Detail pobočky Raiffeisen stavební spořitelny

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) si drží stabilní pozici i přes vysokou inflaci. Během prvního pololetí roku 2022 poskytla RSTS klientům úvěry v celkové hodnotě 8,2 miliardy korun, což je srovnatelné s výsledky z předchozího roku. A jaké byly další výsledky společnosti?

RSTS se daří

Významný růst byl zaznamenán v čistém zisku spořitelny, který dosáhl částky 327 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 56 %. Spořitelna rovněž zaznamenala mírný (0,40%) meziroční nárůst celkových aktiv na hodnotu 76 miliard korun.

Počet platných smluv o stavebním spoření zůstal téměř nezměněn, kdy v průběhu prvního pololetí 2022 dosáhl čísla 585 tisíc, což je srovnatelné s polovinou roku 2021. Dařilo se však získávat nové klienty. Spořitelna loni uzavřela více než 50 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což znamená nárůst o 41 % oproti loňskému období. Celková hodnota těchto smluv činí 60 miliard korun. Taktéž bylo zprostředkováno přes 5 tisíc běžných účtů mateřské Raiffeisenbank.

„V tak náročné době, jakou dnes zažíváme, je důvěra klientů v naše služby ještě zásadnější, než tomu bylo kdykoli dříve. A mě velice těší, že nám ji klienti v rámci celé skupiny Raiffeisen dávají svým chováním najevo. Lidé ke stavebnímu spoření přistupují jako k „ověřené jistotě“ a nám v této nejisté době zachovávají svou přízeň, což spatřujeme na srovnatelném počtu platných smluv o stavebním spoření v porovnání se stejným obdobím loňského roku,“ uvádí v tiskové zprávě Pavel Čejka, generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny, a dodává: „Klienti stále raději investují do zvelebování svého bydlení, což sledujeme v rostoucích půjčkách na rekonstrukce a různé další úpravy obydlí. Pravděpodobně to souvisí s covidovými zkušenostmi, kdy lidé trávili více času doma a začali si více uvědomovat nedostatky svých domovů.“

Bodují půjčky na družstevní byty i rekonstrukce

V době vysokých cen nemovitostí se jako výhodná alternativa stále více jeví družstevní bydlení. Družstevní byty proto získávají velkou oblibu a stávají se dostupnou alternativou k jiným formám bydlení. To se odráží i v zájmu o financování družstevního bydlení – jde o nejdynamičtěji se rozvíjejícího produkt v nabídce od Raiffeisenbank.

Raiffeisen stavební spořitelna má řešení také pro zájemce o rekonstrukci. Kromě tradičních úvěrů nabízí i tzv. REKO půjčku, která slouží k financování rekonstrukce nebo modernizace existujícího bydlení bez nutnosti zajištění nemovitostí. Jak REKO půjčku, tak klasický úvěr ze stavebního spoření je možné využít k financování oprav, nákupu stavebního pozemku či majetkovému vyrovnání. Raiffeisen stavební spořitelna se navíc rozhodla podpořit ekologické modernizační projekty – pro tyto klienty jsou dostupné zvýhodněné podmínky.