne nově od příštího roku výhodné úvěry na kompletní zateplení a další úsporná opatření. Tyto úvěry budou zprostředkovány přes finanční instituce s licencí ČNB, jako jsou stavební spořitelny a banky.

„Úvěry budou pro domácnosti dostupnější než běžně nabízené komerční produkty. Úročeny budou maximálně polovinou úrokové sazby stanovené ČNB platné v aktuálním období pro úvěry na bydlení. V současném období se bude pohybovat okolo 3,5 %,“ uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jak to bude fungovat?

Tuto výjimečnou nabídku bylo Ministerstvo životního prostředí schopno dojednat díky spolupráci s Asociací českých stavebních spořitelen a Českou bankovní asociací.

Klíčovým aspektem nabízeného výhodného úvěru bude možnost splácet úvěr po dobu dvaceti let. Tato dlouhodobá splatnost, společně s nízkou úrokovou sazbou, znamená, že měsíční splátky budou pro žadatele výrazně přijatelnější než například u běžných hypotéčních úvěrů. Tato kombinace nízkého úroku a dlouhé splatnosti, spolu se zálohovými dotacemi, poskytne významnou podporu především těm rodinám, které by jinak neměly dostatečné finanční zdroje na započetí takového projektu. Navíc budete mít garantovaný úrok po celou dobu splatnosti a nebude vyžadováno ručení vlastní nemovitostí.

V rámci nového finančního balíčku spojeného s programem „Oprav dům po babičce“ se otevírá příležitost získat úvěry s výjimečně nízkými úrokovými sazbami. Tyto úvěry, které budou financovány ze zdrojů Modernizačního fondu pod dohledem Státního fondu životního prostředí ČR, umožní udržet úrokové sazby na polovině obvyklé tržní úrovně. V současné době, kdy standardní úvěry na bydlení dosahují sazeb okolo 7 %, to bude představovat významnou úsporu pro žadatele.

Program se zaměřuje na poskytnutí finančních prostředků na širokou škálu účelů, včetně kompletního zateplení domů, instalace obnovitelných zdrojů energie, zařízení pro efektivní využívání vody, instalace zelených střech a vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílem je pokrýt finanční rozdíl, který zůstane po využití zálohových dotací, a tak usnadnit realizaci těchto energeticky úsporných projektů.

„Úvěry, které spustíme v únoru, pomohou dalším rodinám spolufinancovat modernizaci jejich bydlení, s tím, že dotační program je určen hlavně pro mladé rodiny. Bydlení je pro mladé páry, které zakládají rodinu, velkým problémem, ceny nájmů stále rostou a pořídit si nový dům nebo byt není jednoduché. My nabízíme řešení, a to je rekonstrukce starších domů, kterou si nyní díky zvýhodněnému úvěru může dovolit i mladá rodina bez předem našetřených milionů na účtu. Podle statistických dat je v Česku zhruba každý šestý dům neobydlený. Přitom po důkladné rekonstrukci by tyto domy mohly i nadále sloužit k bydlení. Je škoda zabírat úrodnou půdu, když tu máme kvalitní zasíťované pozemky se staršími budovami, které lze opravit, případně zbourat a na jejich místě postavit nová moderní stavení,“ uvedl ministr Hladík.

Program „Oprav dům po babičce“ nabízí dotaci až jeden milion korun na kompletní zateplení, přičemž finanční prostředky jsou vypláceny předem. K rekonstrukci lze přidat další prvky, jako jsou solární panely, nahrazení neekologických zdrojů vytápění a ohřevu vody, systémy pro efektivní využití vody, instalace zelených střech nebo vybudování stanic pro dobíjení elektromobilů. Tento program společně s úvěrem tak přináší naději pro mnoho rodin, které by si jinak nemohly dovolit zateplení a modernizaci svého bydlení, a zároveň slibuje významný pokrok v oblasti energetické účinnosti a udržitelnosti v České republice.