Bezkontaktní platby do pětistovky, u kterých nemusíte zadávat PIN, jsou v Česku velmi oblíbené. Se zvyšujícími se cenami však své kouzlo ztrácí. Limit je v době dvojciferné inflace nedostatečný a mluví se o jeho zvýšení. České banky ho však měnit nechtějí. Podle nich je dostatečný, navíc se obávají zneužití karet.
Bezkontaktní platby využíváme už více než deset let. A jejich oblibu potvrzuje i fakt, že jen v roce 2020 tuzemské banky vydaly více než 13 milionů bezkontaktních karet.
U plateb do 500 Kč navíc nemusíte zadávat PIN kód. Každodenní nákupy jsou tak rychlejší a pohodlnější. A také díky tomu se pro spoustu Čechů staly bezkontaktní platby součástí každodenního života.
Limit zvýšilo Německo, Belgie i Slovensko
Právě zmíněný limit je však poněkud problematický. Vzhledem k rostoucím cenám totiž přestává stačit i na běžné nákupy.
Během pandemie koronaviru proto řada evropských států tento limit zvýšila.
Hlavním cílem bylo omezení fyzického kontaktu s terminálem při zadávání PINu. Mezi státy, které maximální hranici zvýšily, patří například:
- Německo,
- Portugalsko
- či Slovensko.
A také většina dalších evropských zemí.
Jen tuzemské banky na zvýšení limitu nespěchají. A to i přesto, že v dnešní době platí až 40 % Čechů bezkontaktně. Ať už kartou nebo například mobilním telefonem.
A zvýšení limitu pro platby bez PINu by takové transakce usnadnilo.
Banky mohou limit více než zdvojnásobit
Česko tak v současnosti patří mezi poslední státy v Evropě, kde se limit pro platby bez PINu nemění.
Prostor pro zvýšení tu přitom rozhodně je. Evropská směrnice PSD2 z roku 2019 totiž udává maximální možnou částku 50 eur (1 180 Kč), tedy více než dvojnásobek současného limitu uplatňovaného v České republice.
V přepočtu totiž hranice 500 Kč odpovídá zhruba 21 eurům.
Problém, který neřešíme poprvé
Tématu navýšení limitu pro platby bez PINu se české banky společně s karetními asociacemi a provozovateli terminálů věnovaly už na začátku covidové pandemie v roce 2019. Tehdy tento nápady zamítly.
Podle bank, provozovatelů terminálů a karetních asociací to bylo zbytečné – limit byl podle jejich slov dostatečný. Zprovoznění by navíc bylo příliš technicky náročné a došlo by k většímu zneužití bankovních karet.
Otázka, zda limit zvýšit, letos znovu ožívá. A to kvůli vysoké inflaci, která v posledním roce paralyzovala Česko. Pětistovka má v porovnání s předchozími lety mnohem nižší hodnotu a často nestačí ani na malý nákup. Lidé tak musí PIN zadávat čím dál častěji.
Bezpečnostní opatření se zlepšují
Zvýšení limitů nahrává fakt, že se bezpečnost plateb každým rokem zvyšuje.
V roce 2017 navíc vstoupil v platnost zákon, který snížil limit odpovědnosti uživatele v případě ukradené nebo jinak zneužité platební karty, a to do výše maximálně 50 eur. Kromě toho reguluje také blokaci peněz na účtu.
Jednoduše řečeno– pokud vám někdo ukradne kartu a začne s ní utrácet dřív, než ji stihnete zablokovat, bude vás to stát maximálně 50 eur (tedy zhruba 1 180 Kč). I kdyby útrata byla třeba desetinásobná.
A jakmile kartu zablokujete, jde už veškerá odpovědnost za bankou.
Rok 2019 zase přinesl přísnější ověřování totožnosti zákazníka u online plateb. Platby se tak nově musí ověřovat podle 2 ze 3 následujících faktorů:
- PIN kódu či hesla,
- biometrického ověření (otisk prstu, rozpoznání obličeje a podobně)
- a mobilního klíče.
Vše závisí na bankách
Riziko, že by lidé kvůli platbám bez PIN kódu přišli o velké částky, je tak minimální. Přesto se banky na zvýšení limitu neshodnou.
A právě to brzdí možné navýšení zmíněné hranice.
Na terminálech je totiž potřeba nastavit jednotný limit pro platby bez PINu, který bude platit bez ohledu na vydavatele karty.
Dokud se tedy banky nedohodnou, není možné terminály přenastavit. A limity zvýšit.
Česká národní banka dává zvýšení zelenou
Zvýšení limitů pro platbu bez PIN kódu přitom podporuje i Česká národní banka. Už v minulosti proto požádala banky, aby své stanovisko znovu projednaly.
Odkazovala přitom na výzvu Evropského orgánu pro bankovnictví a také na fakt, že většina evropských zemí limit navýšila. Do finálního rozhodnutí však mluvit nemůže.
Kromě centrální banky patří mezi zastánce zvýšení limitu také VISA, provozovatel největší sítě elektronických plateb, nebo například ČSOB.
Samsung chystá novinku v bezkontaktních platbách
I když se ale banky v nejbližší době na navýšení zmíněného limitu neshodnou, možná se při platbách kartou brzy bez PINu obejdete. A to i u těch největších transakcí.
Korejská společnost Samsung chce totiž uvést platební kartu se čtečkou otisků prstů. Mohli byste tak platit podobně jako u transakcí mobilním telefonem.
Díky tomu by měly být platby mnohem bezpečnější než dosud.
Kdy se ale Samsungu podaří dostat karty na bankovní trh, není zatím jasné.