Stavební spoření je jedním z nejrozšířenějších finančních produktů na českém trhu. V daném produktu se kombinuje možnost spoření a také možností poskytnutí úvěru. Spořící období a úvěrové období na sebe navazují.
Ve spořícím období si klienti spoří peníze na účet stavebního spoření, kde si standardně nastaví například trvalý příkaz na částku která jim bude vyhovovat. Výnos má pak klient z úroků z vkladů a také převážně ze státní podpory. Nárok na státní podporu vzniká za splnění podmínek stanovených v zákoně o stavebním spoření. Výše podpory je maximálně 10% z ročně uspořené částky, pozor, avšak maximálně 2.000,- Kč ročně. Pokud například nemáte nastavený trvalý příkaz a zapomenete odeslat pár plateb, nic se neděje, můžete vložit například i jednorázovou částku ke konci roku, například 20.000,- a i tak dostanete státní podporu.
Spořící období končí zpravidla dle rozhodnutí klienta, zda-li smlouvu vypoví – nebo také přidělením úvěru ze stavebního spoření.
Dále může nastat další období – a to úvěrové období. Po spořícím období je klientovi zpravidla nabídnut výhodná úroková sazba na úvěr ze stavebního spoření – úvěr tedy musí být ale určen na bytové potřeby.
Řádný úvěr ze stavebního spoření vám pak garantuje stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení a také může celý úvěr většinou kdykoliv doplatit.
Další možností je takzvaný překlenovací úvěr – díky tomuto úvěru takzvaně „překlenete“ dobu, než se Vám podaří získat řádný úvěr ze stavebního spoření. Po danou dobu trvání překlenovacího úvěru trvá i spořící období, přičemž klient splácí splátky z překlenovacího úvěru, tak zároveň i splácí, nebo tedy postupně dospořuje částku na účet stavebního spoření tak, aby klient postupně splnil podmínky řádného úvěru a přešel tak z překlenovacího období do řádného období/splácení.