Sloupce z mincí, vedle kterých je kasička na peníze ve tvaru prasátka.

Stavební spoření je v Česku dlouhodobě oblíbeným finančním produktem. V roce 2022 úrokové sazby rostly, avšak bez státního příspěvku by stavebko v roce 2023 mohlo ztratit význam.

Stavební spoření poskytují pouze stavební spořitelny. V roce 2023 se jedná o pět stavebních spořitelen, a to:

Spořitelny nabízejí nejen možnost spořit na budoucí bydlení a vklady úročit, ale také státní příspěvek v případě, že splníte dané podmínky. I přes možné zrušení státního příspěvku tak stavební spoření zůstává zajímavou volbou, kam peníze uložit.

Oblíbené akční nabídky

Stavební spoření je dnes velmi rozšířený finanční produkt, který nabízí všech pět specializovaných stavebních spořitelen v Česku. Můžete ho sjednat prostřednictvím tisíců finančních poradců různých institucí, ale také přímo u banky na přepážce.

Vzhledem k velké konkurenci nabízejí stavební spořitelny často akční nabídky s výhodnými podmínkami, které mohou vaše výnosy ze stavebního spoření zvýšit.

K uzavření stavebka postačí občanka

Stavební spoření mohou uzavřít pouze fyzické osoby, včetně občanů států Evropské unie s trvalým pobytem v ČR a rodným číslem.

K uzavření smlouvy o stavebním spoření stačí občanský průkaz nebo jiný osobní doklad s potvrzením trvalého pobytu.

Dětské stavební spoření může uzavřít zákonný zástupce dítěte, obvykle tedy rodič. Peníze může na spoření posílat kdokoliv, ale je třeba mít na paměti, že se stávají majetkem dítěte. Při ukončení smlouvy je proto nutný souhlas všech zákonných zástupců.

Proč mít stavební spoření v roce 2023?

Stavební spoření je v České republice dlouhodobě velmi oblíbené. V posledních 10 letech, kdy byly nízké úrokové sazby, stačilo vložit ročně 20 000 korun a získali jste státní příspěvek 2 000 Kč. Díky tomu nabízelo stavebko nejvýhodnější zhodnocení ze všech spořicích produktů na trhu.

Vzhledem k růstu úrokových sazeb u dalších typů spoření a vysoké inflaci se zdá, že stavební spoření krátkodobě ztrácí na své atraktivitě. Nikdo z nás však neví, kam se úrokové sazby v dalších letech vyvinou.

A jelikož je stavební spoření produktem s šestiletou smluvní dobou, je rozumné spořit dál.

Čeká nás zrušení státního příspěvku?

V roce 2022 Národní ekonomická rada vlády navrhovala zrušení státního příspěvku s tím, že úspora státních peněz by byla až 4 miliardy Kč. K debatám o zrušení podpory se přitom vláda vrací opakovaně.

Úplné zrušení státní podpory by však nemuselo znamenat zánik stavebního spoření. Stále může být výhodné pro dlouhodobější spoření na bydlení.

Výhodnější úvěr na bydlení

Stavební spoření navíc nabízí nejen možnost spoření se státním příspěvkem, ale také výhodný úvěr. Úvěr ze stavebního spoření je vázaný účelově na bydlení a lze ho získat již po dvou letech od uzavření smlouvy o stavebním spoření. Je však třeba mít 40 % vlastních prostředků.